Ku gigantom rýchlostnej kanoistiky sa pridalo Biel

DARTMOUTH 17. augusta (WEBNOVINY) – V nedeľu skončené 37. majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike boli svojím spôsobom prelomové. Po dlhých rokoch sa opäť menil ich základný program. Preteky K4 žien na 1000 m a K4 mužov a C4 na 500 m nahradili súťaže štafiet na 4×200 m. Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) požiadala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o zmenu programu aj na OH a exekutíva ich schválila. Podmienkou však je, aby sa ešte pred olympijskými súťažami objavili v programe svetových šampionátov. Už v Londýne 2012 sa do olympijského itinerára dostanú šprinty na 200 m, so štafetami sa počíta pre OH 2016.

Odborníci pred dartmouthskými MS očakávali tradičný súboj dvoch gigantov Nemecka a Maďarska o post svetových jednotiek. Nakoniec sa doňho zamiešali Bielorusi, ktorí sa z Kanady vracajú so siedmimi zlatými medailami. Zvíťazili vo všetkých štyroch disciplínach mužských štvorčlenných posádok, kajakári Vadim Machnev s Romanom Piatrušenkom triumfovali aj v K2 na 500 a 200 m. Zdá sa, že líderské duo sa rozšírilo na trio. Nemci obhájili honor najúspešnejšej krajiny z predchádzajúceho šampionátu, ktorý sa pred dvoma rokmi uskutočnil u nich v Duisburgu. Rovnako ako Bielorusi získali sedem titulov svetových šampiónov, ale okrem toho pridali aj medaily nižšej hodnoty. Celkovo ich vlajka stúpala na stožiar pri osemnástich slávnostných ceremoniáloch, teda presne dvoch tretinách z 27 disciplín. Maďari sa tentoraz museli uspokojiť v medailovej bilancii s treťou priečkou.

Slovenská štrnásťčlenná výprava vybojovala tri pódiové umiestnenia. Je to o jeden vzácny kov menej ako v Duisburgu 2007, klesla aj ich hodnota. Kým v Nemecku v medailovej bilancii patrila Slovensku mimoriadne lichotivá tretia priečka, tentoraz to bola až dvanásta pozícia. Dvakrát si pohľad zo stupienkov pre najlepších vychutnávala posádka mužského štvorkajaka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, keď vo svojej premiérovej dvojstovke na MS skončili druhí a na kilometrovej trati tretí. V predšampionátových vyjadreniach boli všetci vrátane trénera Tibora Soósa veľmi opatrní, hovorili o cieli skončiť do šiesteho miesta. Z tohto pohľadu je ich výsledok tak trochu nad očakávanie. „Bol to veľmi dobrý výkon, chlapci si zaslúžia absolutórium. Bielorusi išli až neuveriteľne dobre. Na začiatku evidentne taktizovali, ale vyšlo im to. V každom prípade nemám čo našim vyčítať, išli na hranici svojich súčasných možností,“ hodnotil ich vystúpenie ústredný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho. Azda až teraz sa s odstupom času naplno ukázalo ako chybné nenominovať ich na júnové majstrovstvá Európy v nemeckom Brandenburgu na 200 m, kde si mohli túto pre nich v podstate novú trať vyskúšať v medzinárodnej konkurencii.

Tretiu medailu vylovili z jazera Banook kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Mala bronzový lesk a získali ju v K2 na 200 m. Svojimi výsledkami na spomenutom šampionáte starého kontinentu v Brandenburgu, odkiaľ prišli s dvoma medailami, tak trochu namaškrtili fanúšikov rýchlostnej kanoistiky pod Tatrami, a tak sa im teraz jedna medaila môže máliť. Novácko-bratislavská dvojica sama azda čakala o niečo viac. Nevyšla jej rozjazda na 500 m, kde jej tesne unikol priamy postup do finále, rovnako nebudú rady spomínať ani na semifinále, kde im opäť chýbalo pár stotín sekundy. V B-finále potom triumfovali rozdielom triedy, bolo však z toho „iba“ desiate miesto. „Dievčatá potvrdili, že šprint im ide. Majú ešte rezervy v technike pádlovania. Na päťstovke mali zbytočne veľkú frekvenciu záberu. Myslím si, že v tomto prípade veľkú rolu zohrala aj psychika. Vlani neuspeli na olympiáde, zrejme sa nedokázali nad to preniesť ani tu,“ skonštatoval Pavel Blaho.

Pochvalu si zaslúži aj Ľubomír Hagara, ktorý sa v C1 na 200 m prebojoval až do A-finále a v ňom obsadil veľmi slušné siedme miesto. „Je to nová olympijská disciplína, už sa v nej začína prejavovať pretlak kvalitných pretekárov. O to väčšiu hodnotu má tento výsledok,“ uzavrel hodnotenie hlavný tréner. Príkladne zo slovenskej výpravy zabojovali aj Tomáš Martinek s Petrom Gellem v K2 na 500 m, kde rovnako ako Kmeťová s Kohlovou skončili po prvenstve v B-finále na konečnom desiatom mieste. Naopak, vystúpenia Martina Jankovca v K1 mužov na 1000 m a Ľubomíra Beňa v K1 na polovičnej vzdialenosti možno smelo označiť za prepadák. Spoločne sa predstavili aj v K2 na 200 m, štrnáste miesto tiež nie je žiadnym svetoborným výsledkom.

„Budeme si musieť sadnúť, rozanalyzovať naše vystúpenie a určiť priority, na ktoré sa v najbližších rokoch sústredíme. Jednoducho potrebujeme vypracovať novú stratégiu už smerom k Londýnu 2012,“ zakončil Pavel Blaho. Na budúci rok sa bude o tituly majstrov sveta bojovať v poľskej Poznani.