Kuzminová: O dvoch medailách som ani len nesnívala

Kuzmin
Foto: SITA/AP

WHISTLER 16. februára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová dosiahla ďalší fantastický úspech, keď v stíhacích pretekoch žien na 10 km na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri pridala k zlatej medaile zo sobotňajších rýchlostných pretekov tentoraz striebro.

Po prvej medaile som cítila zvýšený tlak, preto som šťastná, že mám aj druhú,“ tešila sa slovenská reprezentantka, ktorá sa so ziskom 1 zlatej a 1 striebornej medaily stala najúspešnejšou slovenskou účastníčkou ZOH v histórii, keď predstihla legendárneho krasokorčuliara Ondreja Nepelu, ktorý má na konte „iba“ jedno zlato zo Sappora 1972. „Pred pretekmi som bola nervózna a neverila som, že by som to mohla takto perfektne zvládnuť. Cítila som teraz väčší tlak ako pred úvodným šprintom. Mala som najvýhodnejšiu pozíciu na štarte, takže asi preto. Boli to nesmierne ťažké preteky, som veľmi unavená,“ dodala.

Na trať stíhacích pretekov vybiehala 25-ročná rodáčka z Ťumena reprezentujúca Slovensko od decembra 2008 ako prvá, s náskokom dvoch sekúnd pred Magdalenou Neunerovou. Krátko po štarte však už bežali spolu a vydržalo to tak až do druhej streľby v ľahu. Kuzminová minula štvrtý terč a musela na 150-metrový trestný okruh. Ako sa ukázalo, toto bol kľúčový okamih pretekov.

Aj tak je to super. S Magdalenou sme rovnako strieľali, ona o niečo lepšie bežala. Je to skvelá biatlonistka. Ja som rada, že to dopadlo pre mňa takto dobre. Objektívne musím povedať, že na Neunerovú som v závere nemala, rýchlostne na tom bola tentoraz lepšie. Ja som mala už ťažké nohy. Situáciu som si však kontrolovala a vedela som, že striebro mi neujde. Snehové podmienky sa oproti včerajšku zmenili, ale lyže som mala pripravené opäť výborne. Ale také isté rýchle mala aj Magdalena, lenže celkovo bola ona tentoraz lepšia.

Šéf slovenského biatlonového zväzu a strelecký kouč Kuzminovej Juraj Sanitra zdôraznil, že prehrať so šesťnásobnou majsterkou sveta na olympiáde nie je nijaká hanba. „Je úžasné, že s ňou Nasťa držala krok a verím, že ešte nepovedala posledné slovo. Pred olympiádou sme si predsavzali, že prepíšeme slovenskú olympijskú históriu a už sme s tým začali,“ tešil sa.

Ďalšie šance na medailové umiestnenia bude mať slovenská biatlonistka ešte vo štvrtok vo vytrvalostných pretekoch na 15 km a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km.

Mamka dvaapolročného Jeliseja priznala, že ani len nesnívala o tom, že po dvoch disciplínach bude mať vo Vancouveri na konte už dve medaily. „Olympiáda sa rozbehla pre mňa fantasticky, budem sa snažiť, aby to takto pokračovalo ďalej. Na druhej strane si však všetci musia uvedomiť, že ani my nie sme roboti,“ zdôraznila Kuzminová a pripomenula, že teraz si musí udržať psychickú pohodu.

Sympatická Nasťa ani v utorok po striebre v stíhacích pretekoch nezabudla na tradičné poďakovanie: „Ďakujem všetkým fanúšikom na Slovensku, ktorí mi držali palce,“ povedala už dvojnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová.

Biatlonistka banskobystrickej Dukly je iba druhý slovenský športovec v ére samostatnosti, ktorý na jedných olympijských hrách získal aspoň dve medaily. Pred ňou to dokázala len plavkyňa Martina Moravcová, dvakrát strieborná na OH 2000 v Sydney. Kuzminová má za svoj skvelý vancouverský výkon už istých 80 000 eur od Slovenského olympijského výboru – 45 000 za zlato a 35 000 za striebro.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováJuraj SanitraMartina Moravcová