Košice a Nitra získali mečbal, obhajca na pokraji vypadnutia

Košice získali mečbal na martinskom ľade
Zľava: Radek Deyl (Košice), Lukáš Matejka, Lukáš Finsterle (Martin) a Tomáš Hrnka (Košice) počas zápasu medzi MHC Martin a HC Košice. Martin, 12. marec 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Favorizované mužstvá Košíc a Nitry zvíťazili aj v stredajších tretích zápasoch štvrťfinále Slovnaft play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2013/2014 a v sérii proti Martinu, resp. Zvolenu vedú zhodne 3:0.

Víťaz základnej časti HC Košice uspel na martinskom ľade najtesnejším rozdielom 1:0, o jediný presný zásah stretnutia sa v poslednej minúte úvodného dejstva postaral Matej Češík. Nitrania v dueli proti Zvolenčanom dvakrát prehrávali, ale dvoma gólmi v záverečnej tretine otočili stav stretnutia a od postupu do semifinále ich podobne ako Košičanov delí už len jediné víťazstvo.

MHC Mountfield Martin – HC Košice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0) – stav série: 0:3

Gól: 20. Češík (M. Bartánus, Bicek)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Galamboš (Martin) 10 minút za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner – Sčensný, Ševčík, 3000 divákov

Martin: Dzubina – Tupý, I. Ďatelinka, Brcko, Matejka, A. Novotný, Rusina – Markovič, Galamboš, Važan – Suja, Fujerík, Finsterle – L. Klíma, Kolena, Themár – J. Cíger, Pokrivčák, Rožník

Košice: Staňa – Kolba, Klouček, Štrbák, E. Černák, Deyl, Cebák – Bicek, T. Hrnka, M. Bartánus – Svatoš, P. Bartoš, R. Jenčík – Sojčík, Češík, Skalický – Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš

Daniel Babka (tréner Martina): „Podali sme jeden z najlepších výkonov v sezóne. Dobre sme korčuľovali, hrali sme obetavo, dobre sme vykrývali priestory pred Dzubinom a čo prešlo, chytil náš brankár. Doplatili sme na našu malú chybičku na konci prvej tretiny, kedy sme dostali, ako sa ukázalo, rozhodujúci gól. Ďakujem hráčom za oduševnený výkon, pripravíme sa na ďalší zápas, v ktorom chceme opäť zabojovať.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Videli sme bojovný zápas, hralo sa agresívne, šancí na oboch stranách nebolo príliš veľa. Nás teší, že sme nedostali gól a že sme sa dostali v sérii do vedenia 3:0. Podržal nás aj brankár Staňa. Zajtra je nový deň a nás čaká rovnako dôležitý zápas.“

Po úvodnom buly, ktoré vhodil zranený Michal Beran sa hral v Turci zaujímavý hokej. Na začiatku prvej tretiny boli aktívnejší domáci, od úvodu sa tlačili pred Staňovu bránku. Už v 39. sekunde sa pred Markovičom otvoril priestor, ale jeho zblokovaná strela Staňu neohrozila.

V 5. min sa pred košickým gólmanom ocitol Suja, ale jeho bekhendové zakončenie neprinieslo otvárací gól. Na druhej strane mali Košicania presilovku. Bartoš a Sojčík poriadne zamestnali brankára Dzubinu. O minútu neskôr nezužitkoval Galamboš dobrú Markovičovu prihrávku. V 12. min hrali presilovku aj domáci, ale pri strelách Ďatelinku aj Novotného sa vyznamenal Staňa. V závere tejto časti hry sa začali čoraz viac presadzovať „oceliari“. Dzubina vynikol pri strelách Deyla a Hrnku a potom stálo pri ňom aj šťastie, keď Jenčík trafil v skrumáži iba do žŕdky. Dvanásť sekúnd pred prvým klaksónom vyšlo hosťom prečíslenie. Bartánus naservíroval puk Češíkovi a ten strelil dôležitý prvý gól zápasu.

Na začiatku druhej tretiny sa Martinčania nedokázali presadiť proti aktívne hrajúcim hosťom. Príležitosti na prekonanie Staňu si vypracovali až počas presilovky. V 27. min ale Suják nedokázal pretlačiť puk do bránky a potom zahodil Klíma tutovku, keď netrafil odkrytú časť košickej bránky. V 29. min potom situáciu po Staňovom zákroku na bránkovej čiarke konzultoval arbiter D. Konc s videorozhodcom. Skóre sa ale nemenilo. V 32. min počas početnej výhody Deylov pohotový teč skončil u Dzubinu. Obe mužstvá aj naďalej bojovali o každý centimeter ľadovej plochy a zápas bol stále otvorený.

V tretej tretine to už bolo kto z koho. Košičania boli silnejší v osobných súbojoch, aj preto si vytvorili optickú prevahu, ale do vyložených šancí ich domáci nepúšťali. V 55. min sa ocitol v príležitosti Fujerík, ale jeho zakončenie nebolo dostatočne presné a ani dôrazné. O minútu mal vyrovnanie na hokejke Markovič, ale mieril iba do stredu bránky. „Kosačkám“ k vyrovnaniu nepomohla ani 57-sekundová hra bez brankára. Košičania si v Turci vybojovali prvý mečbal.

Obrazom: Košice získali mečbal na martinskom ľade

HKM Zvolen – HK Nitra 2:3 (1:0, 1:1, 0:2) – stav série: 0:3

Góly: 9. Škvaridlo (J. Hertl), 34. Hraško (P. Zuzin) – 32. Lelkeš (Ordzovenský), 45. Miroslav Kováčik (H. Ručkay), 46. Martin Segľa (Bajtek)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, P. Stano – Gajan, M. Smrek, 1816 divákov

Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, Safronov, L. Pokovič, J. Hertl – P. Zuzin, Brabenec, A. Podkonický – Koren, Hebar, Martin Ďaloga – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Škvaridlo – Puliš, Čanky, Síkela

Nitra: Kristan – Nádašdi, Ordzovenský, D. Milo, M. Bača, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): „Odohrali sme kvalitný zápas s nasadením a množstvom šancí. Do súboja sme vstúpili so snahou prehrať súpera. O výsledku stretnutia rozhodla 46. min, keď sme inkasovali dva góly a z tohto šoku sme sa nespamätali. Myslím si, že chlapci odviedli dobrú prácu, snažili sa tlačiť do priestoru bránky, ale bohužiaľ nám to dnes nevyšlo. Veľkou škvrnou zápasu bolo zranenie Milana Juríka, po Bortňákovi ďalšieho centra. Neskladáme zbrane, zajtra chceme predviesť podobný výkon a vrátiť sa do Nitry.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Dnes to bol hokej vo vysokom tempe a s množstvom šancí. V závere to bol skôr psychologický boj, v ktorom sa prejavila únava a nervozita. Mali sme možno trochu viac síl a istoty. Zlomové góly sme dali zo situácií, ktoré neboli až také vyložené. To boli momenty, ktoré domácim zviazali ruky.“

Tretí štvrťfinálový zápas medzi Nitrou a Zvolenom sa začal pod Pustým hradom vo svižnom tempe. Oba tímy si vytvorili príležitosti hneď v úvode, najväčšie spálili domáci, ktorí sa v 52. sekunde dostali do prečíslenia 2 na 1, Podkonický poslal puk P. Zuzinovi, ktorý nemal dobrú streleckú mušku. Na opačnej strane pohrozili o 20 s neskôr pred Šimkom Kováčik a J. Ručkay. V 2. min nemieril presne pred Kristanom ani voľný Hebar a v 4. min to márne skúšal pred gólmanom HKM dvakrát L. Novák. Zvolenčania hrali potom tri presilovky v rade a druhú využili. Prudkú prihrávku Škvaridla usmernil do žrde korčuľou nešťastne Bajtek, puk sa následne od brankára dostal za čiaru – 1:0. Početná výhoda sa neskôr naskytla aj Nitranom, najväčšiu šancu nevyužil L. Novák. Vyrovnať mohli hostia aj v 18. min, keď sa rútili na bránku v prečíslení 3 na 1, ale Mráz neprihral a Šimka puk po jeho strele neprekvapil.

Po prestávke hokejisti spod Zobora pokračovali v druhej presilovke a Tománek sa ocitol v dobrej pozícii, zblízka neuspel. V 26. min to skúšal H. Ručkay, no zaujímavejší bol individuálny prienik Tománeka o 3 min neskôr i keď bez efektívnej koncovky. Domáci pohrozili až v polovici zápasu. Hraško strieľal spoza kruhu a trafil žrď. Väčšiu aktivitu však prejavovala Nitra a vyplatilo sa. V 32. min vystrelil spoza kruhu Ordzovenský a po teči Lelkeša puk skončil za Šimkom – 1:1. Úradujúci majster zdvihol hlavu a v 34. min vyrovnal. Najprv sa dostal pred Kristana z ľavej strany Brabenec, brankár Nitry bol pozorný, no o niekoľko sekúnd nemal nárok na bekhend Hraška, ktorý tiesnený zužitkoval šikovnú prihrávku P. Zuzina – 2:1. Hostia opäť prepli na vyššie obrátky a vytvorili si gólové príležitosti. V ich zahadzovaní sa predbiehali Tománek, Bača a Bajtek. Pred prestávkou však pohrozili aj „bryndziari“. Pred nitrianskym brankárom postupne neuspeli Koren, Čanky a Ďaloga.

V tretej tretine najprv pohrozili zvolenskí hokejisti, konkrétne P. Zuzin a Hraško, no tešili sa zverenci trénera Stavjaňu. V 45. min po chybe P. Zuzina išiel puk na hokejku H. Ručkaya, ktorý vystrelil nad bránku, no z dorážky sa presadil Kováčik – 2:2. O 41 sekúnd privodil obrat po prihrávke Bajteka voľný Segľa, pred bránkou nemal problém pokoriť Šimka – 2:3. Domáci sa dlhšie spamätávali z týchto úderov, do šance sa dostal až v 53. min Podkonický, sám pred Kristanom neuspel. Tréner Turek siahol po oddychovom čase 65 sekúnd pred koncom tretieho dejstva a odvolal brankára, ale ani v šestici tím spod Pustého hradu neuspel a prehral aj tretí štvrťfinálový duel.