Krajcer porušil školský zákon, myslí si šéf volebnej komisie

Daniel krajcer
Minister kultúry SR Daniel Krajcer na TB k aktuálnej situácii v rezorte kultúry, predovšetkým k zriadeniu tzv. Kunsthalle v galérii Danubiana. Bratislava, 22. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Predseda volebnej komisie Bratislavského samosprávneho kraja Ján Keselý (SDKÚ – DS, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS a Strana zelených) si myslí, že kandidát na bratislavského župana Daniel Krajcer (Nová väčšina – Dohoda) porušil školský zákon, a to oslovením pedagógov v liste zaslanom na stredné školy v Bratislavskom kraji.

Zákon hovorí o tom, že v školách a školských zariadeniach sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia.

Keselý o tom informoval v rozhovore agentúru SITA. Daniel Krajcer tvrdí, že zákon pri svojej kampani neporušil. „Toto nie je žiadne porušenie zákona ani etických noriem,“ uviedol pre agentúru SITA Krajcer.

Ako informoval Keselý, pokiaľ kandidát poruší pri svojej kampani zákon, môže dôjsť k vyhláseniu, že voľby neprebehli zákonným spôsobom. O tom môže podľa Keselého rozhodnúť ústavný súd. „Volebná komisia sa tým musí zaoberať. Podnet došiel na podateľňu a už sme to poslali všetkým členom komisie. Pri najbližšom zasadnutí sa tým budeme zaoberať,“ povedal Keselý a dodal, že najbližšie zasadnutie bude asi až v deň volieb, no nevylúčil ani skoršie zasadnutie. Podľa Keselého môže výsledok, na ktorom sa zjednotí komisia, ovplyvniť aj prípadné rozhodnutie ústavného súdu.

Podľa Krajcera sú výroky predsedu krajskej volebnej komisie Keselého ukážkovým príkladom toho, že dôležité je nielen čo sa hovorí, ale aj kto to hovorí. „Pán Keselý je predstaviteľom SDKÚ-DS, teda strany úradujúceho predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Je to dôležitý detail, ktorý by mali ľudia vedieť pri čítaní jeho obvinení. Ústavný právnik Peter Kresák dnes potvrdil, že poslanie listu riaditeľom stredných škôl nebolo porušením zákona,“ uviedol Krajcer a dodal, že na rozdiel od svojho protikandidáta v čase kampane nechodí ani medzi žiakov ani medzi učiteľov.

Peter Kresák potvrdil pre agentúru SITA, že podľa neho Krajcer zákon neporušil. Bol by to podľa neho problém iba v prípade, že by riaditelia škôl list na škole šírili. V tomto prípade to považuje za oslovenie voličov – fyzické osoby. O tom, že stredným školám v Bratislavskom kraji došiel list, v ktorom Krajcer oslovuje pedagógov stredných škôl, informoval v stredu 30. októbra denník Sme. Ako sa uvádza v článku Sme, v liste Krajcer sľubuje pedagógom zlepšenie finančného zabezpečenia stredoškolských pedagógov v regióne formou zliav na cestovnom, dostupné bývanie, upozorňuje na problém zavedených odvodov z dohôd či ponúka odstránenie potravinovej intolerancie pre deti a učiteľov, ktorí nemôžu konzumovať bežnú stravu v školských jedálňach, či zníženie školskej byrokracie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerPeter Kresák