Kaderníctva, terasy a prekvapivo aj nákupné centrá. Ktoré obchody a prevádzky sa opäť otvorili a aké platia pravidlá?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kaderníctvo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Úrad verejného zdravotníctva SR v utorok neskoro večer vydal podrobnosti k druhej a tretej fáze uvoľňovania opatrení, ktoré predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Urýchlenie uvoľňovania ekonomiky Matovič v pondelok zdôvodnil výrazným zlepšením epidemiologickej situácie, vyzval však na pokračovanie dodržiavania opatrení, aby sa rast infikovaných novým koronavírusom opäť nezačal zvyšovať.

Obchodné centrá

Od stredy 6. mája nakoniec na Slovensku otvoria aj obchodné centrá, ktoré majú menej ako 35 maloobchodných prevádzok. „Vo väčších objektoch stále platia výnimky na všetky predajne potravín a nápojov, lekárne a ďalšie prevádzky, ktoré mohli byť otvorené aj doteraz,“ informujú hygienici.

Viac o téme: Koronavírus

Stále platí obmedzenie jedného zákazníka na 25 metrov štvorcových, každá prevádzka musí mať pri vstupe dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice, rovnako zostalo v platnosti nosiť rúško alebo inú ochranu horných dýchacích ciest a v radoch musia byť medzi ľuďmi minimálne dvojmetrové rozostupy.

Terasy len do ôsmej večer

Od stredy si môžu ľudia opäť vychutnať kávu alebo sa najesť na terasách reštaurácií, kaviarní alebo pohostinstiev. Aj tu však platia špeciálne pravidlá. „Otváracie hodiny týchto prevádzok spôsobom predaja mimo donáškovej služby sa obmedzujú na hodiny od 6:00 hod. do 20:00 hod,“ nariadili hygienici.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Medzi stolami vo vonkajších priestoroch musia byť zachované minimálne dvojmetrové odstupy a za jedným stolom môžu byť prítomné iba dve osoby alebo rodičia s deťmi.

Obsluhujúci personál musí mať tvárové rúška a medzi obsluhou jednotlivých stolov vykonáva dezinfekciu rúk. Pri konzumácii jedla alebo pitia nápoja si môžu dať zákazníci rúško z tváre dole. „Prítomnosť verejnosti vo vnútorných priestoroch týchto prevádzok, okrem návštev hygienických zariadení prevádzky,“ upozorňujú hygienici.

Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a personál musí zabezpečiť nefunkčnosť prístrojov, ktoré vytvárajú aerosól (napr. sušiče rúk) a vykonávať dezinfekciu hygienických zariadení každú hodinu.

Ubytovacie zariadenia

Zelenú od stredy dostala aj možnosť krátkodobého ubytovanie, napríklad v hoteloch a penziónoch, avšak bez možnosti wellnessu, fitness centier, bazénov a iných vnútorných priestorov voľnočasových aktivít.

Hostí však môžu ubytovávať iba v izbách so samostatnou kúpeľňou a WC a do rovnakého ubytovacieho priestoru môžu prísť nový zákazník až po minimálne 24 hodín po tom, čo odišiel ten predošlý.

Manikúry, kozmetiky a soláriá

Otvoriť svoje prevádzky môžu opäť aj pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá.

„Zamestnanci vykonávajúci starostlivosť o telo zákazníka, okrem zamestnancov solárií, sú povinní pri svojej činnosti používať ochranný štít tváre,“ uvádzajú v pokynoch hygienici.

Zákazníci pri ošetrovaní tváre, strihaní či umývaní vlasov nemusia mať rúško. Po každom zákazníkovi je povinnosť upratať pracovný priestor a vydezinfikovať ho dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.

Taxislužby

Voziť ľudí môže opäť aj taxíky, ale aj tu platia špeciálne pravidlá. Vo vozidle môžu byť najviac dvaja zákazníci a musia sedieť na zadných sedadlách, kde musí byť vypnutá klimatizácia.

Tento priestor musí byť oddelený od vodiča, aby sa zabránilo voľnému prieniku aerosólu medzi týmito priestormi.

Po každej jazde so zákazníkom musí mať vodič prestávku minimálne 15 minút a vykonať dezinfekciu dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.

Autoškoly

Rovnako sa povoľuje prevádzka autoškôl. Teoretickú výučbu je treba vykonať dištančnou formou. Počas praktickej výučby môžu vo vozidle sedieť iba inštruktor a jeden účastník vodičského kurzu.

Po každom použití trenažéra je ho treba vydezinfikovať. „Medzi jednotlivými jazdami vozidlom pri zmene účastníka kurzu musí byť prestávka v trvaní najmenej 15 minút,“ píšu hygienici v nových opatreniach.

Čas pre seniorov ostal nezmenený

Vyhradený čas pre seniorov v pondelok až piatok od 9:00 do 11:00 sa týka len predajní potravín a predajní drogérií. Stále platí, že obchody zostávajú v nedeľu zatvorené – výnimkou sú:

    1. prevádzky veterinárnych ambulancií,
    2. verejné lekárne uvedené v rozpise organizácie poskytovania lekárenskej pohotovostnej služby zverejnenom na webovom sídle príslušného samosprávneho kraja podľa § 135 ods. 4 zákona č. 362/2011 Z. ,
    3. verejné lekárne a nemocnične lekárne s oddelením výdaja verejnosti s miestom výkonu činnosti v sídle pevného bodu ambulancie pevnej pohotovostnej služby podľa vyhlášky MZ SR č. 22/2018 Z. z. so schváleným prevádzkovým časom zahŕňajúcim nedeľu v prípade, ak v sídle tohto pevného bodu ambulancie pevnej pohotovostnej služby nie je zabezpečený výkon lekárenskej pohotovostnej služby spôsobom uvedeným v bode 2,
    4. nemocničné lekárne,
    5. čerpacie stanice pohonných hmôt a palív,
    6. prevádzky telekomunikačných operátorov,
    7. prevádzky verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením,
    8. prevádzky poštových, bankových a poisťovacích služieb,
    9. prevádzky donáškových služieb,
    10. prevádzky ubytovacích zariadení,
    11. prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne podľa § 7 ods. 4 písm. e) a f) zákona č. 578/2004 Z. z. a zákona č. 538/2005 Z. z. na základe návrhu lekára,
    12. vonkajšie športoviská,
    13. zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately podľa zákona č. 305/2005 Z. z. a špeciálnych výchovných zariadení podľa zákona č. 245/2008 Z. ,
    14. vonkajšie priestory zoologických záhrad a botanických záhrad,
    15. vonkajšie turistické atrakcie,
    16. múzeá, galérie, knižnice a výstavné

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia