Leteckí záchranári v sobotu zasahovali trikrát v Tatrách

Vrtuľník
Foto: SITA/Viktor Zamborský

POPRAD 18. júna (WebNoviny.sk) – Trikrát v sobotu vzlietli na pomoc turistom leteckí záchranári z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Napoludnie smerovali najskôr do Vysokých Tatier, kde ich pomoc potreboval 58-ročný turista.

„Pri schádzaní z Gerlachovského štítu v oblasti Batizovskej Próby spadol, pričom utrpel úraz hlavy s krátkodobou poruchou vedomia. Lekárka bola k pacientovi spustená pomocou lanovej techniky a po evakuácií v transportnej sedačke bol zranený letecky transportovaný na centrálny príjem popradskej nemocnice,“ opísala prvý prípad Zuzana Hopjaková, PR manažérka a hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – Transport Europe.

Krátko potom leteli leteckí záchranári do Západných Tatier, do oblasti Smutného sedla. „46-ročný poľský turista utrpel po páde otvorenú zlomeninu dolnej končatiny. „Počas medzipristátia na pristávacej ploche pri Zverovke sa na palube vrtuľníka vymenila lekárka leteckých záchranárov s horským záchranárom. K pacientovi bol do ťažko dostupného terénu spustený pomocou palubného navijaka. Po ošetrení a nabalení do evakuačnej siete boli z terénu obaja evakuovaní,“ uviedla k ďalšiemu prípadu Hopjaková. Zranený bol prevezený na urgentný príjem nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Počas návratu na stredisko boli leteckí záchranári požiadaní o pomoc pre 24-ročného dobrovoľného nosiča, ktorý na Chate pod Rysmi pocítil silné bolesti v oblasti chrbtice a nedokázal pokračovať späť v túre. „Po pristátí vrtuľníka na ploche pri chate poskytla lekárka zranenému potrebné ošetrenie. Vzhľadom na potrebu dotankovania paliva do vrtuľníka, posádka pacienta transportovala na základňu do Popradu, kde si ho prevzala rýchla zdravotná pomoc a tá ho previezla do popradskej nemocnice,“ dodala Hopjaková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom