Koniec legendy, Armstrongovi zoberú triumfy z Tour de France

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Armstrong
Americký cyklista Lance Armstrong Foto: SITA, AP

AUSTIN 24. augusta (WEBNOVINY) – Fenomenálnemu americkému cyklistovi Lanceovi Armstrongovi odoberú všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch sveta Tour de France.

Oznámila to Americká antidopingová agentúra (USADA) potom ako 40-ročný Texasan odmietol ďalej bojovať voči nedokázaným obvineniam z užívania dopingu.

„Lance Armstrong sa rozhodol nepokračovať v nezávislej arbitráži, preto dostal doživotný dištanc a zároveň je spätne od 1. augusta 1998 až do súčasnosti diskvalifikovaný zo všetkých súťaží,“ uviedla v piatok vo svojom stanovisku USADA.

Rôzne jazyky, rovnaká hlavná téma i prístup k jej spracovaniu – weby športových médií po celej Európe sa v piatok primárne venujú prípadu amerického cyklistu Lancea Armstronga. Obsah správy spoza Atlantiku je pritom natoľko ohurujúci, že autori titulkov sa tentoraz napospol neuchýlili k slovným hračkám a spoľahli sa na dostatočnú závažnosť základnej informácie.

Ku kauze sa vyjadrili aj súčasní a bývalí cyklisti. Bývalý športový riaditeľ tímov US Postal a Discovery Channel Johan Bruyneel si myslí, že Armstrongove rozhodnutie len zdôrazňuje nespravodlivosť procesu, ktorý s ním vedú

Cyklista obvinenia odmieta

Lance Armstrong
Foto: SITA/AP

Armstrong celý čas odmietal obvinenia z podvádzania a tvrdil, že všetky úspechy dosiahol legálnou cestou.

Americký cyklista sa snažil dokázať svoju nevinu na súde, ale neuspel. Federálny súd zamietol jeho odvolania i žaloby voči USADA.

Zástupcovia tejto inštitúcie v júni uviedli, že majú dôkazy o Armstrongovom užívaní dopingu, ku ktorým patria aj výpovede jeho niekdajších tímoch kolegov.

„Otáčam stranu. Vzhľadom k okolnostiam, už nebudem ďalej bojovať voči týmto obvineniam. Sústredím svoje úsilie na prácu, ktorú som vykonával ešte pred mojim prvým celkovým víťazstvom na Tour. budem pomáhať ľuďom s rakovinou a ich rodinám, zvlášť tým v zlej sociálnej situácii,“ uviedol Lance Armstrong, ktorého unavil boj s protivníkmi v súkromnom i profesionálnom živote.

„V živote každého človeka raz príde okamih, keď si povie: ‚Stačilo, čo je veľa, to je veľa‘. U mňa táto chvíľa prišla teraz. Tento nezmysel si vybral daň na mojej rodine aj práci v mojej nadácii. Dospel som k záveru, že to ďalej nemá význam,“ doplnil L. Armstrong, ktorý počas aktívnej kariéry prekonal rakovinu.

Smutný deň pre športový svet

Cyklistika
Foto: SITA/AP

Šéf USADA Travis Tygart uviedol, že Armstronga zbavia všetkých cyklistických titulov od 1. augusta 1998.

Zároveň však označil tento deň za „smutný pre celý športový svet“. Vyjadril tiež nádej, že v budúcnosti sa vyskytne čo najmenej prípadov súvisiacich s dopingom.

„Je to smutný deň pre všetkých ľudí, ktorí milujú šport. Je to srdcervúci prípad toho, keď športová politika víťazí za každú cenu. Ak to tak pôjde ďalej, zvíťazí nad férovou, bezpečnou a priamou súťaživosťou. Pre ‚čistých‘ športovcov je to jasné pripomenutie, že budúce generácie majú nádej súťažiť bez použitia dopingu,“ vyhlásil Tygart s dôvetkom, že Armstrong oficiálne neinformoval USADA o ukončení boja s obvineniami.

Bývalého vynikajúceho cyklistu, ktorý ukončil aktívnu činnosť vlani, obvinili z užívania krvného dopingu EPO, steroidov aj transfúzie krvi. Armstrongovi nikdy nedokázali užívanie zakázaných prostriedkov, napriek tomu, že absolvoval stovky testov a vyšetrení. „Myšlienka, že športovca môžu usvedčiť, aj keď A ani B-vzorka nemali pozitívny výsledok, je šokujúca. Odmietam ďalej viesť neférový, účelový boj, ktorého jediným cieľom je usvedčiť ma,“ uzavrel Lance Armstrong.

WADA chce riadny proces s Armstrongom

John Fahey
Foto: SITA/AP

Šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) John Fahey vyhlásil, že rozhodnutie amerického cyklistu Lancea Armstronga nebojovať ďalej voči obvineniam z užívania nedovolených prostriedkov vníma ako priznanie viny zo strany sedemnásobného víťaza Tour de France.

Fahey je nespokojný, že Armstrong nebude čeliť priamemu rozhodnutiu súdu. „Rád by som videl formálne obvinenie a rozsudok na základe vyšetrovania. Všelijaké narážky, klebety a nepotvrdené informácie vnášajú do tohto prípadu neistotu. Celý svet túži poznať pravdu, a to na základe faktov a uzavretého vyšetrovania pred tribunálom,“ uviedol Fahey. „Ochota vzdať sa bez ďalšieho boja je v podstate priznaním viny. Nevidím inú interpretáciu tejto skutočnosti,“ dodal Austrálčan.

