Komisár EÚ odsúdil vyjadrenie prezidenta Zemana o utečencoch

Miloš Zeman, Günther Oettinger
Český prezident Miloš Zeman (vľavo) a komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger. Foto: SITA/AP, koláž WbN

BERLÍN 3. augusta (WebNoviny.sk) – Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger kritizoval českého prezidenta Miloša Zemana za to, že sa vyslovil za odmietnutie prijať akýchkoľvek ďalších migrantov na území ČR, čo by znamenalo ignorovanie rozhodnutia dvadsaťosmičky o prerozdelení utečencov medzi členské štáty na základe kvót.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu ffn, z ktorého citovala dnes agentúra DPA, nemecký eurokomisár upozornil, že utečenecké kvóty EÚ „boli schválené veľkou väčšinou“ a tvoria súčasť európskeho práva. Predstavitelia ako Zeman podľa neho znevažujú toto právo a oslabujú tým Európu ako celok.

Oettinger si tiež podľa vlastných slov uvedomuje, že Česko „nemá v ústave toľko dôvodov pre azyl“ ako Nemecko. „Domnievam sa, že sa musíme zahanbene pýtať, či nemôžeme ponúknuť niečo viac pre 300 000 Sýrčanov obkľúčených v Aleppe,“ komentoval eurokomisár terajšiu situáciu v Sýrii, odkiaľ pochádza veľká časť migrantov prichádzajúcich do EÚ.

„Prijímaním migrantov by sme vytvárali podhubie pre barbarské útoky na území ČR. Pán prezident nesúhlasí s akýmkoľvek prijímaním migrantov na české územie. Naša krajina si jednoducho nemôže dovoliť riskovať teroristické útoky, k akým došlo vo Francúzsku a Nemecku,“ povedal podľa spravodajského servera iDNES.cz v utorok Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Podľa Zemana by Česko nemalo prijať ani 80 sýrskych migrantov z tureckých utečeneckých táborov, ktorých bezpečnostná previerka v Turecku už prebieha, nieto ešte 2691 migrantov na základe rozhodnutia štátov Európskej únie. „K veci by sa mali vyjadriť poslanci a senátori,“ tlmočil Zemanovo stanovisko Ovčáček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Günther OettingerMiloš Zeman