Kristína Schmiedlová si na wimbledonský titul nesiahla

Kristina schmiedlova
Slovenská tenistka Kristína Schmiedlová sa nestala víťazkou dvojhry junioriek na slávnom Wimbledone. Foto: SITA/AP

LONDÝN 6. júla (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Kristína Schmiedlová sa nestala víťazkou dvojhry junioriek na slávnom Wimbledone.

Schmiedlová nasadená ako ôsma prehrala v nedeľňajšom finále na treťom grandslamovom turnaji sezóny v Londýne (23. júna – 6. júla, celková dotácia 25 miliónov libier, tráva) s nenasadenou Lotyškou Juliou Ostapenkovovu 6:2, 3:6, 0:6. Stretnutie trvalo 90 minút a lotyšská tenistka pri svojom podaní za stavu 5:0 v treťom sete premenila prvý mečbal.

Všetky najnovšie správy z Wimbledonu nájdete

—–> TU.

Mladšia sestra fedcupovej reprezentantky SR Karolíny Schmiedlovej Kristína finálovou účasťou na trávnatých dvorcoch All England Lawn Tennis and Croquet Clubu zopakovala rovnaký úspech Magdalény Rybárikovej v juniorskej kategórii v singli z roku 2006. Rybáriková vtedy nestačila na neskoršiu svetovú jednotku Dánku Caroline Wozniacku /6:3, 1:6, 3:6/.

Rozhodujúce dejstvo malo rýchly spád

Schmiedlová získala prvý set finále za 35 minút hladko 6:2, keď za stavu 2:2 získavala body už len ona. V druhom dejstve prehrávala mladučká, iba 16-ročná Slovenka (nar. 6. 8. 1997) už 1:4. Zabojovala a brejkom znížila na 3:4, no potom opäť odovzdala svoje podanie a o rok staršia Lotyška čistou hrou pri vlastnom podaní vyrovnala stav setov na 1:1.

Rozhodujúce dejstvo malo rýchly spád v prospech lotyšskej hráčky.Ostapenková v ňom slovenskej súperke za 22 minút uštedrila nepopulárneho „kanára“. Finalistka minulotýždňového prípravného podujatia v Roehamptone Kristína Schmiedlová neodplatila Lotyške prehru 2:6, 3:6 zo súboja o titul práve na tráve v Roehamptone.

Úspech na ktorom sa dá stavať

V porovnaní s tým finále z Roehamptonu to dnes bolo oveľa vyrovnanejšie vrátane tretieho setu, ktorého výsledok nie úplne odráža dianie na dvorci. Kika mala dobrý nástup, kvalitne podávala. Zvrtlo sa to za stavu 3:4 v druhom sete. Vtedy ju Ostapenková začala viac tlačiť a už sa dostala na koňa. Dnešná prehra nás mrzí, ale celkovo je to vynikajúci úspech, na ktorom sa určite dá stavať. Kika by najbližšie mala absolvovať pokus medzi ženami, v lete ju však čakajú aj majstrovstvá Európy jej vekovej kategórie či olympijské hry mládeže,“ povedal pre agentúru SITA kouč Ľubomír Kurhajec.

Kristína Schmiedlová bola na nedávnom parížskom rovnako významnom Roland Garros vo štvrťfinále dvojhry junioriek, čím si zopakovala svoj miestny výsledok zo sezóny 2013 (vtedy ako kvalifikantka). Zverenkyňa Ľubomíra Kurhajca v rámci programu NTC sa vlani na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka lúčila už v 1. kole dvojhry (6:8 v treťom sete proti Švajčiarke Karin Kennelovej).

Košičanka Kristína Schmiedlová je laureátkou ocenení Juniorka roka a Talent roka 2013 v bilančnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ). Figuruje na 10. priečke v tzv. kombinovanom juniorskom renkingu podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), dosiaľ najvyššie bola na 8. mieste.

Dvojhra junioriek – finále:

Jelena Ostapenková (Lot.) – Kristína Schmiedlová (SR-8) 2:6, 6:3, 6:0 za 90 minút

Prehľad triumfov slovenských juniorov na grandslamových tenisových turnajoch:

V ére samostatnosti SR:

Australian Open (Melbourne):

2010 – štvorhra dievčat: Jana Čepelová, Chantal Škamlová

2011 – štvorhra chlapcov: Filip Horanský (s Čechom Jiřím Veselým)

Roland Garros (Paríž):

1994 – štvorhra dievčat: Henrieta Nagyová (so Švajčiarkou Martinou Hingisovou)

2006 – dvojhra chlapcov: Martin Kližan

US Open (New York):

2007 – dvojhra dievčat: Kristína Kučová

Pred érou samostatnosti SR:

1991 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Nemkou Barbarou Rittnerovou)

Wimbledon (Londýn):

1990 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Češkou Andreou Strnadovou)

1985 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Andreou Holíkovou)

1986 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Janou Novotnou)

1991 – dvojhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová

Prehľad víťaziek predchádzajúcich pätnástich ročníkov wimbledonskej dvojhry junioriek:

1999 Iroda Tuľaganovová (Uzb.), 2000 María Emilia Salerniová (Arg.), 2001 Angelique Widjajová (Indon.), 2002 Vera Duševinová (Rus.), 2003 Kirsten Flipkensová (Belg.), 2004 Kateryna Bondarenková (Ukr.), 2005 Agnieszka Radwanská (Poľ.), 2006 Caroline Wozniacka (Dán.), 2007 Urszula Radwanská (Poľ.), 2008 Laura Robsonová (V. Brit.), 2009 Noppawan Lertcheewakarnová (Thaj.), 2010 Kristýna Plíšková (ČR), 2011 Ashleigh Bartyová (Aus.), 2012 Eugenie Bouchardová (Kan.), 2013 Belinda Bencicová (Švaj.)

Viac k osobe Agnieszka RadwanskáAshleigh BartyováBelinda BencicováCaroline WozniackaChantal ŠkamlováEugenie BouchardováFilip HoranskyJana ČepelováJelena OstapenkováKateryna BondarenkováKirsten FlipkensováKristína KučováKristína SchmiedlováKristýna PlíškováLaura RobsonováMartin KližanUrszula Radwanská