Kosovu zamietli členstvo v UNESCO, chýbali mu tri hlasy

UNESCO
Foto: SITA/AP

Paríž 9. novembra (WebNoviny.sk) – Členské štáty Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) na dnešnej generálnej konferencii v Paríži tesnou väčšinou hlasov zamietli prijatie Kosova za člena tejto medzinárodnej ustanovizne. Za vstup Kosova do UNESCO sa zo 142 členských štátov, ktoré volili, vyjadrilo 92; ďalších 50 bolo proti a 29 sa zdržalo hlasovania.

Kosovo potrebovalo najmenej dve tretiny všetkých hlasov (95), nepočítajúc štáty, ktoré sa zdržali hlasovania. Z toho vyplýva, že Priština vo svojej snahe neuspela len o tri hlasy, píše agentúra Reuters.

Podľa agentúry AP ide o víťazstvo pre Rusko, ktoré je blízkym spojencom Srbska a blokuje snahy Prištiny stať sa plnohodnotným členom OSN. V prípade úspechu by to bol pre Kosovo významný krok k plnému uznaniu jeho štátnosti.

Kosovo prisľúbilo, že ak sa stane členom UNESCO, bude ochraňovať kultúrne dedičstvo Srbov, a to napriek napätiu, ktoré medzi Kosovom a Srbskom vládne aj po skončení vojnového konfliktu z rokov 1998-99. Belehrad varoval, že vstup Kosova do UNESCO by poškodil proces normalizácie vzťahov medzi oboma krajinami, ktorý sprostredkovala Európska únia.

Srbský prezident Tomislav Nikolič na stretnutí s 80 veľvyslancami a vedúcimi delegácií štátov sveta a organizácií 16. októbra v Belehrade vyhlásil, že prijatie Kosova do UNESCO by bolo vážnym porušením medzinárodného práva, jej zakladajúcej listiny, rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244 z roku 1999 a Charty OSN. Nezávislosť Kosova, ktoré sa od Srbska odtrhlo v roku 2008, uznalo dosiaľ 111 krajín. Odmietavé stanovisko voči nezávislosti Kosova má okrem Srbska a Ruska i Čína a päť členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska, podotýka AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomislav Nikolič
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru