Koniec humanitárnej krízy v Iraku je napriek porážke veľmi vzdialený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iraq Mosul
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

BAGDAD 10. júla (WebNoviny.sk) — Koniec humanitárnej krízy v Iraku nie je napriek rozsiahlej porážke militantov v Mosule v dohľade, konštatuje Organizácia Spojených národov (OSN). Tisícky obyvateľov Mosulu zostanú naďalej vysídlené, nakoľko počas konfliktu došlo k rozsiahlym škodám v meste, uviedla v pondelok OSN.

Zo svojich domovov utieklo vyše 800-tisíc obyvateľov

Pri leteckých, delostreleckých či bombových útokoch boli zničené tisíce domov a tiež kľúčová infraštruktúra v Mosule. Iracké ministerstvo vnútra uviedlo, že vyše polovica všetkých domov v západnej časti mesta, kde boli boje najsilnejšie, je poškodená alebo zničená.

Od októbra, kedy boje začali, utieklo zo svojich domovov vyše 800-tisíc obyvateľov. Iracké sily stále bojujú proti extrémistom v malej oblasti pozdĺž západného brehu rieky Tigris, kde podľa irackých veliteľov stovky militantov využívajú vlastné rodiny ako ľudské štíty.

Obnovu regiónu zatiaľ nemá kto zaplatiť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan privítal správy o tom, že sa boj proti Islamskému štátu v Mosule chýli ku koncu, konštatoval však, že toto mesto je v ruinách. Erdogan to povedal v pondelok na Svetovom ropnom kongrese v Istanbule. Zároveň povedal, že sa obáva, kto zaplatí obnovu regiónu.

Turecký líder tiež viackrát zopakoval dôležitosť zachovania územnej integrity Iraku a povedal, že plánované referendum o nezávislosti irackého autonómneho kurdského regiónu by poškodilo budúcnosť krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov