Košice v Slovenskom poháry prešli prekvapujúco cez

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – V tohtotýždňových stretnutiach 3. kola 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale 2009/2010 sa zrodili dve prekvapenia na úkor favoritov. V utorok sa o senzáciu postaral účastník tretej najvyššej súťaže (II. liga) Spartak Myjava, ktorý na domácom trávniku zdolal corgoňligový Ružomberok 2:1. O deň neskôr sa určite nečakalo vypadnutie aktuálneho lídra Corgoň ligy 2009/2010 MŠK Žilina s posledným tímom najvyššej súťaže MFK Košice. Obhajca trofeje zvíťazil pod Dubňom 2:1, hoci v ligovej tabuľke má na jej konci o 20 bodov menej ako Žilinčania.

„Som sklamaný,“ netajil rozčarovanie z výsledku český kormidelník Žiliny Pavel Hapal. „Hráči si musia uvedomiť, že to, čo predviedli v prvom polčase, bola veľká bieda. Po nasadení, akým sa prezentovali v nedeľu v lige v šlágri so Slovanom, nebolo ani chýru. Prišlo až v druhom polčase, ale to sme prehrávali už 0:2.“

Košice, ktoré sa v Corgoň lige trápia, viedli v 39. min zásluhou dvoch gólov Dávida Škutku 2:0. Kanonier Tomáš Oravec síce v 58. min po priamom kope znížil, ale Žilinčania ani napriek enormnému tlaku a veľkým šanciam po centri Ježa v 80. min a Piačekovej žrdi o sedem minút neskôr už vyrovnať nedokázali. „Vyšli nám rýchle protiútoky, keď naši hráči posielali dobré lopty Škutkovi, ktorý vychytil veľmi dobrý deň,“ hodnotil duel 3. kola SP v Žiline asistent trénera MFK Košice Jaroslav Galko. Zároveň priznal, že v II. polčase pri tlaku domácich mali jeho zverenci aj šťastie. „Žilina zmenila spôsob hry, nakopávala loptu do nášho pokutového územia a Oravec s Lietavom vyhrávali osobné súboje. Našťastie, víťazstvo sme so šťastím, ktoré sme doteraz v lige nemali, udržali až do konca,“ dodal Galko.

Súhrn výsledkov tohtotýždňových stretnutí 3. kola 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale 2009/2010 (hralo sa na 1 zápas):

UTOROK

MFK Petržalka (CL) – AS Trenčín (I. liga) 4:0 (0:0) – hralo sa v Senci, do štvrťfinále SP postúpila Petržalka

Góly: 56. Majtán, 83. Burza, 87. Hodek, 89. M. Tomčák, ŽK: 15. P. Fieber ml., 56. Majtán – 31. Peciar, 56. Baez, 59. Depetris, ČK: 45. Peciar (Trenčín) po druhej ŽK, rozhodovali: Vnuk – Balko, Rendko, 112 divákov

V prvom polčase sa veľa futbalových momentov na ihrisku NTC v Senci neudialo. Petržalka po zmene strán využila početnú prevahu po vylúčení Peciara tesne pred prestávkou. V 56. min Majtán prvýkrát rozvlnil sieť za Volešákom. O osude stretnutia sa definitívne rozhodlo v záverečných siedmich minútach. Najskôr Burza v 83. min zvýšil strelou po zemi na 2:0. Potom po peknej akcii v 87. min upravil Hodek na 3:0, keď zužitkoval prihrávku od Čikoša. Definitívnu bodku za zápasom dal v predposlednej minúte strelou z uhla Tomčák.

TJ Spartak Myjava (II. liga) – MFK Ružomberok (CL) 2:1 (2:1) – do štvrťfinále SP postúpila Myjava

Góly: 13. Mihál, 25. Kročian – 44. Piščur (z pok. kopu), ŽK: 22. T. Sloboda, 43. Černáček – 47. J. Maslo, rozhodovali: Sedlák – Brendza, Benko, 1500 divákov

Stretnutie sa odohrávalo na ťažkom teréne. V úvode boli aktívnejší hostia, ktorí sa snažili o kombinačnú hru. V 12. min T. Sloboda vyzvŕtal ružomberskú defenzívu, našiel voľného Mihála, a ten sa nemýlil – 1:0. Už o dvanásť minút sa Myjavčania radovali druhý raz. Zverec našiel Kročiana, ktorý volejom z hranice šestnástky nádherným spôsobom zvýšil stav stretnutia na 2:0. Liptáci opäť pritlačili, kolmú prihrávku využil Řezníček, ktorého fauloval domáci obranca a rozhodca Sedlák nariadil pokutový kop. Z neho sa nepomýlil Ukrajinec Piščur – 2:1. V druhom polčase domáci dobrou taktickou hrou udržali vedenie. Corgoňligový Ružomberok aj napriek väčšej aktivite prehral 1:2 a už v 3. kole sa rozlúčil so Slovenským pohárom.

Dukla Banská Bystrica (CL) – FC Nitra (CL) 1:0 (1:0) – do štvrťfinále SP postúpila Banská Bystrica

Gól: 19. T. Hučko, ŽK: 58. Adámik, 80. Seye – 34. Kaspřák, rozhodovali: Olšiak – Ružbarský, E. Weiss, 1120 divákov

Banskobystričania v prvom polčase jasne dominovali a vytvorili si viac šancí. Už v 2. min Uškovičovu strelu vykopával z bránkovej čiary Kaspřák. Diváci videli gól v 19. min. Po nacvičenom signáli z rohového kopu a spolupráci dvojice Savič – Uškovič prvý menovaný centroval do pokutového územia, kde sa hlavou presadil Hučko. Po polhodine hry zo 16 m nebezpečne strieľali Pich a Uškovič, obaja tesne minuli bránku Nitry. Hostia pohrozili až v 42. min. Kóňa vysunul za domácu obranu Valentu, no ten z ľavej strany mieril iba do žrde. Po zmene strán hráči spod Zobora ožili a nebezpečne pohrozili už v 50. min. Kóňa dobrou strelou zamestnal Boroša a R. Sloboda mieril z rohu šestnástky tesne vedľa. Dukla pohrozila strelou zdiaľky, ale Pančík tesne minul pravú žrď Hroššovej svätyne. Hosťom sa nedarili prihrávky a strely spoza šestnástky neboli presné. Dokumentoval to v 71. min Kóňa. V poslednej minúte riadneho hracieho času išiel do pokutového územia aj brankár Hroššo, no úspešnejší bol pred ním gólman Dukly Boroš. V nadstavenom čase Hučko z priameho kopu z 20 m mieril pod brvno, no Hroššo sa vyznamenal.

Spartak Trnava (CL) – FC ViOn Zlaté Moravce (I. liga) 5:0 (1:0) – do štvrťfinále SP postúpila Trnava

Góly: 2. Bernardini, 49. Kožuch, 53. Neto, 59. P. Ďuriš, 69. Kopúnek, ŽK: 32. Hruška – 51. Hözl, rozhodovali: Matúš – Csabay, Lieskovský,

686 divákov

Spartakovci dostali od úvodu hostí pod tlak. Mali loptu v moci a gólový úspech sa dostavil už v 2. min, keď na rohový kop Ďuriša najvyššie vyskočil Bernardini. Hráči ViOnu neustále hrozili rýchlymi brejkami, z ktorých však neboli úspešní. V 26. min stojí za zmienku šanca hostí, keď sa Róbert Tomko ocitol v šestnástke domácich v dobrej pozícii, ale Rybánsky preukázal brankárske kvality. V 49. min po peknej kombinácii a spolupráci Kotula – Kožuch druhý menovaný zblízka pridal gólovú poistku – 2:0. V 53. min do rozhodenej obrany hostí prenikol Neto a upravil už na 3:0. V 59. min P. Ďuriš oblúčikom prehodil vybiehajúceho Jozefa Novotu a lopta štvrtý raz skončila v sieti Zlatých Moraviec. V 69. min gólový koncert zavŕšil novopečený kapitán Kamil Kopúnek. Hlavou po rohovom kope Hrušku v 69. min stanovil konečné skóre na 5:0.

DAC 1904 Dunajská Streda (CL) – Tatran Prešov (CL) 1:0 (1:0) – do štvrťfinále SP postúpila Dunajská Streda

Gól: 23. Bognár, ŽK: 51. Bognár – 75. Čep, 87. Papaj, rozhodovali: Kružliak – Mókoš, Kubica, 1253 divákov

Prvý polčas priniesol obojstranne útočný futbal. Už v 3. min Nikolič zastupoval na bránkovej čiare Novotu, keď vyhlavičkoval gólovú hlavičku hosťujúceho Pitera-Bučka. V 16. min odpovedal Speranza, ale z uhla trafil len brankára. V 23. min Hassan nádherne poslal center z rohu na Bognárovu hlavu a domáci mladík umiestnil loptu nechytateľne pod brvno – 1:0. Vtedy ešte nikto netušil, že týmto gólom vlastne aj zariadil pre Dunajskú Stredu postup. Po zmene strán najprv Prešovčan Farbák neuspel pred Jánom Novotom a jeho spoluhráč Katona neskôr mieril tesne vedľa. V samom závere domáci Koejoe preloboval nielen brankára, ale aj svätyňu hostí. Za prvopolčasový výkon si DAC zaslúžil postup, no bol to iba podpriemerný zápas.

FK Bodva Moldava nad Bodvou (II. liga) – FK Spišská Nová Ves (II. liga) 1:0 (0:0) – do štvrťfinále SP postúpila Moldava nad Bodvou

Gól: 49. R. Jurko, ŽK: 75. M. Dupkala, 90. Ľ. Vojtaško – 36. L. Horváth, 78, Ondáš, rozhodovali: P. Hrčka – Vorel, Poláček, 1000 divákov

Stretnutie dvoch druholigových tímov prinieslo dobrý futbal. Tempo diktoval nováčik z Moldavy nad Bodvou, ktorý si pripravil viac gólových šancí. Roman Jurko v 19. min nastrelil žrď. V 20. min bol v dobrej príležitosti hosťujúci Ondáš. Po zmene strán sa mohol presadiť opäť domáci Timkovič. Jediný gólový úspech stretnutia sa zrodil hneď po prestávke, keď v 49. min skóroval Jurko. Domáci si vybojovali zaslúžene postup do štvrťfinále.

STREDA

MŠK Žilina – MFK Košice 1:2 (0:2) – do štvrťfinále SP postúpili Košice

Góly: 58. T. Oravec – 31. a 39. D. Škutka, ŽK: 70. Chupáč – 88. K. Kuzma, rozhodovali: Hriňák – Vindiš, T. Somoláni, 1890 divákov

Po nevýraznej úvodnej polhodine, keď sa hralo väčšinou medzi šestnástkami, sa ujali vedenia hostia. V 31. min Ján Novák uvoľnil v pokutovom území Škutku, ktorý oblúčikom prekonal Perniša v žilinskej bránke. Ten istý hráč Košíc sa opäť presadil o osem minút neskôr, keď hlavou zužitkoval Hovančíkov center. Po prestávke „šošoni“ zvýšili obrátky, ich snahu korunoval gólom po štandardnej situácii Tomáš Oravec. Žilinčania útočili ďalej, mali niekoľko čistých gólových šancí. V 80. min po Ježovom centri lopta skákala na bránkovej čiare, o sedem minút neskôr trafil Piaček žrď, ale vyrovnať sa domácim

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Rimavská Sobota (I. liga) 2:1 (1:1) – do štvrťfinále SP postúpil Slovan

Góly: 34. Botelho Gaúcho, 81. Halenár – 14. Pisár, ŽK: 57. Ivana – 9. Morháč, 74. Gibala, 75. Geri, ČK: 13. Saláta (Slovan) za stiahnutie protihráča, rozhodovali: Valášek – D. Hrčka, Košecký, 1032 divákov

Hostia z Gemera sa na Tehelnom poli ujali vedenia prekvapujúco už v 14. min. Kapitán Rimavskej Soboty Pisár otvoril skóre z priameho kopu, ktorý rozhodca Valášek nariadil za faul Salátu na unikajúceho Živanoviča. Stopér „belasých“ uvidel za tento zákrok aj červenú kartu. Zverenci trénera Michala Hippa vyrovnali v 34. min, keď dravý prienik Ivanu zužitkoval Botelho Gaúcho. Rozhodnutie priniesla až 81. min, keď Halenár vydareným priamym kopom napodobnil hosťujúceho Pisára a stanovil výsledok na 2:1. Kuriozitou tohto duelu boli dva neuznané góly – presný zásah hosťujúceho Živanoviča v 27. min rozhodca neuznal pre faul na brankára a gól Ivanu pre postavenie mimo hry jeho autora.

Žreb štvrťfinálových dvojíc v piatok 23. októbra o 15.00 h

Žreb dvojíc štvrťfinálového 4. kola 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale 2009/2010 sa uskutoční v piatok 23. októbra o 15.00 h v sídle Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Dome športu na Junáckej ulici č. 6 v Bratislave. Agentúru SITA o tejto skutočnosti informovala tlačová hovorkyňa SFZ Janka Peráčková. „Športovo-technická komisia SFZ pozve na žreb aj zástupcov všetkých štvrťfinalistov,“ povedala J. Peráčková.

Štvrté kolo Slovenského pohára, ktoré sa už hrá systémom doma – vonku, bude na programe ešte v tomto kalendárnom roku. Prvé zápasy sa uskutočnia v dňoch 3./4. novembra, odvety 24./25. 11. 2009. Postup do štvrťfinále si v tohtotýždňových dueloch 3. kola vybojovali MFK Petržalka, Dukla Banská Bystrica, Spartak Trnava, DAC 1904 Dunajská Streda, Slovan Bratislava, MFK Košice (všetci Corgoň liga), FK Bodva Moldava nad Bodvou a TJ Spartak Myjava (obaja II. liga).