Koronavírus stopol aj hokejovú Tipsport ligu, kluby rozhodli o predčasnom ukončení sezóny

Tipsport liga
  • aktualizované 11. marca 18:01

Najvyššia slovenská hokejová súťaž v ročníku 2019/2020 sa nedohrá podľa pôvodného plánu. Zástupcovia klubov Tipsport ligy sa na stredajšom stretnutí vo Zvolene zhodli na tom, že najlepším riešením je aktuálny ročník predčasne ukončiť.

„Kluby po svojom rokovaní oficiálne požiadali Ligovú radu o ukončenie sezóny, v čom im riadiaci orgán vyhovel,“ referuje oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a dodáva: „Vzhľadom k ťažko predvídateľnej situácii spojenej so šírením koronavírusu je toto riešenie najprijateľnejšie, keďže by pre kluby bolo ekonomicky nevýhodné aj prípadné dohrávanie sezóny bez divákov.“

Podobný krok urobili aj DEL a EBEL

Aktuálne sú na základe nariadenia Ústredného krízového štábu SR zrušené všetky športové podujatia na Slovensku až do pondelka 23. marca. Dôvodom je prevencia pred šírením nového koronavírusu. Podobný krok ako na Slovensku zvolili v utorok aj iné hokejové súťaže – nemecká DEL aj nadnárodná liga EBEL. V stredu také rozhodnutie spravili aj v Poľsku.

„Všetci sme išli na toto stretnutie s cieľom nájsť riešenia ako ligu dohrať. Zaoberali sme sa úvahou, že ak by sme dlhšie čakali, či by nám okolnosti umožňovali nejakým skráteným formátom ligu dokončiť. No ako diskusia pokračovala, každým ďalším príspevkom sme dospeli k tomu, že táto úvaha je nerealizovateľná. Dospeli sme k záveru, že v súčasnosti nie je možné dohrať súťaž žiadnym realizovateľným formátom. Či už z obchodnej, alebo logistickej stránky, je to nereálne. V tomto sa zhodli všetci zástupcovia,“ uviedol Richard Lintner ako šéf spoločnosti Pro-Hokej, ktorá sa podieľa na riadení Tipsport ligy.

Viac o téme: Koronavírus

Dvojtýždňová pauza vo vrcholiacej hokejovej sezóne je príliš veľký zásah, keďže neexistuje istota, že po uvedenom termíne sa bude hrať. Tipsport ligu prerušili tri kolá pred koncom nadstavby, po ktorej malo nasledovať play-off. Už dávnejšie mali istotu víťazstva v dlhodobej časti sezóny hráči Banskej Bystrice. O konečnom stave tabuľky a poradí mužstiev však rozhodne v najbližších dňoch riadiaci orgán Tipsport ligy – Ligová rada.

„Nedá sa s tým nesúhlasiť. Všetci sme si boli vedomí, že sa to bude musieť ukončiť, takže nie je to žiadne prekvapenie. Prevláda akurát obrovské sklamanie, nakoľko sme si do play-off určite veľmi verili a dovolím si povedať, že sme mali najlepšie mužstvo v lige. Samozrejme, nebola iná cesta okolo a musíme sa s tým vyrovnať,“ povedal pre agentúru SITA športový manažér majstrovského HC ’05 iClinic Banská Bystrica Július Koval mladší.

Na ťahu je hokejový zväz

Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja (SIHPA) v stredu vyzvala zástupcov klubov, aby sezónu predčasne neukončili. Podľa SIHPA prerušenie ligy nedáva dôvod na jej ukončenie. „Takýto krok by bol zásadným zásahom do práv hráčov, nakoľko by hrozilo, že hráči nedostanú odmeny tak, ako sa s klubmi dohodli v hráčskych zmluvách,“ uvádza sa v stanovisku SIHPA.

Po predčasnom ukončení sezóny a neudelení titulu zatiaľ nie je známe, aký bude ďalší postup. Na ťahu je teraz SZĽH, ktorého orgány musia túto správu potvrdiť a rozhodnúť o osude ďalších súťaží. Predmetom rokovania VV SZĽH bude aj systém prípadných postupov a zostup, alebo či Tipsport liga bude mať aj v ročníku 2020/2021 trinásť účastníkov.

„Slovenský zväz ľadového hokeja a Ligové rady budú o osude ostatných súťaží prebiehajúcich pod hlavičkou SZĽH rokovať po ukončení dvojtýždňového prerušenia súťaží,“ informoval web HockeySlovakia.sk.

„Osobne si myslím, že je to veľká škoda. Nielen pre nás, ale aj pre divákov. Pripravovali sme sa na play-off a teraz prídeme o najzaujímavejšiu časť sezóny. Na druhej strane vzhľadom na situáciu berieme vážne nariadenia a odporúčania kompetentných orgánov. Je otázne, či bude situácia po dvoch týždňoch lepšia a potom by to aj tak išlo už len ťažko opäť takpovediac naštartovať. Podľa mňa je to za daného stavu najlepšie riešenie, situácia je dosť neprehľadná. My sme sa v klube ešte v pondelok pred prijatím nariadení bavili o možnosti hrať bez divákov, ale aj bez nich by to nemalo zmysel,“ povedal pre agentúru SITA manažér pre legislatívu v Dukle Trenčín Eduard Hartmann.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HartmannRichard Lintner
Firmy a inštitúcie Pro-HokejSIHPA Slovenská asociácia hráčov ľadového hokejaSZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja