Konzervatívci ponúkli liberálom koalíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
William Hague
Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. mája (WEBNOVINY) – Konzervatívna strana, ktorá zvíťazila vo štvrtkových britských parlamentných voľbách, ponúkla v pondelok liberálnym demokratom, ktorí vo voľbách skončili tretí, spoločnú vládnu koalíciu. Konzervatívci a liberáli rokujú už od piatku, doteraz však nebolo jasné, či ich prípadná spolupráca má mať formu koalície, alebo len tichej podpory zo strany liberálov v parlamente. Koaličnú vládu mala Veľká Británia naposledy cez 2. svetovú vojnu.

„Ponúkli sme liberálnym demokratom vytvorenie pevnej a stabilnej koalície,“ povedal televízii Sky News vyjednávač konzervatívcov George Osborne. Potvrdil to aj minister zahraničia v tieňovej vláde konzervatívcov William Hague, podľa ktorého teraz liberálni demokrati stoja pred „naliehavou voľbou“.

Podľa Osborna aj Hagua konzervatívci ponúkli liberálnym demokratom okrem iného vypísanie referenda o reforme volebného systému. Práve tá je jednou z hlavných požiadaviek liberálov, keďže terajší čisto väčšinový systém ich znevýhodňuje.

„Ponúkame liberálnym demokratom, ak budú s nami v koalícii, vypísanie referenda o inom volebnom systéme, ktoré umožní samotným občanom rozhodnúť o tom, aký systém je najlepší,“ cituje Hagua internetová stránka spravodajskej televízie ITN News.

Pre konzervatívcov to podľa neho vôbec nie je dôležitá téma, no v rámci ústupkov liberálom sú ochotní sa jej venovať.

Napriek tomu, ak sa referendum uskutoční, Konzervatívna strana podľa Hagua nebude vyžadovať od svojich poslancov, aby hlasovali za zmenu volebného systému. Navyše, konzervatívcom, ktorí budú za zachovanie súčasného väčšinového systému, nebude strana brániť vo vyvíjaní politických aktivít týmto smerom.

Liberálni demokrati pôvodne požadovali, aby zmenu volebného systému z väčšinového na pomerný odsúhlasila samotná vláda, s tým však konzervatívci nesúhlasia.

O zmene volebného systému hovoria už od piatka aj labouristi, ktorí vo štvrtkových voľbách skončili na druhom mieste. Keďže predtým ani táto strana zmenu volebného systému nemala v programe, aj v jej prípade ide o signál liberálnym demokratom. Labouristi dúfajú, že rozhovory medzi konzervatívcami a liberálmi skrachujú, a o budúcej vláde budú potom rokovať s liberálmi oni.

Británia bude mať prvýkrát po 36 rokoch parlament, v ktorom ani jedna zo strán nebude mať väčšinu poslancov. Konzervatívci Davida Camerona získali v 650-člennej Dolnej snemovni 306 kresiel. Labouristická strana odchádzajúceho premiéra Gordona Browna,

ktorá boli v Británii pri moci nepretržite od roku 1997, má 258 a liberálni demokrati pod vedením Nicka Clegga majú 57 poslancov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe George OsborneGordon BrownWilliam Hague