KSK dá na sociálne služby vyše 20 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena

KOŠICE 25. mája (WEBNOVINY) – Košický samosprávny kraj (KSK) z rozpočtu bežných výdavkov pre rok 2010 na sociálnu oblasť vyčlenil pre neverejných poskytovateľov 6 180 000 eur a pre verejných poskytovateľov 13 837 000 eur, celkom teda 20 017 000 eur. Je to cca 28,72 % z celkových bežných výdavkov zo schváleného rozpočtu na rok 2010 (bez preneseného výkonu štátnej správy v školstve).

Podľa názoru pracovníkov odboru sociálnych vecí Košického samosprávneho kraja sa ich rozhodnutie Ústavného súdu SR, týkajúce sa zrovnoprávnenia poskytovania sociálnych služieb v zariadeniach samosprávy a súkromných zariadeniach, nejako mimoriadne nedotkne a postup sa nezmení.

„Až 80% občanov, ktorí žiadali o poskytnutie sociálnej služby, na otázku v žiadosti: Do ktorého zariadenia chcete byť umiestnení?, uviedli zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Dôvodom sú hlavne tradície, jasné stanovenie úhrad všeobecne záväzným nariadením a tiež nižšie úhrady. V konečnom dôsledku aj kvalita verejných a neverejných poskytovateľov je zhruba na rovnakej úrovni. Dokonca sa viackrát stalo, že občan odmietol ponúkanú službu u neverejného poskytovateľa. Z uvedeného vyplýva, že postup pri umiestňovaní občanov sa nejako výrazne nezmení,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru sociálnych vecí Košického samosprávneho kraja Zuzana Jusková.

Ako uviedla Jusková, pri poskytovaní alebo zabezpečovaní sociálnej služby pre fyzickú osobu Košický samosprávny kraj zohľadňuje v danom čase voľné miesta, ktoré poskytovatelia sociálnych služieb nahlasujú cez Register poskytovateľov sociálnych služieb v Košickom kraji verejnosti prístupný na www.vucke.sk, miesto trvalého bydliska fyzickej osoby, ktorej sa zabezpečuje sociálna služba, jej rodinné zázemie, sociálne väzby atď.

„Tento systém uplatňuje kraj od účinnosti zákona o sociálnych službách, a teda priebežne zabezpečuje poskytovanie sociálnych služieb pre občanov v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja aj u neverejných poskytovateľov, podľa aktuálne nahlásených voľných miest,“ hovorí Jusková. Doplnila, že za rok 2009 bola poskytnutá sociálna služba 150 občanom, z toho 87 občanom v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, 63 občanom u neverejných poskytovateľov. Využívaním kapacity neverejných poskytovateľov v Košickom kraji sa docielilo, že okrem poradovníkov, ktoré boli vytvorené do 31. decembra 2008, neexistujú v zariadeniach žiadne iné poradovníky, resp. evidencie, odkázaní občania sú do zariadení umiestňovaní priebežne.

„Požiadavky na rozpočet, teda potrebu, ktorá v regióne vzniká, riešime zazmluvnením nových miest u neverejných poskytovateľov. Prijatie zmeny v postupe pri umiestňovaní to neovplyvní. Sieť sociálnych služieb v Košickom kraji zabezpečovaná zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja je iba základná/minimálna, teda v každom prípade je potrebné objednávať si služby u neverejných poskytovateľov podľa identifikovanej potreby,“ povedala Jusková. Podľa jej vyjadrenia v súčasnosti poskytuje sociálne služby v Košickom kraji 14 zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti a 12 zariadení bez právnej subjektivity s celkovou kapacitou 1 944 miest. Neverejných poskytovateľov v Košickom kraji financovaných z rozpočtu kraja je 53, s celkovou kapacitou 1 400 miest.

„Treba zdôrazniť, že z dôvodu vzniku nového druhu sociálnej služby v pôsobnosti vyššieho územného celku (špecializované zariadenie) a identifikovanej potreby zvýšil Košický samosprávny kraj oproti roku 2008 kapacitu zazmluvnených miest u neverejných poskytovateľov. Ide hlavne o miesta v domovoch sociálnych služieb, špecializovaných zariadeniach a zariadeniach podporovaného bývania. Po rokovaniach s poskytovateľmi boli tieto miesta zvýšené hlavne u poskytovateľov, ktorí poskytovali sociálnu službu seniorom.“

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať