Košice s predstihom vyhrali základnú časť

Hokej

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti HC Košice zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 49. kola Slovnaft extraligy doma nad Nitrou 7:1 a s predstihom si vybojovali prvenstvo v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže 2010/11. Oceliari majú pred druhým Popradom náskok 19 bodov a oba tímy už vo zvyšnej časti dlhodobej súťaže budú bojovať „iba“ o osemnásť bodov. Košičania naposledy základnú časť extraligy vyhrali v sezóne 2008/09. Celkovo je to ich piaty triumf v dlhodobej sezóne najvyššej súťaže na Slovensku (1995/96, 1996/97, 2006/07, 2008/09, 2010/11).

V doterajšej histórii extraligy najčastejšie z prvého miesta do play-off vstupoval Slovan Bratislava (6-krát). Hokejisti Trenčína a Zvolena dominovali v základnej časti zhodne v troch prípadoch, Nitra raz.

Košičania môžu v tejto sezóne prekonať aj historický rekord základnej časti Slovnaft extraligy v počte získaných bodov. Momentálne majú na svojom konte 119 bodov a ich maximum zo sezóny 2008/09 je 126 bodov.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 49. kola hokejovej Slovnaft extraligy:

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 1:7 (0:2, 0:2, 1:3)

Góly: 57. Heš (Stupka, Hreus) – 8. P. Svitana (Vandas, Mlynarovič), 14. Škovira (Suchý, Kuľha), 22. A. Lapšanský (tr. strieľ.), 36. D. Brejčák (A. Kroták), 41. Klouda (Kuľha, Lundberg), 51. J. Kopecký (Kledrowetz, A. Kroták), 53. Vandas (Lapšanský, Kmiť)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, Štefík, 1097 divákov

Žilina: M. Laco (14. – 21. Bačikovský) – Grill, Dlouhý, Ftorek, Heš, Krčula, Horský, Leško – Stupka, Hreus, M. Kokavec – V. Nemec, I. Rataj, Vala – Petruška, T. Troliga, M. Slovák – Drevenák, Valášek, Hajnik

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Kledrowetz, D. Brejčák, Jasečko, J. Brejčák – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, Rapáč – P. Svitana, Mlynarovič, Vandas

Ako prvý pozornosť hosťujúceho Melicherčíka vyskúšali Nemec a Petruška. Hral sa obojstranne rýchly hokej, ale postupne sa k slovu dostávali hostia. V 8. min pekne zakombinoval štvrtý popradský útok, Vandas prihral pomedzi betóny M. Laca a Svitana nemal problém skórovať. Následne hostia nevyužili viac ako polminútovú presilovú hru priatich proti trom, ale všetko si vynahradili v 14. min, keď sa pred domácim gólmanom presadil Škovira. po tomto góle nahradil M. Laca v bránke Žiliny Bačikovský.

V úvode druhej tretiny domáci obranca Heš len za cenu faulu zastavil aktívneho Lapšanského, a ten nariadené trestné. strieľanie premenil. To už v bránke dom. stal opäť M. Laco. Žilinčania sa snažili, vytvorili si náznaky príležitostí, ale koncovka ako už tradične bola slabá. Poprad hral na rýchle protiútoky a po jednom z nich v 36. min sa po nezištnej prihrávke kapitána Krotáka presadil D. Brejčák 0:4.

Popradčania hneď v úvode tretej tretiny vsietili rýchly gól pri vylúčení Kokavca zásluhou Kloudu. Hostia mali naďalej viac z hry a pridali aj ďalšie presné zásahy. Najskôr v 51. min J. Kopecký tečoval strelu Kledrowetza od modrej čiary a o dve minúty neskôr využil Vandas svoju príležitosť na siedmy gól hostí. Domáci už len znížili v 57. min zásluhou tvrdej strely Heša.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Pred začiatkom zápasu sme mali problémy so zostavou najmä v obranných radoch, k dispozícii boli len dvaja stabilní hráči. V takejto zostave nemôžeme so súčasným Popradom myslieť na lepší výsledok. Aj tak sme gólov inkasovali priveľa. Pred zápasom sme si povedali, že Popradčanom nemôžeme dávať veľa priestoru, žiaľ nedarilo sa nám to. Verím, že zdravotná situácia v kádri sa zlepší a budeme podávať lepšie výkony.“