Svoje stanovisko vydal v piatok aj tlačový odbor Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). „UCI zaznamenala rozhodnutie Lancea Armstronga nepokračovať v spore s Americkou antidopingovou agentúrou (USADA). UCI uznáva, že USADA ohlásila zrušenie všetkých umiestnení pána Armstronga od roku 1998 ako doplnok k doživotnému dištancu vo všetkých športových odvetviach, ktoré uznávajú Svetový antidopingový kódex. Podľa článku 8.3 spomenutého kódexu musí antidopingová organizácia informovať všetky zúčastnené strany (pána Armstronga, Svetovú antidopingovú agentúru /WADA/ a UCI) o dôvodoch akéhokoľvek rozhodnutia a vysvetliť im tieto dôvody. Keďže USADA vyhlásila , že má právomoc rozhodnúť v tejto veci, UCI očakáva od USADA vyjadrenie v súlade s článkom 8.3 kódexu, v ktorom agentúra vysvetlí svoje rozhodnutie. Dovtedy UCI nebude komentovať celú záležitosť.“

Chronológia kariéry Lancea Armstronga:

1992: Po účasti na olympijských hrách 1992 v Barcelone sa stal profesionálnym cyklistom. Pri premiérovej účasti medzi profesionálmi skončil na poslednom mieste na jednodňových pretekoch Clásica de San Sebastián.

1993: Armstrong vyhral majstrovstvá sveta a prvýkrát zvíťazil aj v etape na Tour de France.

1996: Do tohto roku vstúpil v pozícii svetovej jednotky. V októbri absolvoval chirurgický zákrok a podstúpil chemoterapiu ako liečbu rakoviny semenníkov, ktorá sa mu rozširovala do pľúc a mozgu.

1997: Oznámil založenie charitatívnej organizácie na boj proti rakovine a opäť začal s tréningom.

1998: Vrátil sa do súťažného pelotónu. Vyhral preteky Okolo Luxemburska, podujatie Rheinland-Pfalz Rundfahrt v Nemecku i klasiku v Oregone.

1999: Ako jazdec tímu US Postal získal svoj prvý titul na Tour de France. Stal sa len druhým Američanom v histórii, ktorý triumfoval na TdF.

2000: Získal druhý titul na Tour de France. Vydal publikáciu „Nie je to o bicykli“ o jeho návrate po prekonaní rakoviny.

2001: Získal tretí titul na Tour de France.

2002: Získal štvrtý titul na Tour de France

2003: Získal piaty titul na Tour de France.

2004: Pár týždňov pred začiatkom Tour de France ho obvinili z užívania dopingu. Urobili to Pierre Ballester a David Walsh vo svojej knihe L.A. Comfidentiel (Tajomstvá Lancea Armstronga). Armstrong získal šiesty titul na TdF.

2005: V apríli oznámil, že po TdF ukončí profesionálnu kariéru. Získal siedmy titul na TdF. V auguste francúzsky L’Equipe zverejnil reportáž, že vzorky Armstrongovho moču ešte z roku 1999 pozitívne testovali na prítomnosť dopingu EPO. Armstrong odmietol akékoľvek užitie nedovolených prostriedkov.

2006: Armstronga očistili od obvinení z užívania dopingu. Opakované testy vzoriek z roku 1999 nepreukázali prítomnosť zakázaných látok. Na Tour de France zvíťazil Floyd Landis, ale dodatočne mu odobrali titul za pozitívny dopingový test.

2008: V septembri oznámil svoj úmysel vrátiť sa k profesionálnej cyklistike.

2009: V závere marca si na pretekoch Okolo Kastílie následkom pádu zlomil kľúčnu kosť. S tréningovým procesom začal štyri dni po operácii zraneného miesta. V apríli ho obvinila Francúzska antidopingová agentúra, že nespolupracoval s antidopingovým komisárom. Odmietol toto obvinenie. Na TdF skončil celkovo tretí.

2010: V máji Floyd Landis priznal, že počas pôsobenia v tíme US Postal užíval doping a z rovnakého činu obvinil aj niektorých spolujazdcov, medzi nimi aj Armstronga. Ten poprel užívanie dopingu. V septembri vyhlásila Betsy Andreuová, manželka bývalého tímového kolegu L. Armstronga Frankieho Andreua, že Armstrong súhlasil s užívaním zakázaných látok počas prekonávania rakoviny v roku 1996. Armstrong odmietol obvinenie.

2011: Časopis Sports Illustrated v januári zverejnil článok citujúc bývalého Armstrongovho tímového kolegu Stephena Swarta, ktorý tvrdil, že Armstrong navádzal niektorých cyklistov k užívaniu EPO. Armstrongov právnik vyhlásil, že obvinenie nie je pravdivé. Po účasti na pretekoch Tour Down Under v Austrálii oznámil vo februári definitívne ukončenie kariéry. V máji bývalý Armstrongov tímový kolega Tyler Hamilton povedal pre CBS, že spolu so sedemnásobným víťazom TdF brali EPO v rokoch 1999, 2000 a 2001.

2012: Americký federálny žalobca začal vyšetrovanie voči Armstrongovi i ďalším cyklistom bez predchádzajúceho obvinenia. Koncom júna USADA oficiálne obvinila Armstronga z užívania dopingu a prechovávania zakázaných látok a zakázala mu účasť v cyklistických súťažiach. V júli Armstrong zažaloval USADA na federálnom súde v Texase, ale sudca zamietol jeho žalobu ešte v ten istý deň ako ju cyklista podal. Armstrong sa odvolal voči verdiktu, no opäť neuspel. Dvadsiatehotretieho augusta sa Armstrong rozhodol, že sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) a vzdá boj proti obvineniam. Šéf USADA Travis Tygart to zobral ako nepriame priznanie a ako následok zbaví Armstronga všetkých jeho siedmich titulov z TdF a udelí mu doživotný dištanc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Floyd LandisLance ArmstrongTyler Hamilton