Letecké sily Líbye prakticky neexistujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stihacka
Katarská stíhačka na cyperskom letisku. Arabská krajina by sa mala pripojiť k medzinárodenj intervencie do Líbye v nedeľu Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/TRIPOLIS 23. marca (WEBNOVINY) – Lode a lietadlá Severoatlantickej aliancie (NATO) začali v stredu hliadkovať v medzinárodných vodách pri pobreží Líbye, aby zabezpečili dodržiavanie zbrojného embarga uvaleného na režim tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího.

Aliancia o tom informovala na svojej internetovej stránke, podľa ktorej je v oblasti nasadených šesť vojenských plavidiel. Doplniť ich majú hliadkovacie lietadlá a stíhačky, ktoré budú mať za úlohu zachytiť akékoľvek podozrivé lety. Podľa vyhlásenia lode NATO v rámci operácie Spoločný ochranca „nebudú vstupovať do líbyjských teritoriálnych vôd.

Kanadský generál Pierre Saint-Amand predtým oznámil, že aliancia v súvislosti s misiou dostala ponuky od šiestich krajín, ktoré môžu poskytnúť dokopy až 16 plavidiel vrátane troch ponoriek. Operáciu spočívajúcu najmä v sledovaní pohybu lodí a kontrolovaní podozrivého nákladu oficiálne spustili už v utorok večer. Predstavitelia NATO pritom stále zvažujú, akým spôsobom by sa mohla aliancia podieľať aj na zabezpečovaní bezletovej zóny nad Líbyou.

Povstalci sľubujú sekulárnu vládu

Vláda, ktorá nastúpi do čela Líbye po očakávanom páde režimu Muammara Kaddáfího, bude „demokratická a sekulárna“. Vyhlasujú to zástupcovia povstaleckého vedenia so sídlom v Bengází, ktorí v utorok pricestovali do Paríža. Počas návštevy vyjadrili predpoklad, že Kaddáfí už čoskoro padne, čím sa otvorí cesta k vybudovaniu novej líbyjskej spoločnosti.

Budúca Líbya bude demokratická a sekulárna,“ povedal vyslanec líbyjskej Prechodnej národnej rady Mansúr Sajf an-Nasr počas stretnutia s francúzskymi politikmi a novinármi, ktoré usporiadal známy parížsky intelektuál Bernard Henry-Lévy. „Líbyjčania sú umiernený národ a štát nebude viesť duchovenstvo,“ doplnil zástupca Kaddáfího odporcov, ktorí ovládajú viaceré mestá v krajine.
Libya
Foto: SITA/AP

Opozičná vláda má 31 členov, väčšinu mien však zatiaľ nezverejnili, keďže ide o ľudí žijúcich v oblastiach kontrolovaných silami vernými starému režimu. Podľa an-Nasra, ktorý priamo vo vedení nepôsobí, národnú radu tvoria „prevažne právnici a profesori“, pričom sú zastúpené všetky regióny a kmene.

Hovorca líbyjskej opozície Alí Zajdán účastníkom stretnutia povedal, že protivládne sily majú dostatok bojovníkov, chýba im však výzbroj. Privítal preto útoky s cieľom oslabiť Kaddáfího armádu, ktoré Západ uskutočňuje na základe minulotýždňovej rezolúcie OSN. V prípade, že budú nálety na vojenské objekty pokračovať v nezmenenej intenzite, podľa Zajdána sa môže konflikt skončiť „v priebehu 10 dní“. „Máme dosť mužov na to, aby vpochodovali do Tripolisu, sme si istí víťazstvom,“ povedal hovorca. Zajdán zároveň odmietol názor, že Líbya je dejiskom občianskej vojny a hrozí jej rozpad.

Členovia líbyjskej opozičnej vlády už sa začiatkom marca stretli s francúzskymi prezidentom Nicolasom Sarkozym, na čo sa Francúzsko stalo prvou krajinou, ktorá ju uznala za právoplatného nástupcu Kaddáfího režimu. Takmer súčasne sa k rovnakému kroku odhodlali aj Británia, Portugalsko a Liga arabských štátov.

Letecké sily Líbye prakticky neexistujú

Letecké sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího už „prakticky neexistujú“. V stredu to vyhlásil veliteľ britských vzdušných jednotiek zapojených do operácie v Líbyi Greg Bagwell, ktorého citovala spravodajská stanica BBC. Spojenecké jednotky tak podľa neho môžu na Líbyou lietať „takmer svojvoľne„. Maršál Bagwell tieto slová povedal počas svojej návštevy na juhotalianskej základni Gioia del Colle, odkiaľ operujú jednotky britských Kráľovských leteckých síl (RAF).

Dozeráme na nevinných Líbyjčanov a zabezpečujeme ich ochranu pred útokom,“ vyhlásil. „Líbyjské pozemné sily neustále sledujeme a útočíme na ne vždy, keď ohrozujú civilistov alebo útočia na obývané sídla,“ spresnil britský veliteľ. Jeho optimistické komentáre prichádzajú v čase, keď západní lídri začínajú debatovať o tom, že nad celou vojenskou akciou preberie velenie Severoatlantická aliancia (NATO).

Humanitárna kríza na Lampeduse

Talianska loď dorazila v stredu na ostrov Lampedusa, aby previezla stovky ilegálnych migrantov, ktorí ušli zo severnej Afriky do centier v iných častiach krajiny. V súčasnosti sa na odľahlom talianskom ostrove v Stredozemnom mori nachádza okolo 5 tisíc ľudí zo severnej Afriky, čo je približne toľko, čo tamojších domácich obyvateľov, pričom už dlhšie rastú obavy z vypuknutia hygienickej krízy. Podľa úradných zdrojov okolo 500 migrantov sa naloďuje na plavidlo talianskeho vojenského námorníctva San Marco, ktoré ich prevezie na Sicíliu. Taliansky minister obrany Ignazio La Russa uviedol, že po celej krajine našli miesta, kde ubytujú rastúce množstvo migrantov, keď im úrady pridelia určitý status. Rím už o pomoc požiadal Európsku úniu. Od začiatku roka 2011 dorazilo na spomínaný ostrov takmer 15 tisíc migrantov, najmä Tunisanov. Tamojšie imigračné centrum je však určené pre 800 osôb.

Stovky tisíc utečenecov

Desaťtisíce ľudí ušlo pred bojmi na východe Líbye, kde už cítiť nedostatok potravín a základných služieb. V stredu to vyhlásil Úrad OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA). Humanitárna situácia je však podľa úradu nejasná a v mnohých oblastiach vyvoláva obavy. Od začiatku krízy krajinu opustilo viac než 335 600 ľudí, najmä do susedného Tuniska a Egypta. „Podľa nepotvrdených správ je asi 80 000 ľudí vnútorne vysídlených,“ uviedol OCHA.
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

OCHA vo vyhlásení konštatoval, že znepokojenie spôsobuje najmä situácia v okolí miest Adždabíja a Misráta, kde sa bojuje. V Misráte zomrelo za posledné dva dni 45 ľudí a 189 bolo zranených, tieto počty sa však nedajú nezávisle overiť. V meste zastavili dodávky vody aj elektrickej energie.

Začína sa tiež prejavovať nedostatok zdravotníckych potrieb ako aj zdravotníkov. Prístup k zdravotnej pomoci je tiež bojmi sťažený alebo niekde úplne nemožný. Ceny potravín, ktorých začína byť nedostatok, vysoko stúpli.

Utečenci smerujú najmä do Tuniska

Kaddáfí: Verím vo víťazstvo

Líbyjský líder Muammar Kaddáfí v televíznom prejave zo svojej vojenskej základne Báb al-Azízíja na predmestí Tripolisu svojim stúpencom odkázal, že bude naďalej pokračovať v boji a zvíťazí. „Na konci zvíťazíme,“ vyhlásil sebavedomo. Zároveň vyzval všetky „islamské armády“, aby sa k nemu pripojili. Napriek Kaddáfího silným rečiam sa však začínajú objavovať náznaky, že si líbyjský líder hľadá cestu von z konfliktu. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová pre televíznu stanicu ABC News uviedla, že ľudia blízki Kaddáfímu kontaktujú spriaznené štáty, aby zistili, ako by „sa z toho mohli dostať“.

Boje medzi silami lojálnymi Kaddáfímu a povstalcami medzitým pokračujú. V stredu v skorých ranných hodinách stanica CNN informovala, že počas noci západné sily uskutočnili letecké útoky pri meste Misráta východne od Tripolisu. „Deň sa začal ťažkým ostreľovaním a delostreleckou paľbou v centre mesta a obytnej oblasti,“ povedal pre BBC obyvateľ Misráty. „Tanky by mali potom umožniť snajperom krytie, aby si našli najlepšie miesta vo vysokých budovách,“ citovala BBC obyvateľa mesta Misráta.

Povstalci predtým uviedli, že sú vo svojej enkláve v Misráte pod intenzívnym ostreľovaním Kaddáfího síl už celé týždne, pričom v utorok tam prišlo podľa agentúry Reuters o život 40 ľudí. Štyri obete boli deti, ktoré sedeli v aute zasiahnuté raketovou strelou. Západní spojenci medzitým plánujú ďalší postup v Líbyi, pričom kameňom úrazu je štruktúra velenia.

Diktátor sa nevzdáva

Americký prezident Barack Obama ešte počas utorkovej noci telefonoval s francúzskym prezidentom Sarkozym a britským premiérom Cameronom. Spoločne sa zhodli, že NATO by malo hrať kľúčovú úlohu pri presadzovaní rezolúcie voči Líbyi. Informáciu priniesla agentúra AFP. Podľa prieskumu americkej televízie CBS je takmer polovica Američanov proti zásahu v Líbyi. Z 1022 opýtaných takmer 50% súhlasí s účasťou USA v líbyjskom konflikte. Nesúhlasilo 29% opýtaných a odpovedať nevedelo 21 percent respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHillary ClintonováMuammar Kaddáfí