Ján Jaško (tréner Popradu): „Napriek vysokému víťazstvu sme mali úvod trochu nekoncentrovaný. Ubránili sme presilovku domácich a ich počiatočný tlak v úvodných minútach. Potom sme sa ujali vedenia, po treťom góle sme sa trochu uspokojili a domácich do ničoho nepustili. Škoda inkasovaného gólu po chybe nášho obrancu, brankár Melicherčík mohol vychytať ďalšie čisté konto.“

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly: 17. Šátek (Holovič), 29. Obdržálek (Šátek, R. Jarolín), 37. Obdržálek (R. Jarolín), 48. R. Konečný (Mikuč, Magušin) – 17. Gašparovič (Tybor, M. Hruška), 58. Mikula (Martin Chovan, Melichárek)

Vylúčení: 6:4, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Baluška – Bundil, R. Návratek, 2081 divákov

Skalica: Lakosil – Gründling, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, Magušin, M. Školiak – Lušňák, Zálešák, T. Višňovský – Obdržálek, R. Jarolín, Románek – Kutálek, Holovič, Šátek – Jurík, T. Mikúš, R. Konečný

Trenčín: V. Kováč (41. T. Hiadlovský) – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, S. Tomko, Martin Chovan, Trefný, Ružička, Jarábek – Pardavý, Blatný, T. Melichárek – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Naurov, O. Ďuriš, Koložváry – Mikula, P. Kopecký, Filo

Hneď v prvej minúte unikol Románek hosťujúcemu Tomkovi, ktorý si musel pomôcť len faulom. Z tejto presilovej hry však domáci nič nevyťažili a gól nepriniesla ani prvá presilovka hostí. Výbornú šancu streliť úvodný gól mal hráč domácich, ale jeho zakončenie skôr pobavilo ako potešilo domácich divákov, a tak sa presadili hostia zásluhou Gašparoviča, ktorý švihom prestrelil domáceho Lakosila. Odpoveď domácich bola veľmi rýchla, po pätnástich sekundách Holovič z pravej strany vystrelil, Kováč jeho strelu vyrazil len pred voľného Šáteka, ktorý do prázdnej brány vyrovnal na 1:1.

V druhej tretine sa dostali do prečíslenia Obdržálek a Románek, ale strela Románka skončila len na brankárovi Kováčovi. Následné akcie domácich sa predsa len podarilo skórovať. Tentokrát Šátek vystreli, Kováč puk neudržal a Obdržálek puk dorazil do poloprázdnej trenčianskej bránky 2:1. Na rozdiel dvoch gólov mohol zvýšiť Románek, ale jeho strelu po ľade brankár hostí vyrazil. V 36. min hrali domáci presilovú hru, ale strely Višňovského a Zálešáka smerovali len mimo bránku. Svoj druhý gól pridal Obdržálek v 37. min, keď po buly sa dostal sám pred brankára Kováča, položil si ho na ľad a do prázdnej brány upravil na 3:1. Domáci pokračovali v nátlakovej hre, Trenčín si nedokázal vypracovať žiadnu vážnejšiu šancu počas druhej tretiny.

V poslednej tretine unikol hosťujúcim obrancom domáci Višňovský, jeho nájazd zmaril brankár hostí len za cenu faulu a rozhodca nariadil trestné strieľanie. To však Višňovský nepremenil a nepridal tak svoj dvojstý gól v extralige. Štvrtý gól domácich pridal Konečný, keď v úniku dvoch na jedného švihom prekonal trenčianskeho brankára. Hostia dve minúty pred koncom skorigovali počas presilovej hry na konečných 4:2, keď úspešným strelcom bol Mikula. Tento okamih už nič nezmenil na tom, že tri body získala Skalica.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Dnes sme hrali ťažký zápas. Trenčín ma svoju silu, čo dokázal aj v Poprade. Ako povedal kolega Gregor, dôležité bolo, že sme takmer ihneď vyrovnali a v druhej tretine premenili naše šance. Víťazstvo ma teší, ako aj prístup celého mužstva. Chlapci odviedli maximum, za čo im ďakujem.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Som sklamaný z tohto zápasu. Začali sme veľmi dobre a dovolím si povedať, že v prvej tretine sme boli lepší. Do druhej tretiny akoby nastúpilo iné mužstvo, prišli chyby, po ktorých sme inkasovali a od tohto momentu bola naša snaha iba platonická. Gratulujem súperovi k víťazstvu, domáci prejavili väčšiu túžbu.“

