Krajčí: Príkaz na povolanie zdravotníkov pre celoplošné testovanie môžu dať iba okresné úrady

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Martin Medňanský

Ministerstvo zdravotníctva SR nevie povolať zdravotníkov na celoplošné testovania ľudí na ochorenie COVID-19, vedia to spraviť len okresné úrady. Tie môžu dať mobilizačný príkaz na základe potreby.

Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v diskusnej relácii Druhá vlna na RTVS.

Odber musí robiť zdravotník

„Naši lekári to je slobodné povolanie. My sa chceme na nich obrátiť, aby to bolo dobrovoľné, aby sa skrátka rozhodli, že chcú sa postaviť na tú barikádu a zabrániť tomu vírusu, aby vtrhol do nemocníc a ich ambulancií. Pripravujeme možnosť, aby sa dobrovoľne prihlásili, a my chceme vytvoriť všetky podmienky pre to, aby mohli otestovať ľudí a aby mohli pomôcť v tejto situácii. Lebo odber tej vzorky musí robiť zdravotnícky pracovník,“ dodal Krajčí.

Informácie o plošnom testovaní budú ľudom s veľkou pravdepodobnosťou posielať aj napríklad prostredníctvom správ cez mobilných operátorov.

Začali tlačiť veľkoplošné letáky

„Zároveň budeme komunikovať veľmi úzko s miestnou štátnou správou a samosprávou. To znamená presne, ako je to v prípade volieb, budú informovať, kedy a kde sa zúčastniť. Využijeme, samozrejme, aj verejnoprávne médiá, budeme komunikovať aj pomocou platených reklám v médiách. Začali sme už aj tlačiť veľkoplošné letáky o tom, ako sa majú ľudia počas testovania správať,“ uviedol v relácii minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a následne od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR