Komunálne voľby 2010 vo Viedni

Primátorom Viedne zostáva 61 ročný Michael Häupl.
Primátorom Viedne zostáva 61-ročný Michael Häupl. Foto: APA

BRATISLAVA 11. októbra (WBN/PR) – Včera sa v rakúskej metropole konali komunálne voľby. Viedenčania volili primátora, mestských poslancov, starostov i poslancov obecných zastupiteľstiev. O najväčšie prekvapenie sa postarala ultrapravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá získala predbežne 27,04 percent hlasov (+12,2%) a v stočlennom viedenskom parlamente bude mať pravdepodobne 29 kresiel. Najsilnejšou stranou vo viedenskom parlamente však naďalej zostáva SPÖ so 44,23 percentami (-4,9%). Do mestského parlamentu sa na volebné obdobie rokov 2010-2014 dostali aj ľudovci (ÖVP) s 13,24 percentami (-5,5%) a Zelení s 12,22 percentami (-2,4 %).

Primátorom Viedne zostáva 61-ročný Michael Häupl, ktorý stojí na čele mesta už 16 rokov. Jeho volebným mottom bolo zdôrazňovanie kvality života vo Viedni a výnimočného postavenia mesta ako kultúrnej metropoly i bezpečnosti v meste. Napriek tomu, že nezískal absolútnu väčšinu, nehodlá odstúpiť.

Häuplovým najväčším súperom bol Heinz-Christian Strache (FPÖ), vyzývajúci diskutovať sociálnych demokratov o červeno-modrej koalícii s jeho stranou FPÖ. Strache je pripravený vzdať sa prechodne „veľkej politiky“ a stať sa viceprimátorom Viedne.

Vo viedenskom mestskom zastupiteľstve bude tak potrebná koalícia, ktorú bude musieť vytvoriť víťaz volieb – SPÖ. Do úvahy prichádzajú síce ako partneri FPÖ, ÖVP a strana zelených Die Grüne, ktorí sa vyjadrili, že do štvorkoalície tohto zloženia nepôjdu. Primátor Michael Häupl vylúčil už spoluprácu s FPÖ slovami „ľutujem, to nemôžem“.

Výsledky volieb sú zatiaľ predbežné, pretože sa priebežne zratúvajú po prvýkrát aj poštové volebné lístky, prvá časť poštových volebných lístkov bude spočítaná zajtra, zvyšok o týždeň – 18. októbra 2010 poobede, kedy budú známe definitívne výsledky, zvýši sa tým len účasť voličov na voľbách a možná je aj zmena v mandátoch, získať absolútnu väčšinu SPÖ sa však už nepodarí. Komunálnych volieb vo Viedni sa predbežne zúčastnilo 56,5 percent obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom