Lavrov obvinil Kyjev, že chystá nový útok proti separatistom

Vojnou zmietaná Ukrajina
V Debalceve podľa ministerstva vnútra prišli vo štvrtok o život traja civilisti. Ľudia žijú už niekoľko dní v krytoch, často bez elektriny, liekov a pitnej vody. Boje prebiehajú aj v okolí doneckého letiska. Foto: SITA/ AP

MOSKVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok vyjadril podozrenie, že Ukrajina pripravuje novú ofenzívu proti promoskovským separatistom na východe Ukrajiny po náhlom vzostupe bojov v oblasti.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zrážky pri prístavnom meste Mariupoľ a povstalcami obsadenom meste Horlivka vyvinuli tlak na krehké prímerie medzi ukrajinskými vládnymi silami a separatistami, informovala tlačová agentúra Reuters.

Kyjev obvinil z porušovania prímeria

„To, čo vidíme, je, že sa vláda na Ukrajine pokúša rozdúchať napätie svojimi neuveriteľnými a šialenými vyhláseniami,“ vyhlásil Lavrov na tlačovej konferencii obviňujúc Kyjev z porušovania podmienok prímeria.

„Máme obavy z vývoja v uplynulých dňoch, ktorý silno pripomína prípravy na ďalšie vojenské akcie… Takto to bolo aj vlani v auguste, kedy ukrajinskí vojaci dostali príkaz zaútočiť… A v januári tohto roku. Nemalo by sa experimentovať a pokúšať šťastie, malo by sa plniť, čo sa dohodlo v Minsku,“ citovala Lavrova agentúra Reuters.

Obe strany v súlade s minskou mierovou dohodou stiahli vo februári delostrelectvo, tanky a ďalšie ťažké zbrane, ale ľudia naďalej pravidelne zomierajú v bojoch, ku ktorým tam sporadicky dochádza.

Konflikt má už vyše 6500 obetí

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier upozornil počas víkendu v článku novín Bild am Sonntang na výbušnú situáciu na východnej Ukrajine a vyzval obe strany na okamžité rokovania, aby zabránili eskalácii násilností.

Vyše 6500 ľudí už prišlo o život v konflikte, ktorý vypukol v apríli 2014 po ruskej anexii Krymu a následnej podpore proruských separatistov na Ukrajine Moskvou. Rusko popiera obvinenia, že vyslalo na Ukrajinu svojich vojakov, aby separatistom pomohli.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frank-Walter SteinmeierSergej Lavrov