HC’05 Banská Bystrica – MHC Mountfield 4:3 po samostatných nájazdoch (1:0, 2:3, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 19. Kolba (Rumpel, Paľov), 33. Hvila (Tománek, Biro), 37. Tománek (Šechný, M. Hudec), rozh. sam. nájazd premenil Šechný – 21. Themár (Hriňa, Markovič), 36. Themár (Važan, Markovič), 39. Markovič (Macejka, Važan)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: I. Ďatelinka (Martin) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Šefčík, Výleta, 2109 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Biro, Kolba, Vantroba, Kubka, Bambúch, Vizváry – Tománek, M. Hudec, Sýkora – Lažo, Šechný, Weissmann – Rumpel, Češík, Kútny – A. Bezák, Paľov, Hvila

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný, Hriňa, Velebný, P. Klepáč, Matejka, I. Ďatelinka, Brcko, Drgoň – Themár, Markovič, Važan – Macejka, Galamboš, Appel – Uram, M. Beran, Jabrocký – Sobota, Zeliska, Šišovský

Pod Urpínom v prvej tretine dominovali domáci hráči a to najmä vďaka prvému útoku. Už v 6. min neposlal puk do odkrytej bránky Martina v presilovke Tománek. Hostia svoje početné výhody nevedeli využiť, naopak v oslabení mohli inkasovať, aby v 12. min využil nájazd Tománek, no tiesnený Hriňom nemal pokoj na hokejke. V závere tretiny Banskobystričania v presilovke zatlačili Martin, strieľali Biro a Lažo, no radosť im zmaril Kolba v bránkovisku. Neujal sa ani teč Tománka po prihrávke Hudeca. Až v hre 5 proti 5 sa predsa len „baranom“ podarilo streliť vytúžený gól. Rumpel spoza bránky našiel za kruhmi Kolbu a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a aj s prispením žrde puk skončil za Dzubinom.

Martinčania mali raketový nástup do druhej tretiny, keď už po 20 sekundách vyrovnali. Po Hriňovej strele od modrej sa ujal Themárov teč – 1:1. Hra sa v polovici zápasu prelievala, čo využili kombinačnejší „barani“. Presadili sa však až z presilovky, po Tománkovej prihrávke zblízka stočil puk Hvila – 2:1. V početnej výhode skórovali aj hostia. V 36. min Tománek prepadol v útoku a netradičný prvý útok Martina rýchlo kontroval. Po akcii Markoviča ešte Važan neprekonal Šimonoviča, ale z dorážky sa už Themár nemýlil – 2:2. Domácim sa následne vyskytla presilovka o dvoch hráčov a po vyšachovaní obrany ponúkol Šechný od ľavej žrde na opačnú stranu Tománkovi a ten poslal domácich tretíkrát do vedenia – 3:2. V 39. min urobili Banskobystričania v defenzíve niekoľko chýb, Macejka našiel voľného Markoviča, ktorý pred bránkou ukázal svoje strelecké schopnosti – 3:3.

HK Orange 20 24 1 0 0 1 0 22 32:111 4

V tretej tretine však zvlhol strelcom oboch tímov pušný prach, hoci šance na oboch stranách boli. V 44. min sa Sýkora na dvakrát neuspel pred Dzubinom a na opačnej strane nevyužil Kubkovu chybu Uram. V 52. min mali gól na hokejke Hvila i Šechný, no odpovedať mohol aj Martin, ak by Markovičovi vyšiel pred Šimonovičom blafák. „Barani“ v 57. min nevyužili presilovku, no najväčšiu šancu mal v závere Hvila po Tománkovej prihrávke, ale neskóroval do odkrytej bránky hostí, keď v poslednej chvíli vysunul betón Dzubina.

V predĺžení mal Banskobystričania tlak, vyložené šance nevyužili Hudec a Sýkora a tak sa rozhodovalo v samostatných nájazdoch. Rozhodujúci nájazd využil tradičný strelec Šechný.

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): „Martin nás neprekvapil, hral to, čo sme očakávali, veľmi dobre držal stredné pásmo a vyrážal do rýchlych protiútokov. Natrápili sme sa na každý gól a zakaždým, keď sme ho dali, sme veľmi ľahkovážne stratili vedenie. Mali sme síce územnú prevahu, ale súper neustále hrozil protiútokmi. Mohli sme vyhrať v riadnom hracom čase, keď sme mali pred koncom veľkú šancu a ďalšie dve veľké v predlžení. Samostatné nájazdy sú už hazard, ale myslím si, že na priebeh zápasu je výsledok spravodlivý.“

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): „Išli sme do Banskej Bystrice s tým, že sa pokúsime domácim ukradnúť bodík a to sa nám aj podarilo, keď sme celý zápas výsledok doťahovali. Myslím si, že chlapci bojovali, dostávame do krvi nový systém hry a začína sa to dariť. Škoda trestných strieľaní, v ktorých mohol Marek Uram rozhodnúť, no musím aj uznať, že na konci zápasu sme mali aj poriadne šťastie, keď Dzubina chytil čistý gól domácich. S bodom sme spokojní, treba takto zbierať bodík po bodíku a bude dobre.“

HC Košice – HK Nitra 7:1 (1:1, 4:0, 2:0)

Góly: 4. Martin Frolík (Gmitter, Deyl), 27. M. Grman (Andrašovský, Šeda), 34. Dravecký (S. Gron), 36. Dravecký (P. Bartoš), 38. S. Gron (Andrašovský, J. Tabaček), 42. Kristek (Miklík), 51. Tabaček (Jokeľ, Martin Frolík) – 7. S. Saliji (Gabriš, Marek Slovák)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, Orolin, 5265 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, od 12. min Jokeľ – Michel Miklík, Kristek, Andrašovský – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš – Fabuš, Jenčík, Huba – Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Nitra: J. Laco – Fabian, Joanidis, Gabriš, Dobrý, Michal Novák, O. Janík – Uhnák, M. Štefanka, H. Ručkay – Korhoň, Hrnka, Čaládi – S. Saliji, Marek Slovák, Šumichrast

Košičania boli od začiatku aktívnejším tímom. Už v 2. min bol S. Gron úplne sám pred brankárom J. Lacom ale ten svoj tím podržal. Na opačnej strane si po Korhoňovom bekhende siahol na puk aj J. Hudáček. V 4. min Martin Frolík po prihrávke Gmittera bekhendom prekonal brankára. V 7. min sa však začínalo odznova, keď S. Saliji trafil po ľade k žŕdke – 1:1. Draveckého pokus potom J. Laco vyrazil, dobre bol postavený aj pri strele S. Grona pri presilovke. Nitra mohla ísť do vedenia, ale to by v 16. min pri presilovke M. Slovák nesmel minúť bránku.

V druhej tretine to v presilovke skúšal Kristek, Draveckému k prieniku chýbala len gólová koncovka, J. Laco zastavil aj delovku P. Bartoša. V 27. min pri vylúčení Gabriša sa Andrašovského strela odrazila od zadného mantinelu ku Grmanovi a ten ho poslal do bránky – 2:1. Tretí gól mohol pridať Martin Frolík, no netrafil prázdnu bránku. Po strele Šedu od modrej čiary následne zvonila žŕdka nitrianskej bránky. Domáci gólman J. Hudaček potom aj so šťastím zasahoval na bránkovej čiare. V 34. min po Gronovom manévrovaní s pukom zakončoval Dravecký – 3:1. Nitra potom hrala presilovku, ale dvakrát v nej inkasovala. Najprv unikli Bartoš s Draveckým a Dravecký pridal štvrtý gól oceliarov. Korhoňov pokus pri početnej výhode J. Hudáček vyrazil a z následného protiútoku sa po Tabačekovej prihrávke zblízka presadil S. Gron.

V III. tretine to už bola exhibícia domáceho tímu. V 42. min dostal z blízka puk popod Laca Kristek a posledné slovo v zápase mal Tabaček, ktorý upravil na konečných 7:1.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Som rád, že sme využili hneď prvú možnosť potvrdiť víťazstvo v základnej časti extraligy. Možno aj kvôli tomu, že to bol náš zámer, prvá tretina bola skôr kŕčovitá. V druhej sme zvýšili úsilie, zlepšili pohyb a využili jednu presilovku, dva góly strelili v oslabeniach. V tretej tretine sme hrou potešili divákov.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Z našej strany vyzerala prvá tretina veľmi dobre. V druhej sme inkasovali góly, domáci sa dostali do pohody. Máme v tíme veľkú maródku, takže to bolo pre nás ťažké. Slabí hráči ešte nemajú nato, aby sa presadili v takomto zápase proti súperovi, ktorý hrá pred play-off veľmi dobre. Zdá sa, že je veľmi dobre pripravený.“

Slovan Bratislava – HKm Zvolen 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)

Góly: 7. D. Skokan (D. Buc), 8. Hujsa (Bulík, Jackman), 13. Róbert Huna (J. Kováčik, L. Hudáček), 28. Vaic (Lipiansky), 36. D. Buc (Štajnoch), 39. Hujsa (Róbert Huna, P. Frühauf) – 49. M. Trochta (J. Valach, P. Barinka).

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Ország – Kalina, M. Novák, 2759 divákov

Slovan: T. Pék – Jackman, Hájek, Cartelli, P. Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Bohunický – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – Preisinger, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Zvolen: Kristín (39. Škrečko) – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný – Zuzin, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, M. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Levinskij – V. Škoda, Marek Haščák, Otčenáš

Slovan musel na zápas pre zdravotné problémy dvojice Konrád, Rybár povolať z juniorského tímu brankára Tomáša Péka, ktorý v úvode musel čeliť niekoľkým pokusom zvolenských hráčov. Bratislavčania o svojom víťazstve prakticky rozhodli na prelome 7. a 8. min, keď na trestnej lavici sedel ich hráč Peter Frühauf. Najskôr strieľanú prihrávku Buca od ľavého mantinelu pri signalizovanom vylúčení usmernil do siete pred bránkoviskom stojaci a dvoma Zvolenčanmi tiesnený Skokan. O 36 sekúnd – stále ešte v početnej nevýhode – unikol po pravej strane Hujsa a na dvakrát prekonal Kristína. Slovan zahral presilovku lepšie ako hostia a v 11. min Róbert Huna zblízka upravil na 3:0.

Domáci mali zápas pod kontrolou, v úvode druhej dvadsaťminútovky dostali možnosť dlhej presilovky o dvoch hráčov, ale skóre sa menilo až neskôr. V 28. min pri presilovke nahadzoval Vaic puk pred bránku a od korčule jedného z brániacich hráčov skončil v sieti – 4:0. V 36. min Kristínom vyrazený puk zasunul bekhendom Buc späť za čiaru. Pred druhou sirénou vyhnal zvolenského gólmana na striedačku svojim druhým gólom v zápase pri hre štyroch na štyroch Hujsa.

V 49. min urobil Pék v bránke Slovana chybu a umožnil znížiť Trochtovi na 1:6. Slovan sa snažil aj naďalej o ofenzívu, ale jeho hráči stroskotávali na pozornom Škrečkovi. V 54. min museli na nosidlách odniesť z ľadu Tomáša Bulíka. Slovan napokon vyhral piaty zápas v rade.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Sme spokojní, kolektívny výkon nám zabezpečil pekné víťazstvo. Dvoma rýchlymi gólmi sme sa dostali do vedenia, v našom výkone bola aj defenzívna disciplína. Pre zdravotné problémy nám vypadli brankári, Pék to však zvládol veľmi dobre a aj hráči sa mu snažili pomôcť.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Dnes sme podali trestuhodný výkon, Slovan sme veľmi poľahky pustili do vedenia a neboli sme mu dôstojným súperom. Z takéhoto duelu si aj my musíme vyvodiť dôsledky.“

Viac k osobe Dušan GregorErnest BokrošLadislav SpišiakMichal ChovanMichel MiklíkPeter FrühaufPeter OremusRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaVladimír OrszághZdeno Cíger