Košice vyškolili Martin, Zvolen vysoko zvíťazil v Nitre

Nitra zvolen
Zľava: Michal Juraško z HKM Zvolen, Matej Hamrák z HK Nitra a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen počas 16. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 30. október 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MHC Mountfield Martin – HC Košice 1:7 (1:4, 0:2, 0:1)

Góly: 3. J. Fadrný (M. Beran, J. Perniš) – 5. Róbert Huna (Richard Huna), 6. Marcel Haščák (Michal Novák), 8. Róbert Huna (Richard Huna), 12. Marek Slovák (Spilar, R. Jenčík), 28. R. Jenčík (Marek Slovák, Spilar), 35. Spilar (Marek Slovák, R. Jenčík), 55. Spilár (Marek Slovák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bachúrik – Holienka, M. Valach, 1303 divákov

Martin: Volentier (8. Šúrek) – A. Novotný, J. Perniš, R. Pukalovič ml., A. Beňa, Zukal, Tupý, Alexejev, M. Danko – J. Markovič, M. Beran, J. Fadrný – T. Petruška, M. Hollý, Mikušovič – Murček, M. Horský, L. Vartovník – Jonák, Slávik, J. Kentoš

Košice: Hylák – Michal Novák, Šeda, Deyl, M. Macejko, Martin Chovan, M. Takáč – Spilar, Marek Slovák, R. Jenčík – Marcel Haščák, T. Marcinko, Pašek – Š. Novotný, P. Svitana, Mlynarovič – Matúš Chovan, Róbert Huna, Richard Huna

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Videli sme ako to dopadlo, keď hráči nehrajú to, na čo majú. Náš uvodný gól ich ešte utvrdil v tom, že by mohli Košice ľahko zdolať. Odstúpili však od stanovenej taktiky a pykali za chyby. Košice hrali rýchly a kombinačný hokej, my sme im navyše ponúkli veľa priestoru, čo skúsení hostia využili.“

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Na rýchly domáci gól sme odpovedali štyrmi presnými zásahmi, ktorými sme rozhodli v prvej tretine o osude zápasu. Hrali sme s chuťou, boli sme efektívni, mali sme dobrý pohyb a sme radi, že sa nám podarilo presadiť sa aj strelecky. Víťazstvo nepreceňujeme, ale dúfame, že nám pomôže do ďalších zápasov.“

Kosice martin

Martinské trápenie z ostatných zápasov pokračovalo aj v prvej tretine utorkového duelu. V 3. min síce Fadrný otvoril v presilovke skóre, ale potom zobrali opraty zápasu do svojich rúk „oceliari.“

Dvoma zlepenými gólmi v rozpätí 87 sekúnd uzemnili „kosačky“. Najskôr v 5. min využil dieru v domácej obrane Róbert Huna a potom sa obtočil Marcel Haščák okolo Volentierovej bránky a skóroval.

V 8. min hralo s Košičanmi aj šťastie. Róbert Huna mieril iba do brankára, ale puk sa odrazil od strelcovej prilby do siete. Volentiera potom vystriedal Šúrek, no aj on rýchlo kapituloval.

V 12. min vyťukal prvý košický útok domácich hráčov. Puk putoval po osi Jenčík, Spilar ku Slovákovi, ktorý ho už iba posunul do prázdnej bránky – 1:4.

Martinčania sa v šatni trochu otriasli z góloveho prídelu a v 25. min po ideálnej Markovičovej prihrávke mal Horský na hokejke gól, ktorý ich mohol vzpružiť.

O tri minúty však v presilovke opäť zaúradoval košický prvý útok a Jenčík poslal svoj tím už do štvorgólového náskoku – 1:5. Hostia tak definitívne zlomili čo i len náznak odporu svojho súpera.

Zdecimovaní Martinčania sa v presilovke v 35. min iba prizerali rýchlej kombinácii Slováka s Jenčíkom, na konci ktorej bol Spilar.

Rozhodca situáciu ešte konzultoval s videom, ale gól Spilara bol regulárny – 1:6. Dvadsaťpäť sekúnd pred druhým klaksónom ešte Hylák bravúrne chytil Hollého tutovku.

Všetko podstatné v stretnutí sa udialo v prvých dvoch častiach, a tak sa tretia tretina iba dohrávala. Pekný prienik Spilara a jeho bekhendový blafák, ktorým v 55. min spečatil skóre, dal bodku za zápasom.

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Góly: 30. D. Devečka (V. Škoda, Važan), 47. Drevenák (J. Dlouhý, O. Ďuriš) – 23. Holovič (Kutálek, R. Konečný), 23. J. Jurík (Klejna, Bezúch), 32. Jankovič (Stieler, M. Bartánus), 54. Kudrna (Pálffy, R. Školiak)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Pálffy (Skalica) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – P. Tvrdoň, Zvrškovec, 1055 divákov

Žilina: Johanes – Rúfus, D. Devečka, Brcko, Harant, J. Dlouhý, Leško – Važan, V. Škoda, R. Krajči – M. Kokavec, T. Troliga, T. Varga – Drábek, O. Ďuriš, Drevenák – T. Sýkora, Valášek, Kluka

Skalica: Trenčan – Vyrúbalík, Trška, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, I. Ďatelinka – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – M. Bartánus, Stieler, Kudrna – Kutálek, Holovič, R. Konečný – Bezúch, Klejna, J. Jurík

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Po dlhšom čase sme podali dobrý výkon. Z našej strany bola hluchá iba druhá tretina, keď sme po slabšej koncentrácii dostali súpera na nohy. V poslednej tretine sme si utvorili šance. Žiaľ, nevyužili sme ich. Hokej sa hrá na góly. Myslím si, že aspoň bod z tohto zápasu sme si zaslúžili. Bohužiaľ, cieľ získať z troch duelov päť bodov, sa nám nepodarilo splniť.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Pripísali sme si dôležité body do tabuľky. Bol to ťažký zápas. Som rád, že sa nám podarilo bodovať vonku. Stretnutie ukázalo, že sa náš výkon zlepšuje. Pred prestávkou nás ešte čakajú dva zápasy a verím, že ich odohráme ešte lepšie ako dnes.“

HK Orange 20 - HK 36 Skalica

Úvodné dve minúty v Žiline patrili domácim. V dobrej príležitosti bol faulovaný Drábek, ktorý sa na ľade objavil po dlhšej pauze a Žilina mala prvú presilovku.

V 4. min Krajči korčuľoval sám na Trenčana, ale ten bol pozorný. Žilinčanom nevyšla ani druhá presilovka pri vylúčení Jankoviča.

V 11. min to bol opäť Drábek, ktorý sa dostal do dobrej streleckej príležitosti, ale Trenčan bol proti. V prvom dejstve hrali mužstvá vyrovnaný hokej, bez vyložených príležitostí na oboch stranách.

„Záhorákom“ dobre vyšiel vstup do druhej tretiny, keď najskôr v 23. min Holovič prvýkrát prekonal Johanesa a vzápätí po 26 sekundách J. Jurík zvýšil na 2:0.

Skalica mohla zveľadiť svoj náskok, ale nevyužila početnú prevahu o dvoch mužov. Naopak, Žilinčania v 29. min svoju presilovku zužitkovali, keď Devečka od modrej čiary po prvý raz prekonal hosťujúceho gólmana.

V 32. min Skalica založila rýchly protiútok, na konci ktorého bol Jankovič a zvýšil na 3:1 pre hostí. Výsledok mohol v 36. min prikrášliť Vyrúbalík, ale Johanes kryl jeho samostatný nájazd.

V tretej tretine sa hostia zamerali na udržanie víťazstva. V 47. min Drevenák kontaktným gólom vykresal iskierku nádeje pre domácich. O dve minúty neskôr bol vylúčený Pálffy. Žilina si utvorila tlak, ale gólmana hostí Trenčana sa im nepodarilo prekonať.

V čase, keď domáci pridávali na obrátkach, unikol v 54. min Kudrna a z ľavej strany štvrtýkrát prekonal Johanesa. Žilinčania sa napriek dvojgólovému manku v poslednej minúte odhodlali k hre bez brankára, ale stav sa už nezmenil.

HK Nitra – HKm Zvolen 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 26. R. Tománek (Nádašdi, Stümpel) – 8. P. Zuzin (Juraško, P. Hraško), 12. L. Jurík (Michal Chovan), 22. Michal Chovan (Šimko), 51. L. Jurík (Michal Chovan), 54. Brabenec

Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Kmeč 10 min za nešportové správanie, Mašlonka (obaja Nitra) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, L. Jurík (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1, rozhodovali: R. Lauff – Kalina, Smerek, 3173 divákov

Nitra: M. Valent – Nadášdi, Trefný, Vosátko, Ordzovenský, M. Bača, Rais, Árvay – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – Mašlonka, Stümpel, Jokila – Podstavek, Hamrák, R. Tománek – Pupák, Bene, Kmeč

Zvolen: Šimko – Juraško, P. Hraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík, M. Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – T. Méry, P. Huňady, Síkela

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Po dobrých výkonoch v nedávnych zápasoch sme dnes hrali kŕčovito. Naši hráči boli zbytočne premotivovaní. Nevychádzali nám oslabenia. Za stavu 1:3 sme nepremenili niekoľko šancí znížiť náskok súpera. Výsledok hovorí za všetko.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Pracovali sme ako tím a výsledok 2:0 pre nás po prvej tretine bol ešte pre Nitru lichotivý. My sme ešte v úvodnej časti nepremenili niekoľko príležitostí na zvýšenie náskoku. Efektívne sme realizovali naše presilovky. V druhej tretine sa Nitra do nás oprela, dostávali sme sa aj pod tlak. V tretej časti sme mali znovu navrch my, zápas sme už dohrávali v pokoji.“

Pred výbornou kulisou sa domáci hráči v úvode zápasu snažili o rýchly gól, ale neboli úspešní. Skóre neotvoril v 6. min počas presilovky T. Chrenko, ale o dve minúty neskôr sa to podarilo P. Zuzinovi.

Útočník hostí rovnako v početnej výhode prekvapil brankára Valenta po Juraškovej strele – 0:1.

V 12. min hrali Zvolenčania druhú presilovku a opäť boli úspešní.

Nitrianske tribúny zarmútil presnou strelou zo strednej vzdialenosti Lukáš Jurík. Od tohto momentu prevzali iniciatívu hostia a ešte do prvej prestávky mohli súperovi zasadiť aj tretí direkt.

V 16. min sa nepodarilo skórovať Podkonickému, ktorý v nájazde dvoch proti jednému neprekonal Valenta.

Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v úvode druhej časti Michalovi Chovanovi.

Útočník Zvolena presnou tvrdou strelou k žŕdke prekvapil Valenta a pridal tretí gól hostí v presilovke. Hostia hrali v týchto fázach výborne a domácim veľa nedovolili.

Divákov v hľadisku však v 26. min potešil Tománek, ktorý zblízka dorazil puk po Nádašdiho strele v početnej výhode.

Domáci sa vrátili do zápasu, no proti pozornej obrane Zvolenčanov sa len ťažko presadzovali. Hosťom sa darilo držať dvojgólový náskok a Nitranom, povzbudzovaných výbornou kulisou, veľa nedovoľovali.

Podobný obraz hry ponúkla aj tretia tretina. V nej hostia definitívne rozhodli o presvedčivom víťazstve. V 52. min hrali Zvolenčania presilovku a tri sekundy po jej konci pridal po výbornej Chovanovej prihrávke štvrtý gól L. Jurík.

Efektívne hrajúci hostia v treťom dejstve kontrolovali dianie na ľade a Šimko v ich bránke sa príliš nezapotil.

V 54. min hrala Nitra krátku presilovku o dvoch hráčov, no v nej unikol domácim hráčom Brabenec a v samostatnom úniku sa nemýlil – 1:5. Záver duelu poznačila nervozita najmä na strane domácich, na konečnom výsledku sa však už nič nezmenilo. Zvolen si víťazstvom upevnil pozíciu lídra extraligy.

