Komisia OSN vyzvala Čínu aby občanom umožnila slobodné voľby

Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády
Asi 13-tisíc hongkonských študentov začalo demonštrovať za väčšiu demokraciu v Hongkongu. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Komisia OSN pre ľudské práva vyzvala vo štvrtok Čínu, aby zabezpečila možnosť všetkým kandidátom zúčastniť sa na voľbách bez toho, aby boli preverovaní. Členovia komisie na stretnutí vo štvrtok vyjadrili obavy z plánu Pekingu preverovať kandidátov na voľby v bývalej britskej kolónii a zhodli sa na potrebe zabezpečiť občanom právo voliť a byť volený.

„Hlavné obavy komisie sa týkali práva kandidovať vo voľbách bez bezdôvodných obmedzení,“ povedal Konstantine Vardzelašvili, ktorý predsedal jej zasadnutiu.

V auguste predstavitelia vládnej komunistickej strany v Pekingu ponúkli obyvateľom Hongkongu, aby si v roku 2017 zvolili vlastného lídra. Kandidátov do prvých priamych volieb však chce najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu, čo vyvolalo v bývalej britskej kolónii veľké protestné demonštrácie.

Demonštranti návrh Pekingu odmietli ako „falošnú“ demokraciu v čínskom štýle a trvajú na tom, že neodídu z ulíc, kým Peking neumožní otvorené nominácie. Čínske vedenie považuje požiadavky demonštrantov za neoprávnené a „odsúdené na neúspech“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov