Košice deklasovali Trenčín 9:3, Zvolen tesne zdolal Piešťany

Zvolen piestany
Marek Šimko z Hkm Zvolen (vľavo dole) počas hokejového zápasu 31. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen a ŠHK 37 Piešťany. Zvolen, 21. december 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Výsledky 31. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 4. Balán (Špelda), 16. R. Tomas (Klouda), 28. R. Tomas (Klouda, D. Buc), 35. Balán (tr. strieľanie) – 21. Richard Huna (R. Krajči, D. Devečka), 21. M. Kokavec (T. Troliga, V. Škoda), 44. Róbert Huna (R. Krajči)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Holienka, Zvrškovec, 1130 divákov

Poprad: Westlund – M. Šterbák, Špelda, Kovačevič, Jáchym, Fabian, Dinda, Gaborčík – Sabolič, Balán, Hvila – R. Tomas, Klouda, D. Buc – Matúš Paločko, Ľ. Vaic, Jabrocký – Gríger, S. Takáč, Gápa

Žilina: Žigárdy – Drábek, D. Devečka, I. Rúfus, O. Ďuriš, J. Dlouhý, Leško, Sekáč – Richard Huna, Róbert Huna, R. Krajči – M. Kokavec, V. Škoda, T. Troliga – Jozef Mihálik, Valášek, Drevenák – T. Sýkora, Horanský, K. Jass

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Som rád, že sme vybojovali dôležité víťazstvo aj s takýmto zložením mužstva, keď nám vypadlo niekoľko hráčov pre choroby a niektorí nastúpili so sebazaprením. Ustáli sme kritické momenty, keď sme v jednej minúte dostali dva góly. Odskočili sme na 4:2, ubránili sme oslabenie o dvoch hráčov a brankár chytil trestné strieľanie.“

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „V prvej tretine sme urobili množstvo chýb a nepredvádzali sme to, čo sme si povedali. V druhej tretine sme síce vyrovnali na 2:2, ale rozhodujúcim momentom bola presilovka piatich proti trom, ktorú sme za stavu 2:3 zahrali zle a vzápätí sme dostali gól.“

Popradskí hokejisti si pripísali prehru

Domáci bez odchádzajúcej trojica Koskinen, Homa, Kramár, ale aj bez Vandasa so Suchým začali aktívne. Úvodný nápor Popradu vyústil hneď v 4. min do gólu Balána, ktorý sa najlepšie zorientoval pred bránkou.

Poprad pokračoval v útočne ladenej hre, ale Tomas zoči voči Žigárdymu neuspel. Chvíľa popradského strelca prišla až v 16. min, keď po spolupráci s kapitánom tímu Kloudom zvýšil na 2:0.

Žilina nezložila zbrane a dokumentovala to bleskovým vstupom do prostredného dejstva.

Najskôr po 18 sekundách hry Krajči naservíroval puk na prvý gól hostí Richardovi Hunovi a ešte pred koncom úvodnej minúty druhého dejstva Kokavec vyrovnal.

„Vlci“ boli pri chuti a vypracovali si aj ďalšie šance, Američan Westlund ich však likvidoval. Na druhej strane zahrozil najskôr Vaic, po ňom znovu zaúradovala zohraná dvojica Klouda – Tomas a druhý menovaný poslal strelou z medzikružia „kamzíkov“ opäť vedenia – 3:2.

Žilina mohla vyrovnať, ale svojou možnosťou v podobe presilovky piatich proti trom pohrdla. Vzápätí unikol Balán a Krajči ho fauloval len za cenu trestného strieľania, ktoré český útočník nekompromisne premenil – 4:2.

Tretiu časť síce začal aktívnejšie Poprad, ale svoje šance nevyužil a pykal za to. Krajči pekne našiel Róberta Hunu a Žilina strelila kontaktný gól. Hostia potom mali obrovskú šancu vyrovnať, Richard Huna však nezužitkoval trestné strieľanie.

Poprad sa pomaly začal zameriavať na pozorné bránenie stredného pásma a nepúšťal súpera do väčších príležitostí. V záverečnej minúte riadneho hracieho času si hostia vzali oddychový čas a stavili všetko na jednu kartu v podobe hry so šiestimi korčuliarmi, ale márne. Domáci si ustrážili tesné víťazstvo.

MHC Mountfield Martin – HK Nitra 3:6 (1:3, 2:2, 0:1)

Góly: 13. Markovič, 22. T. Petruška (M. Hollý), 35. Markovič (A. Themár) – 1. Hamrák (Mašlonka), 14.Stümpel (Nádašdi, R. Tománek), 17. Mašlonka (Hamrák), 31. M. Kováčik (R. Tománek), 32. E. Piatak (Podstavek, Vosátko), 53. E. Piatak (Ordzovenský)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Mašlonka (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: T. Orolín – V. Smerek, Tornaj, 1600 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, Zošiak, Zukal, S. Hriňa, Tupý, J. Perniš, M. Dvořák, R. Slávik – A. Themár, Markovič, Michal Važan – T. Petruška, M. Hollý, Mikušovič – I. Raček, Vilkoits, Murček – Hús, Dírer, Kentoš

Nitra: M. Laco – Rais, Ordzovenský, Nádašdi, P. König, Vosátko, F. Kuzma, Bene, Trefný – Jokila, Hamrák, Mašlonka – M. Kováčik, Stümpel, R. Tománek – Martin Segľa, E. Piatak, Podstavek – Pupák, Hrnka, Kmeč

Michal Beran

Nitrania mali raketový vstup do zápasu: už v 34. sekunde prekvapil Hamrák strelou z uhla Šúreka a hostia viedli. Rýchly gól ovplyvnil priebeh prvej tretiny. Hostia boli aktívnejší.

V 7. min mohol zvýšiť ich náskok opäť Hamrák, ale on ani Mašlonka neuspeli. Domáci Martinčania sa dostali k slovu až počas svojej prvej presilovky.

V 11. min nevyšla Markovičovi dorážka Zukalovej strely a potom Mikušovič zoči voči Lacovi nedal. O dve minúty však využil v oslabení Markovič pokĺznutie Ordzovenského na modrej čiare a nájazd chladnokrvne premenil – 1:1.

V pokračujúcej presilovke si dali Nitrania už lepší pozor a po obliehaní Šúrekovej bránky vrátil o 80 sekúnd Stümpel hosťom vedenie – 1:2. Navyše, po troch minútach pridal Mašlonka gólovú poistku, keď zužitkoval Hamrákovú prihrávku – 1:3.

Úvod druhej tretiny patril Martinčanom. V 22. min za 5 sekúnd využili presilovku – Petruška strelou z uhla vrátil „kosačky“ do zápasu – 2:3.

V 28. min mieril Stümpel zblízka iba do Šúreka a dorážka skončila na žŕdke. Na druhej Mikušovič trafil zblízka iba do Laca.

V 31. min platilo povestné „nedáš – dostaneš“. Hollý neuspel, domáci potom vpredu zaváhali a následné prečíslenie ukážkovo zvládla dvojica Tománek, Kováčik – 2:4. O 47 sekúnd neskôr Piatak poslal Nitru už do trojgólového náskoku. Domáci sa však nepoddali ani za nepriaznivého stavu. V 35. min zaúradoval oslabovkový „fantóm“ Markovič a svoj únik opäť premenil – 3:5. Minútu pred druhou sirénou spálil Mikušovič aj svoju tretiu tutovku.

Na začiatku tretej tretiny chytil Šúrek Hamrákov nájazd. Hostia potom pozorne bránili a čakali na brejky. Martinčania bojovali, ale hra „do plných“ už nepriniesla aspoň kontaktný gól. Naopak, zápas definitívne zlomil presný zásah Piataka.

