Kozák bol podľa prezidenta Kováčika skalopevne presvedčený, že chce skončiť

Ján Kováčik, Ján Kozák
Sprava: Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák a prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Ján Kozák starší v nedeľu prekvapujúco odstúpil z pozície trénera futbalovej reprezentácie Slovenska. Jeho rezignácia prekvapila aj prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika.

Skúsený funkcionár tvrdí, že presviedčať Kozáka, aby zmenil rozhodnutie nemalo zmysel. „Ján Kozák ma požiadal o stretnutie, kde vyslovil svoju túžbu ukončiť spoluprácu. Poznáme pána trénera Kozáka a keď sa pre niečo rozhodne, je tam malý priestor na diskusiu. Bol skalopevne presvedčený, že to chce urobiť a veľmi rýchlo sme sa dohodli,“ povedal Kováčik pre spravodajstvo RTVS.

„Povedal mi, že chce v tejto chvíli skončiť a nevie si predstaviť, aby ďalej pokračoval vo funkcii trénera národného tímu a ja som to akceptoval. Museli sme sa začať zaoberať tým, ako vyriešime zápas vo Švédsku,“ uviedol Kováčik.

Vo Švédsku trénerom Tarkovič

Slováci nastúpia v medzištátnom prípravnom stretnutí proti domácim Švédom v utorok 16. októbra. „Duel v Štokholme bude viesť z lavičky doterajší asistent Štefan Tarkovič. Po návrate zo Švédska a návrate ‚dvadsaťjednotky‘ zo Severného Írska budeme riešiť budúcnosť a trvalú náhradu za Jána Kozáka,“ prezradil prezident SFZ.

O konkrétnych potenciálnych kandidátoch na uvoľnený post trénera národného tímu SR nechcel hovoriť. „Rozmýšľam nad všetkým možným a teda aj nad tým, kto by mohol nahradiť kouča Kozáka, ale momentálne nič nemôžem špecifikovať. Bol by som rád, keby nový tréner viedol reprezentáciu už v dvoch novembrových zápasoch. Stretnutie s hráčmi nebolo veselé, atmosféra bola pochmúrna, ale musíme sa zomknúť a ísť ďalej,“ uzavrel Ján Kováčik.

Prekvapený Kliment

Prekvapenie z rozhodnutia Jána Kozáka neskrýval ani generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Jozef Kliment. „Stotožňujem sa so všetkým, čo už bolo povedané. Nepopieram, že ma prekvapilo, ako sa tréner Kozák rozhodol po tom, čo všetko urobil pre slovenský futbal. Musíme ísť ďalej, musíme ísť dopredu, zomknúť sa,“ uviedol Kliment pre agentúru SITA.

Šesťdesiatštyriročný Kozák sa stal trénerom národného tímu SR 2. júla 2013, debut pri A-mužstve zažil o mesiac neskôr 14. augusta 2013 v prípravnom zápase v Bukurešti proti Rumunsku (1:1). Pre kouča Jána Kozáka bol duel s Čechmi 54. na lavičke A-tímu SR. Už 31. mája 2018 v spomenutom prípravnom stretnutí v Trnave proti Holandsku (1:1) sa stal prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril hranicu 50 zápasov.

Kozák má vysoko pozitívnu bilanciu 29 víťazstiev, 10 remíz a 15 prehier, skóre je priaznivé 80:48. V počte víťazstiev (29) je najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti, Jozef Jankech má 18 víťazstiev, Vladimír Weiss st. 16.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KováčikJán KozákJozef JankechŠtefan TarkovičVladimír WeissVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväzSlovenská futbalová reprezentácia