Kubánska televízia odvysielala zábery Cháveza po operácii

Fidel Castro, Hugo Chávez
Fidel Castro a Hugo Chávez 28. júna 2011. Foto: SITA/AP

HAVANA 29. júna (WEBNOVINY) – Kubánska štátna televízia v utorok odvysielala zábery venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktorý sa na ostrove slobody zotavuje po neodkladnom chirurgickom zákroku. Päťdesiatšesťročného štátnika kamery zachytili v spoločnosti revolucionára Fidela Castra, ktorý je jeho dlhoročným blízkym spojencom a priateľom.

Lídri sa na zázname zhovárajú v miestnosti i v záhrade a v jednej chvíli čítajú utorňajšie vydanie kubánskeho denníka Granma, čím zrejme chceli rozptýliť dohady, že Chávez je v kritickom stave alebo dokonca mŕtvy. Išlo pritom o prvé zverejnené zábery venezuelského prezidenta od 10. júna, keď sa na Kube podrobil operácii. Venezuelský minister zahraničných vecí Nicolas Maduro vtedy informoval, že kubánski lekári museli Chávezovi odstrániť hnisavé ložisko v oblasti panvy, pričom by sa mal v priebehu niekoľkých dní vrátiť do Caracasu. Dlhá odmlka, ktorá je pre neho netypická, však vyvolala rôzne špekulácie.

Chávez sa na záberoch zdá byť schudnutý, jeho prejav je však rovnako živý ako predtým. „Dnes ráno sa uskutočnilo bratské stretnutie medzi súdruhom Fidelom a venezuelským prezidentom,“ uviedla televízia v sprievodnom komentári, podľa ktorého lídri spomínali na svoje dávnejšie stretnutia.
Castro, Chávez
Foto: SITA/AP

Mnohí Chávezovi odporcovia medzitým poukazujú na to, že jeho vládnutie zo zahraničia môže byť protiústavné. Vláda však trvá na tom, že prezident má právo zostať na Kube, kým sa dostatočne nezotaví.

Denník El Nuevo Herald vydávaný na Floride v sobotu uviedol, že Chávezov zdravotný stav je veľmi vážny, pričom sa odvolal na nemenované zdroje z prostredia amerických tajných služieb. „Je v kritickom stave, nie na pokraji smrti, ale v naozaj kritickom a komplikovanom (stave),“ uviedol citovaný zdroj, ktorý odmietol komentovať špekulácie, že prezident trpí rakovinou prostaty. Cháveza údajne na Kube v uplynulých dňoch navštívili jeho dcéra a matka, ktoré na ostrov dopravilo lietadlo kubánskych ozbrojených síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hugo ChávezNicolas Maduro