HKm Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 3:2 po predĺžení (2:0, 0:2, 0:0 – 1:0)

Góly: 1. L. Jurík (Puliš, Ťavoda), 20. Brabenec (Síkela, Podkonický), 65. Brabenec (L. Jurík, Michal Chovan) – 33. Stupka (Mertel, Haring), 34. J. Ručkay (H. Ručkay)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bachúrik – R. Bednár, Gajan, 2056 divákov

Zvolen: M. Šimko – P. Hraško, Výborný, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, Pichnarčík, Z. Tóth – Síkela, Brabenec, Podkonický – Puliš, L. Jurík, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga – Méry, P. Fekiač, Čanky

Piešťany: Tomek – Drgoň, V. Urban, Škadra, R. Filip, Brňák, Cuník, A. Hruška, Bučka – S. Saliji, V. Nemec (do 15. min), T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Haring, Peško, Chylo – Šišovský, Mertel, Stupka

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Po prvej tretine, ktorú sme vyhrali 2:0, som si myslel, že sme sa vrátili na pohodovú vlnu a budeme sa zabávať hokejom. Predvedená hra nás k tomu predurčovala a rovnako vývoj zápasu, ale v druhej tretine sme začali byť slabší s pukom, prehrávali sme osobné súboje, inkasovali sme góly a vietor do plachiet dostali Piešťany. V tretej tretine sme sa viac – menej trápili, ale v predĺžení sa k nám priklonilo šťastie, keď sme tri sekundy pred koncom rozhodli. Pre súpera je to nepríjemná prehra, ale keď mám byť škodoradostný, takéto víťazstvá potešia a zdvihnú divákov zo sedadiel a rovnako zlepšia náladu mužstva.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Zlý začiatok – v prvej minúte sme dostali gól – a rovnako zlý koniec, keď sme tri sekundy pred uplynutím predĺženia inkasovali rozhodujúci gól. Sme však vďační za bod, pretože sme hrali u lídra súťaže. Po prvej tretine to nevyzeralo s nami príliš dobre, ale dostali sme sa z toho v druhej tretine, keď sme vyrovnali na 2:2. Tretia tretina bola z našej strany najlepšia a na začiatku predĺženia sme mali dokonca dve tutovky. Mohli sme to ukončiť, ale – žiaľ – prišiel pre nás ´tragický´ záver. Nemalo by sa stať, že dostaneme gól tri sekundy pred koncom.“

Zvolenčania mali výborný vstup do stretnutia, keď v 59. sekunde otvoril skóre ich kapitán Jurík: medzi kruhmi si pekne prebral puk, nakorčuľoval si pred Tomeka a bekhendom zakončil – 1:0.

Piešťany mohli vyrovnať v 7. min, ale Stupka z pravej strany netrafil prázdnu bránku. Hostia nevyužili v závere prvej tretiny presilovku a po jej skončení inkasovali.

Tridsať sekúnd pred prestávkou zvýšil na 2:0 do odkrytej bránky z ľavej strany Brabenec po peknej akcii celého prvého útoku.

Na jej začiatku bol Podkonický, ktorý zo stredného pásma adresoval prihrávku do pásma vpravo Síkelovi a ten pohotovo poslal puk na opačnú stranu strelcovi gólu.

Prvá formácia Zvolena bola pri chuti aj na začiatku druhej tretiny, dobré možnosti nevyužili Síkela a Brabenec, najväčšiu mal v 25. min po prihrávke Chovana obranca Mucha, keď vystrelil bez prípravy z troch metrov, ale Tomek podržal svoj tím.

Domáci mali šance i prevahu, ale napokon sa radovali Piešťany.

V 33. min znížil zblízka z neprehľadnej situácie Stupka. Potom Zvolenčan Chovan nevyužil nájazd a prišiel ďalší trest: pekný brejk predviedli bratia Ručkayovci, na konci akcie bol Jakub, ktorý z ľavej strany poslal puk do odkrytej bránky – 2:2.

III. tretina a predĺženie

V tretej tretine sa hral rovnako ako v predošlých dvoch rýchly, kombinačný hokej, do šancí sa dostali na strane hostí Mertel a na domácej Puliš, ale gólmani vynikli.

Nepresadili sa ani Stupka a Puliš, v závere dokonca L. Jurík a Síkela nenamierili puk do odkrytého priestoru Tomekovej svätyne. Zápas napokon dospel do predĺženia, v ktorom tri sekundy pred koncom rozhodol Brabenec strelou z medzikružia do ľavého rohu.

HK 36 Skalica – HC’05 Banská Bystrica 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Góly: 17. Lažo (Vyrúbalík, Pálffy), 24. Šátek (Gula), 47. Bobček (Pálffy, R. Konečný), 54. Vyrúbalík (R. Školiak, Lažo), 57. Kutálek (Holovič) – 50. Handzuš

Vylúčení: 5:10 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Homola, Hradil (obaja ČR) – Návratek, Stano, 2060 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrúbalík, I. Jankovič, Bobček, Gula, Jaborník, Barák, Mikeska – Pálffy, R. Školiak, Šátek – Lažo, Stieler, Martin Sloboda – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Bezúch, Klejna

Banská Bystrica: Slipčenko – M. Richter, Stoner, Kubka, Bambúch, Novajovský, Biro, J. Predajniansky, Ketner – M. Hudec, Handzuš, Glass – Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora – Lamper, T. Zigo, Marcinek – P. Kopecký, Petro, Michal

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Stretnutie malo dobrú úroveň, hralo sa s nasadením. Dobrou a tvrdou hrou sme získali dôležité body. Kvalitne zachytal brankár Lipovský a zahralo aj celé mužstvo. Zvíťazili sme zaslúžene.“

Vladimír Országh (tréner Bystrice): „Bol to divácky atraktívny zápas. My sme sa zbytočnými chybami pripravili o výsledok. Dostali sme tri góly v oslabení. Rozhodujúcim faktorom boli presilovky, my sme ich na rozdiel od Skalice zahrali zle. Niektorí naši hráči zahrali hlboko pod svoje možnosti. Gratulujem súperovi, vyhral zaslúžene.“

Skalica - Nitra

Hneď v úvode si hostia zahrali presilovku, v ktorej sa na dvakrát nepresadil Handzuš a ani Sýkora.

Ani ďalšia početná prevaha nevyšla Banskobystričanom podľa ich predstáv.

Lipovský si postupne poradil s pokusmi Heizera, Richtera aj Stonera. Skaličania sa dostali do premiérovej väčšej šance až v polovici prvej tretiny, ale Holovičovi či Konečnému sa nepodarilo prekonať Slipčenka.

Otvárací gól padol až v 17. min a postaral sa oň v početnej výhode Lažo – 1:0.

V 24. min sa domáci vďaka dorážke Šáteka tešili z druhého gólu. O pár sekúnd neskôr mohli Záhoráci pridať tretí gól, Holovič však trafil len do žŕdky. V 30. min spálil veľkú šancu Skalice Gula. Po siedmich minútach v hre štyroch proti štyrom neuspel na opačnej strane Kubka.

V úvode tretej časti sa na dvakrát nepresadil Stieler. V 47. min Bobček v početnej výhode prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 3:0. O minútu neskôr si Lipovský poradil s Glassom, ale potom už nestačil na Handzuša. V 54. min sa v presilovke presadil Vyrúbalík a o piaty gól domácich sa po rýchlej výmene puku s Holovičom postaral Kutálek.

Dukla Trenčín – HC Košice 3:9 (0:2, 1:4, 2:3)

Góly: 24. Marosz (Jakub Gašparovič, Lintner), 46. Lelkeš, 58. T. Klíma (Marosz, Jakub Gašparovič) – 18. M. Takáč (P. Svitana, Cebák), 20. Bulík (P. Svitana), 22. Pašek (Jokeľ), 23. Boltun (Mlynarovič), 25. R. Jenčík (Štrbák, Bulík), 34. Kolba (Šeda, Pašek), 50. Kolba (Marek Slovák, Š. Novotný), 54. Marek Slovák, 59. Michal Novák (Marek

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – Brath, P. Tvrdoň, 1480 divákov

Trenčín: Kristín (od 22. do 34. Škrečko) – T. Bokroš, E. Bednár, Lintner, Pozník, J. Koma, Imrich, Habšuda, Vizváry – Tybor, Lelkeš, Sojčík – Otčenáš, Marosz, Jakub Gašparovič – O. Mikula, F. Nemček, T. Klíma – Jakúbek, Broska, Martin Filo

Košice: Hylák – Cebák, M. Takáč, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Šeda, od 41. M. Macejko – P. Svitana, Bulík, R. Jenčík – Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan – Jokeľ, Pašek, Hinďoš – Martin Chovan, Boltun, Mlynarovič

Trencin kosice

Mužstvá vstúpili do zápasu svižne a s útočnou vervou, v 6. min domáci Mikula nastrelil hornú žŕdku.

Trenčania sa mohli chytiť v polovici úvodnej tretiny počas presilovky, ktorú začali aktívne, ale napokon ju odohrali bez efektu.

Ako treba na to ísť, to predviedli východniari v záverečnej fáze prvého dejstva – v 18. min Takáč tvrdou strelou v presilovke prestrelil všetko v ceste a sekundu pred odchodom do šatní Bulík zvýšil košický náskok na 2:0.

Hostia mali skvelý aj nástup do druhej tretiny, keď v rozpätí 12 sekúnd skórovali ešte dvakrát.

Najskôr Pašek pohotovo spomedzi kruhov rozvlnil sieť a vyhnal Kristína z bránky, jeho nástupca Škrečko si ešte ani nesiahol na puk a umiestnenou strelou z uhla k žŕdke ho prekonal Boltun – 0:4.

Vrece s gólmi však bolo riadne roztrhnuté a v nasledujúcich dvoch minútach padli ďalšie dva. Najskôr Marosz znížil, ale čoskoro Jenčík potrestal zaváhanie súperovej defenzívy a vrátil stav na štvorgólový rozdiel – 1:5.

Strelecká smršť logicky vtisla pečať ďalšiemu priebehu stretnutia. Domáci síce neskladali zbrane, ale v 34. min Košice udreli počas vlastného oslabenia: po Kolbovej strele od modrej čiary do odkrytej bránky sa trenčianski gólmani opäť vystriedali.

Rozhodnutý zápas sa potom už len dohrával a ešte sa viackrát menilo skóre. V 46. min skorigoval z trestného strieľania Lelkeš, o štyri minúty hosťujúci Kolba delovkou od modrej zužitkoval presilovku – 7:2 pre Košice. V 54. min sa nekompromisne presadil Slovák na 8:2 pre hostí, zdecimovaní domáci ešte v závere využili presilovku, keď zblízka dotlačil puk do siete Klíma, ale dokonalý košický triumf zavŕšil v 59. min delovkou Novák.

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Začali sme aktívne, ale nedokázali sme premieňať šance, v ktorých sme sa ocitali. O zápase sa prakticky rozhodlo v závere prvej časti, kedy sme po zbytočnom vylúčení a hrubej individuálnej chybe dostali dva góly. Na začiatku druhej tretiny nám súper pridal ďalšie góly, a hoci sme si vzali oddychový čas a aj zmenili brankárov, už sa nám vôbec nič nepodarilo – pri vysokom náskoku Košíc sa hralo veľmi ťažko.“

Milan Staš (tréner Košíc): „Vyšiel nám záver prvej a začiatok druhej tretiny, keď sme položili základ nášho vysokého víťazstva. Po získaní náskoku sme už v ďalšom priebehu poľavili a hral sa hokej v rytme vianočných kolied. Bol to však zaujímavý zápas s množstvom gólov. Musím naše mužstvo pochváliť za bojovný a kolektívny výkon, ktorým sme odčinili prehru z predchádzajúceho kola.“