Ľavica podporí Merkelovej kandidáta na prezidenta

Merkelová
Foto: SITA, AP

BERLÍN 30. júna (WEBNOVINY) – Nemecká strana Ľavica v stredu večer odmietla podporiť v treťom kole prezidentskej voľby kandidáta Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Joachima Gaucka, čím zrejme uvoľní cestu k zvoleniu kandidáta nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Christian Wulff získal v druhom kole 615 hlasov, Joachim Gauck 490 a kandidátka Ľavice Lukrezia Jochimsenová 123 hlasov. Ak by teda Ľavica podporila Gaucka, boli by sily viac-menej vyrovnané. Ako však oznámil predseda parlamentného klubu Ľavice Gregor Gysi, v treťom kole sa podľa jeho informácií všetkých 124 poslancov strany zdrží hlasovania.

Pre Ľavicu je problémom Gauckov kritický postoj ku komunistickému zriadeniu v bývalom Východnom Nemecku. Gro strany totiž tvorí nástupkyňa komunistickej strany Nemeckej demokratickej republiky (NDR).

V druhom kole prezidentskej voľby získal Wulff 615 hlasov, čiže o osem menej ako potreboval na zvolenie. V prvom kole dostal ešte o 15 hlasov menej, čiže k zvoleniu mu chýbalo 23 hlasov. To, že špeciálne volebné zhromaždenie, zložené z poslancov Spolkového snemu a zástupcov viacerých iných inštitúcií, nezvolilo Wulffa už v jednom z prvých dvoch kôl, je rana pre kancelárku Merkelovú, pretože z výsledkov hlasovania je vidno, že za jej kandidáta nehlasovali zďaleka všetci poslanci a zástupcovia koaličných strán. Predpokladá sa, že Merkelovej kresťanskí demokrati Wulffa podporili a poslušnosť odoprela skôr časť slobodných demokratov.

Voľba tak bude pokračovať tretím kolom, v ktorom sa už nevyžaduje absolútna väčšina hlasov a za prezidenta je zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov. Tretie kolo sa má konať ešte v stredu večer.

SITA/Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováChristian WulffJoachim Gauck