Dukla Trenčín – ŠHK 37 Piešťany 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 18. Marosz (J. Pardavý st., J. Gašparovič) – 21. T. Melichárek (Brňák, Mertel), 47. Peško (Chylo, Haring)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, Výleta, 2280 divákov

Trenčín: Kristín – Biro, Habšuda, J. Koma, Imrich, T. Bokroš, Vizváry, M. Nemčík – J. Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, T. Kopecký, Sojčík – T. Klíma, Lelkeš, Šišovský – Jakúbek, M. Adamec, Broska

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Bučka, A. Kolník, A. Hruška – T. Melichárek, Mertel, Stupka – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Haring, Peško, Chylo – Očenáš, V. Nemec, S. Saliji

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Nedodržali sme nič z toho, čo sme si povedali pred začiatkom stretnutia. Chceli sme hrať aktívne a rýchlo sa dostať do vedenia. Viazla nám však rozohrávka od obrancov, čo sa neskôr prenieslo do hry celého mužstva. Veľmi málo sme strieľali na bránku. Hoci uznávam kvality súpera a gratulujem mu k zaslúženému víťazstvu, my sme dosť uľahčili Piešťanom plný bodový zisk.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Môže to znieť sebavedome, ale do Trenčína sme prišli zvíťaziť a vrátiť súperovi prehru z prvého vzájomného duelu. Hrali sme aktívne a veľmi dobre sme korčuľovali, čím sme dostávali súpera pod značný tlak. Jediným nedostatkom v našej hre bolo iba to, že sme nedokázali využívať šance. Mužstvo však bojovalo až do konca a v tretej tretine strelilo víťazný gól. Musím poďakovať nielen hráčom za ich výkon, ale i našim fanúšikom za skvelé povzbudzovanie.“

Piestany trencin

Považské derby ponúklo svižný a zaujímavý hokej.

V prvej tretine sa okrem menšieho množstva dobrých šancí zrodilo aj viacero hektických situácií pred bránkami.

Na gól sa však muselo čakať až do konca 18. min, keď Marosz strelou zblízka pod hornú žrdku zakončil bleskovú kombinačnú akciu spoza bránky a využil tak trenčiansku presilovku – 1:0.

Hostia však odpovedali v rovnakom početnom pomere už po 33 sekundách druhého dejstva, Brňákovu strelu od modrej čiary stečoval Melichárek a zmazal súperov náskok.

Mužstvá hrali bojovne a nikto si nedokázal vynútiť prevahu, takže hra bola zväčša vyrovnaná a pútavá.

V určitých fázach prostrednej časti síce Piešťany roztáčali svoj útočný kolotoč, ale bez efektu, pretože domáca defenzíva dokázala dobre reagovať.

Nováčik pokračoval v odvážnej hre aj v tretej tretine. V 47. min konečne už aj z prevahy vyťažili – Peško z ťažkého uhla prekonal brankára domácich a poslal svoj tím do vedenia. Trenčín však nezložil zbrane a nepriaznivý vývoj sa snažil otočiť, no na jeho hokejkách už úradovala nervozita. Hostia si svoje vedenie udržali až do konca stretnutia. V závere sa ešte domáci odhodlali k power-play, hosťujúci gólman Tomek však svoje mužstvo opäť podržal.

HC’05 Banská Bystrica – HK Poprad 3:4 (0:0, 0:2, 3:2)

Góly: 50. B. Jankovič (F. Nemček, Češík), 51. Ján Sýkora (Kubka, Heizer), 60. Ján Sýkora (Lunter) – 22. Vandas (Hvila), 33. Vandas (Hvila, D. Kramár), 58. Kovačevič (B. Rapáč, S. Takáč), 59. Vandas (J. Špelda, Balán)

Vylúčení: 19:18 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik – Gajan, V. Snášel, 1283 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko (59. Košarišťan) – J. Predajniansky, Michal Grman, Kubka, Bambúch, Novajovský, Ketner, M. Styk – Lunter, M. Hudec, Ján Sýkora – Lamper, Heizer, F. Nemček – B. Jankovič, Češík, Petro – T. Zigo, D. Hegyi

Poprad: Nikkilä (43. D. Sidor, od 59. bez D. Sidora) – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, J. Špelda, Pentikäinen, M. Kurali, D. Kramár, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – R. Tomas, Koskinen, D. Buc – Sabolič, B. Rapáč, S. Takáč – Matúš Paločko, Gríger, Homa

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Sme frustrovaní. Začali sme aktívne, utvorili sme si šance. Dostali sme však gól, ktorý nehodlám komentovať. Tento sporný moment nás nalomil. Hrali sme presilovku o dvoch hráčov, po ktorej sme inkasovali ďalší gól. Hrali sme v kŕči, ale v tretej tretine sme sa dostali naspäť do hry. Vyrovnali sme, súper sa však opäť dostal do vedenia. Chalani dnes bojovali, nič im nemôžem vyčítať. Nemalo by sa nám stávať, že pustíme takýto zápas. K rozhodcom sa najbližších 24 hodín nebudem vyjadrovať.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Dnes sme hrali dôležitý zápas, išlo o šesť bodov. Stretnutie prebiehalo v nervóznej atmosfére s mnohými vylúčeniami na oboch stranách. Dostali sme sa do vedenia 2:0, následne sme ustáli dve presilovky súpera o dvoch hráčov. Potom sme sa aj my dostali do obdobnej výhody, no nevyužili sme ju. Záver bol divoký, také niečo som ešte nezažil. Pre nás je dôležité, že po piatich prehrách na ľade súperov sme konečne získali tri body.“

HC´05 Banská Bystrica - HK Poprad

Poprad začal lepšie. Už v 2. min sa Sabolič ocitol zoči-voči Slipčenkovi, ale neprekonal ho. Domáci sa dostali do tlaku v 4. min, no Ján Sýkora, Lamper ani M. Hudec nenašli recept na popradského brankára.

V hosťujúcom tíme sa najviac snažil Vandas, v presilovke to skúšal individuálne.

Banskobystričania mohli ísť do vedenia v 16. min, keď Nemčekov nájazd kryl brankár Nikkillä.

Dôležité momenty prišli v druhej tretine.

Hneď na jej začiatku po strele Hvilu trafil domáceho brankára Slipčenka puk do masky, na čo ihneď padol na ľad a bezmocne na ňom ležal.

Rozhodca Štefik však nepískal a Vandas pohodlne pred prázdnou bránkou nezaváhal – 0:1. Otraseného domáceho brankára museli ošetrovať, ale rozhodca svoj verdikt neprehodnotil.

Banskobystričanov to rozhodilo a v 22. min sa Buc ocitol sám pred Slipčenkom, ktorý vytiahol vynikajúci zákrok. Rozhodca potom domácim hokejistom doprial presilovku o dvoch hráčov v trvaní 111 sekúnd, ale „barani“ si nevypracovali gólovú príležitosť.

Hneď po jej skončení udrel Poprad: po defenzívnych chybách domácich sa Vandas ocitol pred Slipčenkom, mal čas i priestor a nezaváhal – 0:2. V 35. min mohol znížiť Petro, ale ani na tri razy neprekonal Nikkilläho. V závere druhej tretiny dostali domáci znovu výhodu presilovky o dvoch hráčov, tentoraz v trvaní 80 sekúnd, ktorú nevyužili ani v pokračovaní v tretej tretine.

V 43. min domáci Lamper fauloval za bránkou Popradu brankára Nikkiläho, ktorý sa zranil a musel ho nahradiť Sidor. Následne prišli tri presilovky hostí o dvoch hráčov, celkovo v trvaní 153 sekúnd. Počas nich najväčšie šancu spálil Vandas. V 49. min strelil z ľavého kruhu Grman do žŕdky.

Rozhodca Štefik potom prikázal vyviesť diváka, ktorý mu laserom neustále svietil do očí. Na ľad sa dostala futbalová lopta, ktorá akoby nakopla „baranov“ a v rozpätí jednej minúty strelili dva góly.

Najprv sa v presilovke presadil Jankovič a potom predviedol individuálny prienik Ján Sýkora – 2:2. Banskobystričania mali navrch, nevyužili však niekoľko šancí, za čo pykali.

V 58. min po vyhranom buly hostí Kovačevič pálil od modrej čiary – 2:3. O niekoľko sekúnd pridal svoj tretí gól Vandas a zvýšil na 4:2 pre Poprad. Zápas vyvrcholil hromadnou bitkou. Domáci brankár Slipčenko vyzval na bitku náhradného brankára Popradu Sidora, ktorý prijal výzvu, a tak medzi žrde musel putovať popradský útočník Takáč. Banskobystričania to využili na zníženie na 3:4, presadil sa Ján Sýkora. V hre bez brankára sa však domácim hráčom už nepodarilo vyrovnať.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po utorkových stretnutiach 16. kola:

HK Orange 20 14 2 0 0 0 0 12 26:62 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).