Krajiny V4 chcú nakupovať zemný plyn od Američanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn zemny
Foto: SITA/AP Matt Houston

WASHINGTON 10. marca (WEBNOVINY) – Predstavitelia Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska vyzvali americký Kongres, aby im pomohol s nákupom amerického zemného plynu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Prostredníctvom uvoľnenia amerických exportných obmedzení chcú krajiny V4 znížiť svoju závislosť na plyne z Ruska. Predstavitelia ambasád poslali členom amerického Senátu a taktiež členom Snemovne reprezentantov spoločný list, v ktorom amerických zákonodarcov žiadajú o asistenciu pri exporte skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy. Informoval o tom denník Financial Times.

Kríza na Ukrajine obnovila obavy z toho, že Rusko použije zemný plyn ako geopolitickú zbraň. Predstavitelia Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska poukázali na to, že z Ruska do týchto krajín prichádza zemný plyn, ktorý pokrýva od 70 percent do 100 percent ich potrieb.

„Americký zemný plyn by sme v strednej a vo východnej Európy veľmi privítali a kroky Kongresu, ktoré pomôžu pri exporte LNG do krajín partnerov USA, by prišli v mimoriadne dôležitom čase pre tento región,“ píše sa v liste pre Harryho Reida, lídra demokratickej väčšiny v americkom Senáte.

EÚ obmedzuje rokovania o plynovode Južný prúd

Európska komisia (EK) odkladá politické rokovania s Moskvou o plynovode Južný prúd, ktorý má obísť Ukrajinu a prepravovať ruský zemný plyn do Európy cez Balkán. Komisia to zdôvodnila aktuálnym vývojom vzťahov EÚ s Ruskom. Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, uviedla v pondelok hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Únia už minulý týždeň s Ruskom prerušila rokovania o liberalizácii vízového režimu a ekonomickej spolupráci. Reagovala tým na zásah ruských ozbrojených síl v ukrajinskom regióne Krym.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka