Koronavírus je podľa pápeža Františka skúškou, z ktorej môže vzísť lepšia budúcnosť

Pápež František
Pápež František počas nedeľňajšej omše, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov. Foto: Vatican News via AP.

Pandémiu koronavírusu môžeme brať aj ako skúšku, ktorá má ľudstvo pripraviť na budúcnosť, a tá, ak v skúške obstojme, by mohla byť lepšia a spravodlivejšia ako súčasnosť.

Počas nedeľňajšej omše v Ríme, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov, to povedal pápež František.

Všetci sme zraniteľní

Pandémia nám podľa neho opäť pripomenula, že medzi trpiacimi nejestvujú štátne hranice, a že národnosť človeka nemá nijaký vplyv na to, kto zomrie a kto bude ušetrený. „Toto nie je nejaká ideológia. To je kresťanstvo,“ povedal pápež.

Viac o téme: Koronavírus

„Všetci sme zraniteľní, všetci sme si rovní, a všetci sme vzácni. Kiež by nami to, čo sa okolo nás deje, silno zatriaslo: Prišiel čas na to, aby sme začali odstraňovať nerovnosti a liečiť nespravodlivosť, ktorá podlamuje zdravie celej ľudskej rodiny,“ povedal v nedeľu pápež František.

Vírus sebeckého záujmu

Pápež už začiatkom týždňa v jednej z omší, ktoré zo svojho hotelu v Ríme prenáša naživo cez internet, navrhol vytvorenie základného platu, akejsi obdoby ekonómami zvažovaného základného príjmu, ktorý by dostávali ľudia, čo vinou pandémie prišli o prácu.

Podľa Františka stále existuje aj riziko, že v skúške, ktorej nás koronavírus vystavuje, neobstojíme, a pandémiu koronavírusu iba vystrieda iná pliaga – „vírus sebeckého nezáujmu“. Aby sa tak nestalo, budeme musieť podľa pápeža mnohé veci zmeniť. „Prijmime túto skúšku ako šancu pripraviť sa na našu kolektívnu budúcnosť,“ povedal František.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František