Krajcer a štátna tajomníčka navštívili SNG a SNM

Bez názvu
Minister kultúry Daniel Krajcer Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Minister kultúry a cestovného ruchu SR Daniel Krajcer v sprievode štátnej tajomníčky Natálie Cehlárikovej dnes popoludní navštívil prvé dve z 33 inštitúcií, ktoré patria do pôsobnosti rezortu kultúry – Slovenskú národnú galériu a Slovenské národné múzeum.

„V najbližšom období plánujem navštíviť všetky organizácie, aby som sa zoznámil s konkrétnymi podmienkami, v akých inštitúcie pracujú. Budem rád, ak sa na ministerstve nebude rozhodovať od zeleného stola, ale s poznaním konkrétnych potrieb a podmienok kultúrnych zariadení,“ skonštatoval Krajcer.

V Slovenskej národnej galérii ministra a štátnu tajomníčku sprevádzala súčasná riaditeľka Alexandra Kusá a bývalá riaditeľka Katarína Bajcurová, ktorá vedenie galérie odovzdala svojej nasledovníčke v tomto roku. Politici si pozreli zrekonštruovanú časť SNG Esterházyho palác, ktorý je dnes jediným tak zabezpečeným a monitorovaným výstavným priestorom na Slovensku, v ktorom by mohla byť inštalovaná aj mimoriadne vzácna expozícia. Prezreli si aj pôvodnú časť SNG Vodné kasárne a napokon sa zoznámili s problémami tzv. premostenia a priľahlých objektov, ktorých rekonštrukcia je pripravená. Nezačala sa zatiaľ pre nedostatok finančných prostriedkov, náklady by predstavovali cca 33 miliónov eur, pričom ide o odhad z roku 2005. Krajcer vzal na vedomie aj informáciu, že SNG má v tomto roku rozpočet znížený o viac ako 20 %, čo znamená pre galériu výrazné šetrenie.

V Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží si minister a Cehláriková pozreli aktuálne práce na rekonštrukcii prírodovednej expozície a zoznámili sa s priestormi depozitu múzea. Podľa informácií riaditeľa SNM Rastislava Púdelku a riaditeľa Prírodovedného múzea Milana Rybeckého celé Slovenské národné múzeum má 3,8 milióna zbierkových predmetov. Zároveň informovali ministra o potrebe zmeny zákona o múzeách a galériách, ktorý upravuje aj evidenciu zbierkových predmetov, ktorá často zbytočne byrokraticky zaťažuje pracovníkov múzeí. Minister prisľúbil, že sa bude zaoberať konkrétnym návrhom na zmenu, ktorý očakáva od vedenia SNM a podčiarkol, že odstraňovať zbytočnú byrokraciu je aj sľubom vlády SR.

Minister a štátna tajomníčka si napokon pozreli aj „Cypriánov herbár“, ktorý má 97 strán, je v ňom 283 rastlín a podľa vyjadrenia botaničky Jany Uhlířovej väčšina je aj správne pomenovaných. Ťažiskom herbára sú liečivé rastliny. Režisérka filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi niekoľkokrát navštívila múzeum, aby spoznala Cypriánov herbár, ktorý je uložený v trezore Slovenského národného múzea.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MKCR SR Eva Chudinová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krajcer
Firmy a inštitúcie SNG Slovenská národná galériaSNM Slovenské národné múzeum