Legenda Ladislav Chudík leží už tri týždne v nemocnici

Ladislav Chudík
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Slovenský herec Ladislav Chudík sa v jednej z bratislavských nemocníc lieči zo zápalu pľúc. Rodáka z Hronca hospitalizovali pred troma týždňami.

Obrazom: Ladislav Chudík stvárnil množstvo obľúbených postáv

Hereckú legendu neposlúchajú nohy

„Je úplne zoslabený. Nohy ho vôbec neposlúchali, takže väčšinou leží. Chodiť samostatne nevládze, musí mať obojstrannú oporu. Na presun používame aj invalidný vozík,“ uviedla pre denník Nový Čas hercova manželka Alena Chudíková.

Ladislav Chudík a Eva Krížiková
Foto: SITA/SND

Podľa nej by mali 91-ročného pacienta čoskoro preložiť na doliečovacie oddelenie. „Tam bude mať cvičenia, ktoré mu pomôžu postupne sa rozhýbať. Chodiť už asi bez pomoci, bohužiaľ, nebude, ale dúfam, že jeho stav sa zlepší aspoň natoľko, aby dokázal s oporou urobiť pár krokov k vozíku,“ prezradila Chudíková a poďakovala sa zdravotnému personálu za opateru a tiež fanúšikom, ktorí nezabudli na hercove stredajšie narodeniny.

Chudík stvárnil obľúbeného primára Sovu

Ladislav Chudík

navštevoval počas štúdií na Filozofickej fakulte UK v Bratislave aj Štátne konzervatórium a zároveň bol elévom v Činohre Slovenského národného divadla (SND). V rokoch 1946 až 1951 bol členom Novej scény ND v Bratislave. V období 1963 až 1966 bol umeleckým šéfom Činohry SND.

Ladislav Chudík a Ondrej Kovaľ
Foto: SITA/Archív SND/Jana Nemčoková

Účinkoval napríklad vo filmoch Varúj…! (1946), Vlčie diery (1948), Priehrada (1950), Kapitán Dabač (1959), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Smrť prichádza v daždi (1965), Do posledného dychu (1976), Soľ nad zlato (1982), Putování Jana Amose (1983), Zabudnite na Mozarta (1985) alebo Všichni moji blízcí (1999). V roku 2010 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Kawasakiho ruže (2009).

V televízii stvárnil primára Sovu v seriáli Nemocnice na kraji města (1977), ku ktorému na žiadosť nemeckej televízie nakrútili v roku 1981 ešte ďalších sedem epizód. Účinkoval tiež v jeho pokračovaniach a nespočetných inscenáciách. Bol pedagógom na konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení a v rokoch 1989 a 1990 ministrom kultúry SR.

Informácie pochádzajú z webstránky www.cas.sk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Chudík