Kool & The Gang postavili džezáky na nohy

Kool and The Gang
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Tridsiaty ôsmy ročník festivalu Bratislavské jazzové dni (BJD) je minulosťou.

V noci z nedele na pondelok ho svojím koncertom ukončila americká formácia Kool & The Gang.

Kapela, ktorá z programu podujatia dosť vybočovala, pritiahla do petržalskej Incheby množstvo ľudí, pričom mnohí z nich na džezáky zavítali len kvôli nej.

Ortodoxní fanúšikovia džezu, ktorým soulovo-pop-funková tanečná šou nevoňala, sa aspoň mohli dostať skôr zo šatne či z parkoviska v zasneženom areáli výstaviska.

Čakanie na avizovanú hlavnú hviezdu večera skrátila prítomným divákom na A-stagei turecká speváčka Elif Çaglar, označovaná ako čierny kôň festivalu. Hudobníčka, ktorá študovala a žila v Spojených štátoch amerických, bola so svojím kvintetom skutočne nielen jedným z vrcholov dňa, ale i celého festivalu.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa na džezákoch

Čierny kôň festivalu, Elif Çaglar

Elif Çaglar
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Tridsiatnička z Istanbulu ponúkla publiku svoje vlastné kompozície i známe džezové štandardy v často neštandardnom podaní.

V skladbe Stolen Moments od Olivera Nelsona po prvý raz predviedla prácu s nádherným hlasom, s ktorým výborne narábala aj v ďalších piesňach.

Çaglar sa nevyhýbala ani šansónovým polohám, divákov prekvapila i skladbou s dancehallovými prvkami.

Išlo o pieseň, ktorú zložila, keď chcela ísť na Jamajku, no okolnosti jej to podľa jej vlastných slov neumožňovali. Turecká speváčka zašla aj južnejšie, konkrétne do Brazílie, keď interpretovala pieseň Madalena od Ivana Linsa. „Zamilovala som si ju, už keď som ju počula prvýkrát,“ povedala o tejto viac ako 40-ročnej piesni.

Elif Çaglar si divákov tiež získala príbehom o tom, ako na Googli hľadala text k džezovej piesni Cry Me a River. „Prvé, čo mi našlo, bol singel od Justina Timberlakea,“ povedala speváčka.

V Inchebe následne zaznela táto balada z 50. rokov, no v jej závere sa pieseň zmenila na Timberlakeov popový hit, na čo publikum reagovalo potleskom. S džezákmi sa kučeravá speváčka rozlúčila skladbou Say Where You’re At, po ktorej si ona i jej kapela vyslúžili standing ovation.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa na džezákoch

Kool & The Gang začali zostra

Tretí deň na džezákoch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Tretí deň na džezákoch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kool & The Gang sa mali na pódium dostať o 22:30, no pre posuny v programe sa ich publikum dočkalo až po 23:00. Kapela začala zostra, keď hneď ako prvý zaznel hit Fresh z jej komerčne najúspešnejšieho albumu Emergency (1984).

Už pri tomto kúsku sa ľudia v Inchebe postavili zo svojich miest a mnohí sa natlačili pod pódium. To, že na záver džezákov už stoličky strácajú zmysel, sa tak potvrdilo i tento rok.

„Je krásne byť tu znovu, už je to nejaká chvíľa,“ povedal na úvod jeden zo spevákov.

Mal na mysli november 2006, kedy sa formácia ukázala v bratislavskej Športovej hale Pasienky.

Skupina, ktorá vo svojej tvorbe spojila funky, disco, soul, džez i pop, zmenila primárne džezový festival na párty s tancujúcimi ľuďmi.

Speváci Lavell Evans a Shawn McQuiller neustále pobehovali po pódiu a vykrikovali tradične frázy ako „ste pripravený na párty?“, na čo ľudia zväčša odpovedali jačaním.

Inštrumentálne či spevácke výkony jednotlivých hudobníkov boli na rozdiel od predchádzajúcich účinkujúcich zrazu akosi menej podstatné. Hra saxofonistu Louisa Van Taylora ale stála za to, nehovoriac o bubeníckom sóle Timothyho Hortona v závere koncertu.

Zo svojho portfólia kapela vyťahovala jeden hit za druhým, odznela balada Cherish i skladby Ladies‘ Night a Tonight. Na výlet do 70. rokov zobrala skupina publikum aj prostredníctvom piesní Hollywood Swinging alebo Open Sesame, ktorá pochádzňa z filmu Horúčka sobotňajšej noci (1977).

Tretí deň na džezákoch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kool & The Gang boli na vrchole aj začiatkom 80. rokov, kedy vydali štúdiovky Celebrate! (1980) a Something Special (1981).

Práve z nich pochádzajú hity, ktoré na džezákoch zazneli v samotnom závere – Get Down on It a Celebration. Publikum sa ani nenazdalo, a skupina dohrala, čím sa zároveň skončil 38. ročník džezákov.

„Ďakujeme vám za nádherné tri dni plné skvelej hudby, dobrej atmosféry a príjemných stretnutí! Vidíme sa o rok, priatelia,“ napísali organizátori BJD dve a pol hodiny po polnoci na sociálnej sieti Facebook.

Obrazom: Najkrajšie momenty z prvého dňa na džezákoch

Počas posledného dňa trojdňového festivalu sa publikum z úst jedného z hlavných organizátorov Petra Lipu dozvedelo, kto zvíťazil v súťaži na Pódiu mladých talentov Nadácie SPP. Diváci svojimi hlasmi rozhodli o triumfe formácie Martin Uherek Quartet, ktorá si na budúci rok zahrá na hlavnom pódiu podujatia.

Kapela na tohtoročných džezákov porazila päticu súperov – Inside Group, Bloom, La3no Cubano, Jerguš Oravec 3JO a Fridge Aside.

Tretí deň na džezákoch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerguš Oravec