Hrozba teroristického útoku pred kábulským letiskom sa naplnila, výbuchy si vyžiadali 13 mŕtvych (video)

Afghanistan, výbuch, letisko
Po výbuchu zostal nad kábulským letiskom dym. Afganistan, 26. august 2021 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. augusta 2021, 20:05

Dva samovražedné útoky pred letiskom v Kábule si vo štvrtok vyžiadali najmenej 13 ľudských životov a ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí. V prvej oficiálnej správe o obetiach ministerstvo predtým uviedlo, že zahynuli dvaja ľudia.

Za útokom vraj stojí Islamský štát

Výbuchy potvrdil aj hovorca Pentagónu John Kirby. Uviedol, že jeden z nich nastal v blízkosti vstupu na letisko a označil ho za „komplexný útok“. Za miesto druhej explózie označil neďaleký hotel.

Ďalší americký predstaviteľ pre agentúru AP pod podmienkou anonymity uviedol, že komplexný útok „jednoznačne“ vykonala skupina Islamský štát. Afganské militantné hnutie Taliban, ktoré v uplynulých dňoch bleskovo rýchlo prevzalo kontrolu nad krajinou, útok na letisku v Kábule odsúdilo.

Zahynulo aj niekoľko amerických vojakov

Pri bombovom útoku zomrelo aj niekoľko príslušníkov americkej námornej pechoty a viacerí ďalší vojaci USA boli zranení. Povedal to americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Informácie však podľa predstaviteľov USA ešte len prichádzajú a zatiaľ sa snažia určiť presný počet obetí. Pentagón neuviedol, ktoré americké jednotky sa stali terčom útoku, ale potvrdil, že „viacero vojakov USA bolo zabitých“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom