Len 14-ročné dievča vynašlo solárny systém na čistenie vody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.youngscientistchallenge.com

Kým mnohých tínedžerov trápi, prečo nemôžu byť vonku dlhšie a prečo nedostanú najnovší iPad, 14-ročná Deepika Kurup z americkej Nashui v štáte New Hampshire prišla na spôsob, ako pomôcť ľudstvu. Po tom, ako sa stala svedkom toho, ako ľudia v Indii pijú vodu zo stojatých mlák na ulici plných baktérií, prišla na spôsob, ako prispieť k vyriešeniu globálneho problému s pitnou vodou.

Bez názvu
Foto: www.youngscientistchallenge.com

Po dlhodobom výskume na zadnom dvore vyvinula čistiaci systém poháňaný solárnou energiou, ktorý zvíťazil aj v súťaži o najlepšieho mladého vedca The Discovery Education 3M Young Scientist Challenge.

„Veľmi rada hľadám vedecké aplikácie v každodennom živote, takže keď som počula o tejto výzve, ihneď som sa chcela zapojiť. Tohtoročná téma bola skutočne zaujímavá a donútila ma premýšľať o tom, ako by som mohla zmeniť svet. Verím, že moja technológia má silu zachrániť milióny životov na celom svete,“ uviedla Deepika, ktorá sa vo voľnom čase venuje bojovým umeniam a hrá v jazzovej kapele i v školskom orchestri.

Siedmačka na základnej škole strávila vyše tri mesiace študovaním rôznych diplomových prác, konzultáciami so svojím mentorom ako aj testovaním svojich nápadov na znečistenej vode. Nakoniec prišla na systém, ktorý dokáže lacno a jednoducho prefiltrovať vodu a zbaviť ju nebezpečných baktérií. Jej solárny systém je založený na chemickej reakcii, ktorá nastane po vystavení oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého slnečným lúčom. Takáto reakcia vytvorí hydroxylové radikály a superoxidy, ktoré dokážu okysličiť organické zlúčeniny na vodu a oxid uhličitý.

Bez názvu
Foto: www.youngscientistchallenge.com

Takýto systém dokázal pri testoch zredukovať koliformné baktérie z 8000 na 50 a baktériu E.coli z viac ako tisíc na nulovú hodnotu za necelých osem hodín. Narozdiel od mnohých doteraz známych metód, ktoré sa spoliehajú na UV lampy vyžadujúce elektrinu či drahé filtračné systémy, je projekt mladej školáčky relatívne finančne nenáročný a pritom účinný.

Mladá vedkyňa, ktorá rada nachádza riešenia uplatniteľné nielen na papieri, ale aj v reálnom svete, teraz dúfa, že sa jej podarí získať patent na nový systém. Potom by cez neziskovú organizáciu chcela rozšíriť svoju inováciu do miest, ktoré to potrebujú najviac. Svoju budúcu kariéru však vidí hlavne na poli medicíny. „Chcela by som sa zamerať na medicínu, hlavne neurológiu. Veľmi ma fascinuje ľudský mozog a jeho funkcie,“ prezradila tínedžerka, ktorej veda prirástla k srdcu.

„Veda nám toho môže toľko povedať a pritom máme stále čo objavovať. Je veľmi komplexná a neexistujú limity čo do množstva vecí, ktoré sa môžeme naučiť. Páči sa mi, že s každou novou teóriou, inováciou či ideou prichádzajú ďalšie otázky, na ktoré treba hľadať odpovede,“ dodala školáčka.

www.ihnabitat.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať