Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet

Armin Laschet
Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet. Foto: SITA/AP

Novým lídrom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa v sobotu stal pragmatický predseda krajinskej vlády Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet.

Na zjazde CDU, ktorý sa uskutočnil v online prostredí, Laschet v hlasovaní porazil Friedricha Merza, bývalého predsedu poslaneckého klubu CDU.

Angela Merkelová končí

Laschet získal 521 hlasov, Merza podporilo 466 účastníkov zjazdu. Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru nemeckého parlamentu Norbert Röttgen, z volieb vypadol v prvom kole.

Sobotňajšie zvolenie predsedu CDU nie je konečným rozhodnutím, kto bude v septembrových voľbách kandidovať na post kancelára, ale Laschet sa buď bude o túto funkciu uchádzať alebo bude môcť významne ovplyvniť, kto kandidátom na kancelára bude.

Angela Merkelová, ktorá je nemeckou kancelárkou od roku 2005, koncom roku 2018 oznámila, že sa o piate funkčné obdobie nebude uchádzať. Okrem toho sa vzdala funkcie líderky CDU.

Kontinuita a vyváženosť

Laschet (59) sa v roku 2017 stal predsedom vlády Severného Porýnia-Vestfálska. Vládne v koalícii so Slobodnými demokratmi (FDP). V sobotu zdôraznil hodnoty kontinuity a vyváženosti.

„Musíme hovoriť jasne, ale nepolarizovať,“ povedal delegátom zjazdu. „Musíme byť schopní integrovať, držať spoločnosť pohromade,“ dodal.

Sobotňajšie zvolenie Lascheta sa oficiálne potvrdí hlasovaním prostredníctvom pošty. Predpokladá sa, že pôjde len o formalitu, ktorá je však podľa nemeckej legislatívy nutná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováArmin Laschet
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka