Komunistická strana Číny má už 78 miliónov členov

čína
Foto: SITA/AP

PEKING 28. júla (WEBNOVINY) – Sedemdesiatosem miliónov členov má podľa najnovších údajov Komunistická strana Číny. Počet členov politického zoskupenia, ktoré je už desaťročia najväčšou politickou stranou na svete, tak oproti minulému roku stúpol o 2 milióny alebo o 3 percentá. V pondelok o tom v Pekingu informoval vysokopostavený predstaviteľ strany Wang Čching-feng. Počet členov čínskej komunistickej strany je tak zhruba rovnaký ako napríklad celkový počet obyvateľov Nemecka.

Členstvo v komunistickej strane je v Číne populárne najmä preto, že poskytuje rad výhod, vrátane lepšej možnosti pracovného postupu, rekreácií na lukratívnych miestach vyhradených straníkom a ich rodinám, ako aj lepšie dôchodkové zabezpečenie v starobe a lepšiu zdravotnú starostlivosť.

Za posledný rok sa podľa Wanga uchádzali o členstvo v komunistickej strane 2 milióny Číňanov, prijali z nich však len desať percent. Uchádzači potrebujú na úspešné zavŕšenie vstupu odporučenie aspoň od jedného známeho, ktorý už členom strany je, plus od nadriadeného v zamestnaní, ktorý musí potvrdiť žiadateľovu bezúhonnosť a oddanosť myšlienke komunizmu. Z tej sa uchádzač musí vyznať aj v eseji, ktorú k žiadosti priloží.

SITA/AP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom