Kosovo nevpustí srbského premiéra do mesta etnických Srbov

Ivica dačič
Nový srbský premiér Ivica Dačič. Foto: SITA/AP

PRIŠTINA 3. októbra (WEBNOVINY) – Kosovská vláda v stredu večer potvrdila, že odmietla povoliť srbskému premiérovi Ivicovi Dačičovi vstup do mesta obývaného etnickými Srbmi.

Vicepremiér Hajredin Kuci agentúre AFP potvrdil, že dôvodom je záujem vlády, aby Dačič nezasahoval do blížiacich sa kosovských samosprávnych volieb. Tie sa budú konať koncom novembra, pričom kampaň sa začína v piatok.

Keďže Srbsko a Kosovo oficiálne nemajú diplomatické vzťahy, Dačič, ktorý chcel prísť cez víkend do mesta Štrpce, musel o povolenie na príchod požiadať zastúpenie EÚ v Prištine.

Kosovo, kde tvoria väčšinu Albánci, vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008 a odvtedy ho uznalo približne 100 krajín vrátane väčšiny členov Európskej únie. Belehrad jednostranné odtrhnutie Kosova naďalej odmieta. Vzájomné vzťahy sa začali zlepšovať až pod nátlakom Európskej únie, ktorá ich normalizáciou podmienila rokovanie o budúcom pričlenení Srbska. Belehrad a Priština nakoniec v apríli podpísali dôležitú dohodu, ktorá bola vyvrcholením dialógu sprostredkovaného EÚ. Belehrad zároveň Srbov v Kosove vyzval, aby sa zúčastnili na komunálnych voľbách naplánovaných 3. novembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom