Kvalifikácia MS 2018: Slováci zvíťazili na Malte. Skórovali Weiss, Greguš a Nemec (video)

Slovenská futbalová reprezentácia

TA´QALI 26. marca (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti vo svojom piatom zápase v F-skupine európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 zvíťazili na Národnom štadióne v Ta´Qali nad domácou Maltou 3:1.

Už prvá strela na bránku znamenala prvý gól. Vladimír Weiss v 2. minúte utešenou strelou pod brvno otvoril skóre. V 14. minúte však prišla chyba stopéra Milana Škriniara a domáci útočný hrot Jean Paul Farrugia nečakane vyrovnal.

Keď sa už zdalo, že málo zaujímavý prvý polčas vyústi do remízového konca, Ján Greguš strelou po zemi z približne 24 metrov prekvapil domáceho brankára Andrewa Hogga. V 84. minúte víťazstvo hostí spečatil gólom na 3:1 Adam Nemec.

V základnej zostave bez Hamšíka

Z pôvodného 24-členného kádra na súboj proti Malte pre zranenie členka nebol k dispozícii stredopoliar dánskeho klubu FC Nordsjaelland Stanislav Lobotka a pre zranenie kolena napokon ani skúsený stopér tureckého Trabzonsporu Ján Ďurica.

Tréner Ján Kozák nezaradil do základnej zostavy Marka Hamšíka, ktorý do zápasu naskočil až v 50. minúte, kedy vystriedal Róberta Maka.

„Robili sme všetko preto, aby Marek mohol nastúpiť, ale jeho stav nie je taký, aby to bolo od začiatku možné. Hamšík je hráč, ktorý by chýbal každému mužstvu, ale máme v kádri iných futbalistov, ktorí v tréningovom procese vyzerali veľmi dobre. Verím, že svoju kvalitu ukážu na ihrisku,“ povedal asistent trénera výberu SR Štefan Tarkovič pre RTVS.

Slováci majú deväť bodov

História vzájomných súbojov Malty a Slovenska je zatiaľ 7-zápasová. Slováci šesťkrát zvíťazili a jeden súboj sa skončil remízou. Skóre 18:3 je veľavravné. Spoločná zápasová premiéra Malty a Slovenska sa odohrala 30. marca 1994 v La Vallette a hostia zvíťazili 2:1 gólmi Jaroslava Timka a Viliama Hýravého.

Slováci majú po piatich vystúpeniach v F-skupine kvalifikácie MS 2018 tri víťazstvá a dve prehry (9 bodov) a poskočili na druhú priečku.

Svoje účinkovanie v kvalifikácii začali nešťastnou domácou prehrou s Angličanmi (0:1), nasledoval rovnaký výsledok po nevýraznom výkone v Slovinsku, až potom prišli dve domáce aktíva – trnavské víťazstvá nad Škótmi (3:0) a Litovčanmi (4:0).

Najbližší súboj kvalifikácie MS 2018 odohrajú zverenci Jána Kozáka 10. júna v Litve, pre kartové tresty budú chýbať Adam Nemec aj Juraj Kucka.

Kvalifikácia MS 2018 (F-skupina):

Malta – Slovensko 1:3 (1:2)

• hralo sa od 20:45 v Ta´Qali
  • rozhodovali: A. Palabiyik – C. Satman, S. Olguncan (všetci Tur.), 4180 divákov

2. min. – 0:1 V. Weiss ml
14. min. – 1:1 J. P. Farrugia
41. min. – 1:2 J. Greguš
84. min. – 1:3 A. Nemec

Žlté karty:
47. J. P. Farrugia, 56. R. Camilleri – 26. M. Škrtel, 40. A. Nemec, 70. J. Kucka

Červené karty:
78. J. P. Farrugia po druhej ŽK – 90.+ A. Nemec po druhej žltej karte

strely celkovo (na bránu): 3:10 (2:4), rohové kopy: 5:1, držanie lopty (v %): 36 – 64

Malta: Hogg – Attard, Muscat, Magri, Camilleri (81. C. G. Baldacchino), Zerafa – Sciberras – Gambin (73. B. Kristensen), Fenech – Farrugia, Schembri (90.+ L. Montebello)
Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hubočan – Hrošovský, Kucka (74. M. Ďuriš) – Mak (50. M. Hamšík), Greguš, Weiss (86. A. Rusnák) – A. Nemec

I. polčas

Zo štyroch striel do priestoru bránky v prvom polčase padli tri góly. Okrem nich sa nebolo z aktívneho futbalu smerom dopredu na čo pozerať. Zo zápasu neuplynulo ani 90 sekúnd, keď aktívny Weiss utešenou strelou pod brvno otvoril skóre – 0:1.

Slovensko však zo snového úvodu nič nevyťažilo. Naopak, v 14. min prišla chyba stopéra Milana Škriniara a domáci útočný hrot Jean Paul Farrugia pomedzi nohy Kozáčika pohodlne a značne nečakane vyrovnal – 1:1.

Potom sa dlhé minúty skôr vozila lopta, ako účinne kombinovalo, hoci Slováci mali jednoznačnú prevahu v jej držaní.

Malťania občas zaútočili, mali aj dva rohové kopy, ale remízu do konca prvého polčasu neudržali. V 41. min sa Greguš  veľkej diaľky oprel do lopty a tá nečakane skončila v sieti, keď prešla popod ruky brankárovi Hoggovi – 1:2. Stredopoliar FC Kodaň si v 12. zápase v národnom tíme otvoril strelecký účet.

II. polčas

Už po piatich minútach druhého polčasu prišiel na ihrisko Hamšík, ktorý vystriedal Maka. V 57. min Nemec hlavou „orazítkoval“ brvno, ale peknému momentu predchádzalo postavenie mimo hry. Hamšík sa snažil rozhýbať hru v strede. Napokon sa postaral o rozhodujúci tretí gól.

V 84. min našiel Nemca a ten proti vybiehajúcemu Hoggovi nemal problém skórovať. Strelil svoj deviaty reprezentačný gól – 1:3.

V tej chvíli už hrali Malťania bez vylúčeného Farrugiu, ktorý nedohral pre úmyselnú ruku. V nadstavenom čase musel predčasne pod sprchy aj autor tretieho slovenského gólu Nemec, červenú kartu videl za prehnanú agresivitu v súperovej šestnástke.

Hlasy

• zdroj: RTVS a SITA

Ján Kozák (tréner SR): „Do poslednej chvíle sme čakali, aký bude Hamšíkov zdravotný stav. Marek pociťoval bolesti, preto sme sa dohodli, že zvládne iba určitý časový úsek. Bolo potrebné, aby vstúpil do druhého polčasu. Každý kvalifikačný zápas je ťažký. Začali sme výborne, potom sme po zbytočnej chybe inkasovali, čo naštartovalo súpera. Po našom druhom góle sme hru mali úplne pod kontrolou. Škoda, že niektoré situácie sme nedotiahli, súper však bol veľmi húževnatý. Najdôležitejšie je, že sme zvíťazili. Taký skúsený hráč ako Adam Nemec, ak hral pod žltou kartou a urobil nejakú hlúposť, je to škoda. Škoda aj Kuckovej karty, bol veľmi nervózny a mal niekoľko zákrokov na hrane. Aj preto som ho striedal, bolo tam riziko červenej karty. Do konca kvalifikácie je ešte ďaleko. Začiatok sme trochu pokazili, ale teraz máme tri víťazstvá v sérii a sme druhí. Čaká nás Litva – veľmi dôležitý duel, musíme sa dobre pripraviť.“

Matúš Kozáčik (brankár SR): „Bolo to veľmi ťažké. Malta hrala naozaj zodpovedne. Rozhodnuté bolo až po našom treťom góle. Pri vylúčení súperovho útočníka som cítil, že zahral rukou, našťastie to rozhodca videl a odpískal. Bolo dôležité, že pred polčasom sme dali druhý gól, ten nám dosť pomohol. Malťania boli uvoľnení, nemali čo stratiť, pre nás to bolo presne naopak, mohli sme iba stratiť. Takéto zápasy sú najťažšie.“

Ján Greguš (stredopoliar a strelec víťazného gólu SR): „Vlado Weiss mi to dobre posunul, bolo potrebné vystreliť. Našťastie bol z toho gól. Určite je môj dosiaľ najdôležitejší. Venujem ho aj dcérke svojho bratranca, ktorá v noci prišla na svet. V zápase bola pasáž, keď nám to veľmi nešlo, Malťania vyrovnali a ťažko sme sa presadzovali. Aj za stavu 2:1 sme museli byť obozretní a pozorní v defenzíve. Už počas týždňa sa rysovalo, že nastúpim, keďže Marek nebol úplne fit, no definitíva padla až dnes. Počuli sme, že Škóti zvíťazili nad Slovincami; tešíme sa, že to máme v rukách a vyvíja sa to tak, ako chceme. Máme šnúru troch víťazstiev a ja verím, že v tom budeme pokračovať.“

Marek Hamšík (stredopoliar SR): „Na začiatku to bol krásny gól Vladka Weissa, potom sme si to inkasovaním gólu trochu skomplikovali. Veľmi potrebný bol náš gól na 2:1. Na konci zápasu sme už len zvýšili náskok. Chcel som mužstvu pomôcť čo najviac. Celý týždeň som so svojím zdravotným stavom neabsolvoval ani jeden tréning, nechcel som riskovať. Posledný tréning v sobotu večer som nedokončil a vyzeralo to skepticky. Teraz mám síce sval o čosi viac stŕpnutý, ale vydržal a nie sú tam komplikácie. Doliečim sa a budem pripravený na taliansku ligu.“

Tomáš Hubočan (obranca SR): „Videli sme dva rôzne polčasy. Malta ako súper hrá vždy tak, že sa stiahne, a vtedy je ťažké ísť do plných. Keď prišiel Marek Hamšík, naša hra sa upokojila, prihrávka už mala rozum, preto sa aj útočná hra zlepšila.“

Milan Škriniar (obranca SR): „Dosiahli sme dôležité víťazstvo, ktoré sa nerodilo ľahko. Keď sme dali gól v 2. min, možno sme si mysleli, že to už pôjde samé. Nestalo sa tak. Potom prišla moja chybička, ale dôležité bolo, že sme nespadli na duchu a snažili sa hrať. Pred šestnástkou súpera nebolo veľa priestoru, ale boli sme veľmi efektívni.“

Viac k osobe Adam NemecJán ĎuricaJán GregušJán KozákJuraj KuckaMarek HamšíkŠtefan TarkovičVladimír Weiss