Kruté hodiny v saune priniesli Hlinkovi striebro

Igor Kočiš, Michal Hlinka
Zľava: Štvrtý v kategórii do 75 kg Igor Kočiš a strieborný z MS mužov v kategórii do 60 kg Michal Hlinka počas tlačovej besedy Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) po návrate z majstrovstiev sveta v kulturistike mužov v azerbajdžanskom Baku. Bratislava, 9. november 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA/BAKU 9. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí kulturisti na víkendovom svetovom šampionáte v azerbajdžanskom Baku opäť potvrdili, že patria do absolútnej špičky.

Z troch pretekárov sa dvaja prebojovali do šesťčlenného finále a Michal Hlinka získal v kategórii do 60 kg striebornú medailu, celkovo už 25. pre slovenské farby na MS (bilancia 9 – 10 – 6). Od roku 2005 v Šanghaji získali Slováci cenný kov na šiestich svetových šampionátoch v rade.

V hodnotení krajín skončila na MS 2010 trojčlenná slovenská minivýprava na solídnej deviatej priečke.

Pre Michala Hlinku (KŠKM Stará Ľubovňa) je striebro z Baku premiérovým kovom z vrcholného svetového podujatia. Doposiaľ mal v zbierke tri medaily, ale všetky z ME v kategórii do 65 kg – zlato z roku 2005 a striebra z rokov 2004 a 2008.

Vedel som, že to bude náročné, lebo konkurencia sa zišla ako hrom. Trochu som sa obával upravovania hmotnosti. Aby som sa zmestil do šesťdesiatky, potreboval som dať dolu 2,5 kila. Nuž, počas dvoch hodín v saune, keď som z tela dostával prebytočnú vodu, som sa takmer spiekol,“ vravel žartom Hlinka.

Organizátori zaradili kategóriu do 60 kíl do programu šampionátu až v poslednej chvíli. „Rozhodnutie štartovať v šesťdesiatke sa vyplatilo. A ako by som skončil v šesťdesiatpäťke? Netuším. Striebro ma teší, priznám sa, neočakával som to,“ poznamenal 29-ročný staroľubovniansky kulturista.

Po semifinále bol piaty, ale vo finále neuveriteľne zabojoval. Ako poznamenal medzinárodný rozhodca Štefan Petrík, na pódiu bol oveľa viditeľnejší. „Keď sme pri vyhlasovaní výsledkov ostali na pódiu už len dvaja, nabehli mi zimomriavky. Veľmi som sa potešil. Kórejčan Park vyhral zaslúžene, ešte musím trochu pocvičiť, aby som sa mu vyrovnal. Verím však, že raz získam aj zlato,“ vyhlásil odhodlane Michal Hlinka, ktorý sa na medzinárodnej scéne objavil po dvojročnej pauze, keďže po úspešných ME 2008 si zranil rameno a musel nútene pauzovať.

Štvornásobný majster sveta do 70 a dvojnásobný vicemajster sveta do 75 kg Igor Kočiš (VŠC Dukla Banská Bystrica) ostal v Baku bez medaily. Hoci mal formu lepšiu ako vlani, na lepšie ako štvrté miesto to v mimoriadne silnej konkurencii 29 pretekárov nestačilo.

Splnili sa predpovede, že v Baku bude extrémne silná konkurencia ázijských borcov a pretekárov z bývalého Sovietskeho zväzu. Už na vážení som vedel, že to nebude nijaká sranda, veď do sedemdesiatpäťky prestúpil vlaňajší svetový šampión Mohamed Osman z Egypta. V príprave mi vyšlo všetko stopercentne, cítil som sa v lepšej forme. Preto som bol po vyhlásení výsledkov sklamaný. Veril som, že Rusa Jeskina predstihnem. Chvíľu ma štvrtá priečka poriadne mrzela, ale potom som si povedal, že je to nová skúsenosť. Sklamanie mi však nič neubralo z motivácie a chuti do ďalšieho tréningu. Verím, že o rok to bude lepšie,“ zdôraznil zverenec trénera Milana Čížeka.