Kreditná karta: dobrý sluha, ale zlý pán

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 4. decembra (WBN/PR) – Flexibilita. Takto by sa dala pomenovať najväčšia výhoda kreditnej karty, ktorá dokáže vyslovene „nalákať“ spotrebiteľov. A ak si dajú pozor, bude to platiť iba v dobrom zmysle tohto slova.

Platíme cudzími peniazmi

Kreditkou pri nákupoch platíme veľmi radi, hoci na nej nemáme vlastné peniaze a v princípe tak využívame prostriedky banky. „Tieto klient môže následne buď vrátiť v plnej výške v rámci bezúročného obdobia a vtedy mu banka neúčtuje žiadny úrok. Alebo sa môže rozhodnúť vrátiť použité prostriedky postupne – v takomto prípade sa sám rozhoduje, koľko z požičanej sumy nad rámec minimálnej splátky zaplatí,“ vysvetľuje Zuzana Povodová, hovorkyňa Tatra banky.

Tento princíp sa môže osvedčiť za predpokladu, že sa nám využívanie kreditnej karty nevymkne spod kontroly; bezúročné pôžičky sa v istých situáciách môžu veľmi zísť. Platí pritom, že zodpovedný spotrebiteľ by si nemal vyrobiť problém. „Ak klient dokáže v rámci bezúročného obdobia dlh vyrovnať, je pre neho kreditná karta veľmi výhodná, pretože si takto požičiava peniaze od banky zadarmo,“ potvrdzuje aj Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB.

Nie je to však podľa nej jediná výhoda, oplatia sa aj doplnkové služby. Sem možno zahrnúť napríklad programy odmeňovania, a tie sú rôzne. Napríklad vrátenie mesačného poplatku za využívanie karty alebo percentá z platieb vrátené na účet. „Tiež poistenie nákupu proti poškodeniu, zničeniu, odcudzeniu, poistenie predĺženie záruky na vybraný tovar zaplatený kartou, zabezpečená internetová platba či cestovné poistenie,“ vyratúva hovorkyňa ďalšie dôvody, pre ktoré sa kreditnú kartu pri nákupoch oplatí využívať.

Ako kreditka vlastne funguje

Kreditná karta je podľa Milana Bednára, vedúceho denného bankovníctva Slovenskej sporiteľne, kombináciou medzinárodnej platobnej karty a rýchleho úveru so zmluvne dohodnutým úverovým rámcom. „Ak používate kartu na nákupy tovaru alebo služieb, úver je možné jeho splácaním opakovane čerpať aj bez úrokov. Toto je najväčšia výhoda kreditnej karty, pretože je to jediný úver, za ktorý nezaplatíte ani cent, ak požičanú sumu vrátite počas bezúročného obdobia, čo je zvyčajne do 50 dní,“ vysvetľuje. Nevýhodou však je, že pri výbere hotovosti z bankomatu sa požičané peniaze úročia okamžite.

Stačí minimálna splátka

Platobná karta však okrem výhod skrýva aj riziká; tie by sa ale uvedomelého spotrebiteľa nemali dotknúť. Všetko je to najmä o zodpovednosti. „O kreditnú platobnú kartu sa treba rovnako starať ako o každú inú platobnú kartu. Súčasne treba uhradiť raz mesačne aspoň minimálnu splátku čerpaných finančných prostriedkov,“ vysvetľuje ďalej Bednár. „Ak klient požičané peniaze nespláca, karta sa zablokuje až do úhrady požadovanej splátky. Ak nie je povinná minimálna splátka uhradená opakovane, po zmluvne dohodnutej dobe banky obyčajne pristupujú k zosplatneniu celého úverového rámca,“ dodáva. Ak sa teda klient správa zodpovedne a nezabúda na svoje povinnosti, nemá sa čoho báť.

Nepretržitý prístup k finančnej rezerve je ďalším dôvodom, pre ktorý majú mnohí ľudia kreditky, aj keď ich možno nevyužívajú každodenne. Výdavky sa totiž nie vždy dajú do detailov naplánovať a plán B sa z času na čas zíde. Najmä ak sa niekam chystáme. „Kreditnú kartu je dobré mať na cestách v zahraničí, nakoľko v niektorých hoteloch alebo obchodoch debetné karty neakceptujú,“ hovorí Eliášová. „Naviac môže sa hodiť v prípade, že si vyčerpáte celý denný limit debetnej karty.“ Lákavou je aj možnosť dokúpiť si výhodné cestovné poistenie; treba však povedať, že rozsah krytia sa môže líšiť v závislosti od ponuky konkrétnej banky.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Banky.sk