Korupčný škandál aj kvôli cezhraničnému tipovaniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) – Práve prebiehajúci korupčný škandál poukázal okrem už dávno v kuloároch omieľaných problémov slovenského futbalu (meškajúce výplaty hráčov, podozrenia z korupcie rozhodcov a hráčov) aj na inú skutočnosť – riziká vyplývajúce z cezhraničného online tipovania.

Základným problémom je už samotná skutočnosť, že sa z tipovania na zahraničných portáloch sa nevracia absolútne nič do štátneho rozpočtu (kým domáce licencované stávkové kancelárie okrem platenia daní, odvodov platia i odvody z každého vkladu hráča bez ohľadu na to či vyhrá alebo nie), a teda ani do športu, do klubov a v konečnom výsledku ani na výplaty hráčov (ktorých meškanie je uvádzané ako najčastejšou motiváciou ku korupcii zo strany hráčov).

Čo je v tejto kauze podstatnejšie, je rozmer ťažkej kontrolovateľnosti tipovania v cezhraničných stávkových kanceláriách. A to navodzuje možnosť ľahšej manipulácie zo strany „tipérskych mafií“ oveľa zložitejšie vyšetrenie existujúcich podozrení zo strany polície. A toto je zásadný rozdiel oproti stávkovým kanceláriám licencovaným a pôsobiacim na Slovensku.

Pri akomkoľvek podozrení z korupcie v niektorom z tipovaných zápasov, je našou povinnosťou maximálne spolupracovať s políciou. Koniec – koncov je v našom najvyššom záujme, aby bol šport na Slovensku čistý (a veríme, že prípady podobné tomu aktuálnemu sú výnimkou, nie pravidlom). To sa však, žiaľ, o cezhraničných subjektoch povedať nedá. Štátne orgány na ne nemajú žiadny dosah, a preto je aj vyšetrenie takýchto káuz mimoriadne zložité,“ povedal Jaroslav Taraba, riaditeľ stávkovej kancelárie TIPSPORT SK, a.s. a doplnil: „V prípadoch nezvyčajného objemu prijatých stávok a z toho vyplývajúcich podozrení z manipulácie zápasov reagujeme promptne a okrem zablokovania/obmedzenia stávok informujeme aj príslušné orgány. Snažíme sa minimalizovať možnosť vzniku takýchto situácií a priebežne investujeme nemalé prostriedky, ako aj ľudské zdroje, do rozvoja oddelenia riadenia rizík.“

Cezhraničné online stávkové kancelárie majú pre hráča ešte jednu nevýhodu – v prípade podozrivých tiketov jednoducho nevyplatia výhru. V prípade, že by takto postupovala licencovaná stávková kancelária na Slovensku, je viac ako pravdepodobný scenár, na základe ktorého by došlo k odobratiu jej licencie, a to bez ohľadu na odhalenú/neodhalenú korupciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať