Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Slovinci už začínajú oslavovať víťaza Tour de France

Primož Roglič, Tadej Pogačar, Tour de France 2020
Zľava: Slovinskí cyklisti Primož Roglič a Tadej Pogačar počas 15. etapy Tour de France 2020 z Lyonu na Grand Colombier. Foto: SITA/AP.

Hoci sa na Tour de France rok čo rok schádza absolútny výkvet svetovej cestnej cyklistiky, aktuálne to na francúzskych cestách vyzerá na medzinárodné majstrovstvá Slovinska s prevahou domácich pretekárov. Teda aspoň čo sa týka boja o celkové poradie v kopcoch.

Nedeľňajšie cieľové stúpanie na Grand Colombier v pohorí Jura ponúklo už po tretí raz na tohtoročnej Tour de France rovnaký obrázok. V posledných stovkách metrov pred cieľom sa zo skupiny favoritov odpútalo slovinské duo Primož RogličTadej Pogačar a v závere si to rozdalo o etapové víťazstvo.

Tretí dvojitý zásah Slovincov

Zatiaľ čo vo 4. etape v lyžiarskom stredisku Orciéres-Merlette triumfoval Roglič pred Pogačarom, v 9. etape po stúpaní na Col de Marie-Blanque a aktuálne aj na Colombieri bol prvý Pogačar pred Rogličom. Je úplne logické, že v celkovom poradí dominujú práve títo dvaja Slovinci. Roglič má na čele náskok 40 sekúnd pred Pogačarom.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

„Ďalší dvojitý zápas našich majstrov. Stalo sa už po tretí raz, že títo dvaja si rozdelili prvé dve miesta v etape. Je viac než pravdepodobné, že už len Roglič a Pogačar budú v posledný týždeň Tour de France bojovať o žltý dres,“ skonštatoval slovinský denník Delo na svojom webe.

Roglič bol už pred TdF 2020 pasovaný za jedného z najväčších favoritov. V náročných stúpaniach sa môže spoľahnúť na početný vláčik svojich kolegov z holandského tímu Jumbo-Visma, ktorí zatiaľ neukázali ani náznak únavy či slabšej formy.

V koncovkách cieľových stúpaní zasa sám Roglič nasadí také tempo, ktoré nestíha korigovať okrem Pogačara prakticky nikto.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

V nedeľu s prehľadom „odpárali“ aj obhajcu titulu Bernala z tímu Ineos Grenadier. Šťúply Kolumbijčan prišiel do cieľa s útrpným výrazom tváre 7:20 min za Pogačarom, v celkovom poradí vypadol z elitnej desiatke a prakticky pochoval svoje šance na celkový triumf.

A rovnako je na tom ambiciózny tím Ineos Grenadier, ktorý nečakane nechal doma šampiónov z minulosti Chrisa Frooma aj Gerainta Thomasa a spoľahol sa na silu juhoamerických vrchárov.

A veci sa majú tak, že po dvoch tretinách Tour je Bernal na trinástom mieste s mankom 8:25 min a Ekvádorčan Richard Carapaz šestnásty s vyše polhodinovou stratou na Rogliča (+32:55).

„Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. Ešte necelý týždeň nás síce delí od prehliadky víťazov na Elyzejských poliach, ale všetko smeruje k tomu, že v žltom tričku tam bude stáť prvýkrát Slovinec. Rogličovi a jeho tímu Jumbo-Visma sa podarilo to, čo nikomu za osem rokov – ukončili nadvládu Ineosu,“ tešia sa slovinské médiá.

„Nikto nemá také silné nohy v kopcoch ako Roglič a najmä nikto nemá za sebou taký silný tím. Táto kombinácia sa nemôže skončiť neúspechom, pokiaľ sa nepritrafí niečo nezvyčajné,“ doplnili Slovinci.

Jumbo-Visma nemá čo skrývať

Dominantnosť Rogliča začína vyvolávať aj pochybnosti, či je všetko s kostolným poriadkom s prípadným dopingom v tíme Jumbo-Visma.

Roglič na tlačovej konferencii po 15. etape zareagoval jednoznačne: „Nemáme čo skrývať. Môžem sa zaručiť za našu dôveryhodnosť. Aj dnes ráno o šiestej som sa podrobil kompletnej kontrole. A rovnaké je to aj s mojimi tímovými kolegami,“ citoval Rogliča špecializovaný portál Cyclingews.

Na adresu svojho krajana Pogačara vyhlásil: „Sme kamaráti, ale to neznamená, že mu chcem niečo darovať. Mrzí ma, že na vrchole Grand Colombier bol silnejší, ale akceptujem to. Obaja chceme víťaziť a tak to bude aj naďalej.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Primož RogličTadej Pogačar