Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kremnické gagy
Kremnické gagy Foto: gagy.sk
24. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kremnica ožije humorom a satirou, začínajú sa Kremnické gagy

BANSKÁ BYSTRICA 28. augusta (WEBNOVINY) – Okolo 10-tisíc návštevníkov, čo je dvakrát viac než počet obyvateľov Kremnice, očakávajú v tomto mestečku v piatok 29. až nedeľu 31. augusta na 34. ročníku multižánrového európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy.

Pripravených je pre nich vyše 60 divadelných, hudobných, výtvarných i pouličných produkcií hlavného a ďalších takmer 40 podujatí sprievodného programu na 14 interiérových aj exteriérových scénach po celom centre mesta v podaní vyše 300 domácich i zahraničných umelcov.

Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Kremnických gagov Ján Fakla, tento ročník sa bude niesť v znamení sloganu „S láskou k humoru, s humorom k satire“, ktorý vznikol na základe ústretovosti medzi ľuďmi na festivale a vizuálu festivalu od nestora slovenskej karikatúry Ivana Popoviča.

„Ivan Popovič nakreslil postavičky klaunov, ktorí sa bozkávajú nosom. Jedného sme nazvali Humor a druhého Satira. Pod týmto leitmotívom sme s láskou vyberali aj programy, s ktorými chceme cez predĺžený víkend zavŕšiť leto v príjemnej atmosfére vzájomného porozumenia a s láskou nielen k humoru, ale aj ľuďom. A v porozumení so satirou, aby sme sa jej nebáli a vedeli ju chápať s nadhľadom,“ povedal Fakla.

Pozdravom na festivale má byť bozkávanie sa nosmi, k čomu budú návštevníkov vyzývať dvaja klauni – chlapec a dievča – ako maskoti festivalu.

Nezabúdajú ani na deti

Kremnické gagy si dlhodobo zachovávajú charakter podujatia pre rodiny a aj tento rok je 12 predstavení z hlavného programu určených pre deti a mnohé ďalšie sú vhodné pre všetky generácie. Navyše takmer tretina produkcií hlavného programu a celý sprievodný program je zadarmo.

Medzi tohtoročné lákadlá festivalu, najhodnotnejšie a najatraktívnejšie predstavenia podľa Faklu patria hudobno-klaunské šou nemeckej dvojice Gogol and Mäx či švajčiarskej dvojice Thomas and Lorenzo, klaunsko-akrobatická šou Mr. Toonsa z Dánska, predstavenia Radošinského naivného divadla, divadla GUnaGU či Slovenského komorného divadla.

Uličku slávnych nosov, v ktorej sú tabuľky s reliéfmi tvárí umelcov z oblasti humoru, doplní tento rok umelecký reliéf nosa slovenského karikaturistu Jozefa Scheka, vlastným menom Jozefa Babušeka. „Ulička bude tento rok tiež dejiskom literárno-hudobných nostalgií, čiže čítaní z tvorby nosných humoristov,“ podotkol Fakla.

Tohtoročným prezidentom je mím Milan Sládek

Prezidentom Akadémie humoru, ktorá udeľuje festivalové ceny Zlatý gunár, Trafená hus, Grand prix a Cena Stana Radiča, je tento rok mím Milan Sládek.

Medzinárodné ceny Zlatý gunár sa udeľujú v šiestich kategóriách, a to divadelné, hudobné, pouličné a pohybové, literárne a žurnalistické produkcie, produkcie pre deti a karikatúry a iné recesistické výtvarné diela.

Osobitnou cenou je Cena Stana Radiča za objav roka a národná cena Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane. Laureáti tohtoročnej Trafenej husi sú známi už vopred, keďže ako jediní nominovaní sú voliči, „ktorí novému županovi BBSK umožnili – okrem iného – vydávať noviny Náš kraj s obsahom urážajúcim obete 2. svetovej vojny“.

Odporúčané články

Slovenskí vojaci bojujú o miesto v elitnom českom výcviku Pokrstili knihu o zosnulom režisérovi Jozefovi Bednárikovi

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...