Komplexná akreditácia je mínové pole, tvrdí exminister Fronc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EUBA aula
EUBA aula

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Komplexná akreditácia je dnes podľa poslanca NR SR za KDH Martina Fronca mínové pole, v ktorom kedykoľvek hrozí výbuch a škandál.

Ako povedal v stredu na tlačovej besede, KDH preto pripravilo podanie na ústavný súd, ktoré sa týka novely vysokoškolského zákona.

KDH navrhuje, aby bola zastavená platnosť paragrafu 84, ktorý zaviedol priamu retroaktivitu pri komplexnej akreditácii.

Fronc pripomenul, že v decembri 2012 bola prijatá novela vysokoškolského zákona, ktorá zaviedla, že vysoké školy pri komplexnej akreditácii budú hodnotené pri zaradení medzi univerzitné aj za obdobie, keď nepoznali kritériá.

Novelu chcú napadnúť na ústavnom súde

„To je priama retroaktivita. Dnes začíname zberať podpisy pre podanie na ústavný súd,“ povedal Fronc. Poslanec za KDH už hovoril s predstaviteľmi strany Most-Híd, ktorí mu predbežne vyjadrili podporu. „Budem hovoriť s SDKÚ-DS, ale aj ďalšími opozičnými poslancami. Som presvedčený, že 30 podpisov získame,“ povedal.

Ministerstvo školstva Froncove vyjadrenia odmieta. „Podľa nášho právneho názoru v prípade akreditačných kritérií nejde o retroaktivitu, a to ani o nepriamu. Kritériá používané pri komplexných akreditáciách činností vysokých škôl majú byť vysokým školám podľa zákona známe jeden rok vopred, čo pri súčasných kritériách bolo dodržané,“ skonštatoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Ústavný súd
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Komplexná akreditácia všetkých vysokých škôl sa začne na budúci rok v apríli. Nové, prísnejšie kritériá na hodnotenie vysokých škôl by mali podľa rezortu školstva priniesť kvalitnejšie študijné programy, čo bude prepojené s ich financovaním. Dôraz by sa mal pri hodnotení klásť najmä na výskum.

Fronc v stredu tiež upozornil, že Akreditačná komisia koná netransparentne.

„Podľa zákona má zverejňovať všetky materiály, aj žiadosť vysokej školy o akreditáciu. Odmieta to,“ povedal s tým, že pokiaľ nie je zverejnené, koľko má vysoká škola profesorov, docentov, učiteľov s vedeckým titulom PhD., čo sú parametre, ktoré rozhodujú o osude vysokej školy.

„Nepravdivé informácie môžu rozhodnúť, či bude zaradená vysoká škola alebo nebude ako univerzitná škola,“ konštatoval. Podľa neho ministerstvo školstva nedávno zverejnilo na webovej stránke nové kritériá pre akreditácie. Slovenská rektorská konferencia však nemá žiadny oficiálny dokument o kritériách pre akreditáciu.

Predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera hovorí, že komisia zverejňuje na webe to, čo jej prikazuje zákon. „Žiadosti na našom webovom sídle zverejňujeme,“ povedal Fišera. Problém však podľa neho vznikol s prílohami žiadostí, ktoré posielajú školy a ktoré často obsahujú aj osobné informácie, ako sú kópie pracovných zmlúv s osobnými údajmi zamestnancov, čo zverejniť nemôžu. Vyriešiť by to podľa neho mala novela nariadenie vlády o Akreditačnej komisii, ktorá jasne povie, čo má žiadosť obsahovať.

Slovensko nepatrí do asociácie

Za mimoriadne vážne Fronc považuje tiež to, že slovenská Akreditačná komisia, napriek pokusom nie je riadnym členom Európskej asociácie pre hodnotenie kvality vysokých škôl. „Slovensko nie je súčasťou tejto inštitúcie. Nie je riadnym členom,“ povedal s tým, že ostatné krajiny V4 patria medzi jej členov, ako aj napríklad Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Lotyšsko, Nemecko, Francúzsko.

Ústne maturity
Foto: SITA/Diana Černáková

„Z medzinárodného pohľadu slovenská akreditačná komisia nespĺňa kritériá, ktoré sú kladené na akreditáciu vysokých škôl a môže sa stať, že jedného dňa budú spochybnené diplomy zo slovenských vysokých škôl,“ vyhlásil Fronc. Podľa neho v súčasnosti platí dohoda o automatickom uznávaní diplomov.

„Ak akreditácia neprebieha podľa dohodnutých medzinárodných kritérií, ak diplomy nemajú vierohodnosť medzinárodného charakteru, môže sa to stať (spochybnenie slovenských diplomov – poznámka SITA),“ dodal.

Akreditačná komisia sa už o členstvo v ENQA uchádzala, no neprijali ju, lebo jej vyčítali nedostatočnú nezávislosť.

„V súčasnosti bola doručená informácia, že rada ENQA odsúhlasila prijatie Akreditačnej komisie za pridruženého člena bez hlasovacieho práva, ale s právom zúčastňovať sa na všetkých ostatných aktivitách,“ tvrdí hovorca ministra školstva Kaliňák.

V rámci nového zákona o vysokých školách rezort plánuje transformáciu komisie na samostatnú agentúru pre posudzovanie kvality, obdobne, ako sú takéto agentúry organizované v niektorých iných štátoch, dopĺňa hovorca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubor FišeraMichal Kaliňák