Lekári neustúpia, Slovensko čaká núdzový stav

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Foto: SITA/Karol Slezáček

Núdzový stav by sa podľa predbežných informácií mal týkať

Nemocnice Poprad, a.s., Nemocnice s poliklinikou Sv. Jakuba Bardejov, Nemocnice Alexandra Wintera Piešťany, detských fakultných nemocníc v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, fakultných nemocníc v Žiline, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, Nitre, Nových Zámkoch, Prešove, Trenčíne, Trnave, Skalici, ako aj univerzitných nemocníc v Bratislave a Košiciach.

Núdzový stav by mal nastať aj v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch a Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

Pod núdzový stav by mali spadať aj nemocnice neziskovej organizácie ForLife a nemocnice v Trstenej, Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Leviciach, Považskej Bystrici, Starej Ľubovni, Topoľčanoch a Bojniciach.

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Rokovania Lekárskeho odborového združenia a politikov sa skončili neúspechom. Slovensko tak zrejme čaká vyhlásenie núdzového stavu. Vyše dvetisíc lekárov totiž nestiahne výpovede.

Ako na brífingu po takmer deväťhodinovom rokovaní uviedla premiérka Iveta Radičová, na sobotu zvolala Bezpečnostnú radu SR a mimoriadne zasadnutie vlády. Kabinet na ňom bude rokovať o vyhlásení núdzového stavu. Ten by mal nastať ešte pred uplynutím výpovednej lehoty lekárov, čiže pred 1. decembrom.

Radičová podpísala memorandum, ktoré spĺňa základné požiadavky odborárov. Lekárov v nemocniciach vyzvala, aby si memorandum, ktoré podpísala a garantujú ho prezident republiky a predseda parlamentu, prečítali, zvážili ho a vrátili sa do nemocníc. Ponuka na zvýšenie platov o 300 eur podľa nej stále trvá.

Šéf odborov Marian Kollár po rokovaní vyhlásil, že s premiérkou a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom sa nedohodli na spôsobe a forme zmeny Zákonníka práce, nedosiahli konsenzus v otázke zastavenia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a nenašli spoločnú reč ani v otázke platov. Podľa premiérky totiž končiaca vláda nemá mandát na dávanie záväzkov, ktoré bude musieť plniť niekto iný.

Odborári po zlyhaní rokovaní vyzvali premiérku, aby Uhliarika odvolala z funkcie. Radičová to odmietla a kontrovala tým, že už viac nebude komunikovať s Lekárskym odborovým združením a obracať sa bude len na lekárov.

Text memoranda je k dispozícii TU

Priemerka lekárov prosila

„Prosím lekárov, aby zvážili svoje stanovisko, prosím ich o to,“ povedala v piatok po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Dodala, že z desiatich požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ) vláda urobila výrazné ústupky v deviatich, vrátane zvýšenia platov. „Ale nie je možné ísť nad rámec rozpočtových možností SR,“ podčiarkla.

Práve otázka platov zostáva poslednou, ktorú sa vláde s odborármi nepodarilo doriešiť. Premiérka pripomenula, že lekárski odborári v roku 2009 vyhlásili, že si pre krízovú situáciu nebudú nárokovať zvyšovanie platov. „Tí istí dnes ponuku vlády o 30-percentnom zvýšení platov odmietajú ako nedostatočnú,“ poznamenala.

Ľudia bez kompromisu?

Gašparovič sa nazdáva, že predstavitelia LOZ sa neprezentujú ako ľudia, ktorí chcú kompromismi dosiahnuť prijateľné rokovanie. Tiež upozornil na aktuálne možnosti slovenskej ekonomiky a ak zástupcovia lekárov ponuku neprijmú, riešením je podľa neho vyhlásenie stavu núdze. „Ani vláda ani prezident nemôžu čakať, kým niekto zomrie, pretože nebol ošetrený. Až potom nariadiť stav núdze by bolo pozde,“ vyhlásil s tým, že „bude samozrejme záležať teraz na vláde, kedy a či tento stav vyhlási“.
Iveta radicova
Foto: SITA/Marián Peiger

Radičová memorandum podpíše bez ohľadu na postoj odborárov.

Obsahom memoranda je podľa Radičovej urýchlená príprava hodnotenia výkonu na základe diagnóz, dodržiavanie a vymáhateľnosť zákonníka práce, protikorupčné opatrenia, zvýšenie etiky vo vzťahu lekára a pacienta.

Súčasťou dokumentu sú aj opatrenia, aby neboli sankcionovaní lekári, ktorí už podali výpovede a stiahli. „Jediná otázka, ktorá zostáva otvorená naozaj, je otázka výšky platov,“ uzavrela s tým, že vláda trvá na zvýšení o 300 eur.

Lekári sa prišli dohodnúť

Prišli sme sem preto, že sa chceme dohodnúť, tvrdili lekárski odborári pri príchode na piatkové rokovanie s premiérkou Ivetou Radičovou. „Máme záujem, aby aj po 1. decembri ostali lekári v nemocniciach,“ vyhlásil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
Bez názvu
Foto: SITA/Karol Slezáček

Zároveň informoval, že iba pred dvoma hodinami dostali od vlády návrh nového memoranda. To sa pritom podľa neho výrazne líši od prezentovanej dohody zo stredy tohto týždňa.

„Okrem iného napríklad garancia prijatia všetkých lekárov na pôvodné miesta, to bolo v memorande odmietnuté,“ tvrdí Kollár. Menili sa však podľa neho aj iné ustanovenia.

Lekárske odbory sa s premiérkou stretli naposledy v stredu večer. Vyše šesťhodinové rokovanie sa zaseklo na platoch, keď odbory odmietli návrh vlády na zvýšenie o 300 eur v budúcom roku. Vo štvrtok večer sa odborári z jednotlivých nemocníc stretli s vedením LOZ v Banskej Bystrici.

Núdzový stav

(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

(2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.

(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:

a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,

b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,

c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,

d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie

e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,

f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,

g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,

h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,

i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,

j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,

k) zakázať uplatňovanie práva na štrajk,

l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

(4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády

a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom a vojakom v zálohe povolaným na výkon odbornej prípravy,

b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.

Zdroj: Ústavný zákon z 11. apríla 2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMarian Kollár
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie