Liberáli chcú dosiahnuť, aby Slováci v zahraničí mohli voliť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začalo sa druhé kolo volieb, Slováci si zvolia nového prezidenta
Otvorenie volebných miestností počas druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky na banskobystrickej ZŠ Ďumbierska. Banská Bystrica, 29. marec 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Umožniť voliť slovenským občanom žijúcim v zahraničí vo všetkých typoch celoštátnych volieb – teda parlamentných, prezidentských a do Európskeho parlamentu, navrhujú poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik.

„Možnosť voliť a byť volený je základné právo demokratickej spoločnosti. Chceme maximalizovať priestor pre slobodnú voľbu a vyjadrenie slobodného názoru pre ľudí žijúcich v zahraničí,“ povedala Nicholsonová. Voliť zo zahraničia by sa podľa Poliačika dalo kombinovaním možnosti voliť poštou alebo na zastupiteľských úradoch v zahraničí.

Mladých v zahraničí zaujíma dianie

„Pomohli by voľby cez internet, ale na ministerstve vnútra nie je vôľa pre túto cestu,“ dodal Poliačik. Podľa jeho slov v zahraničí žije do 300-tisíc Slovákov, prevažne mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie na Slovensku a štát by im mal umožniť podieľať sa na správe vecí verejných, ak o to prejavia záujem, keďže množstvo z nich sa plánuje do vlasti v budúcnosti vrátiť.

Liberáli chcú zároveň minimalizovať ovplyvňovanie a manipulovanie voličov, ktorí nevedia alebo pre zdravotné problémy nie sú schopní čítať a písať. Volebné komisie by podľa SaS mali týchto voličov pred voľbou informovať, čo obsahuje hlasovací lístok a akým spôsobom sa vypĺňa a rovnako by mali voliča a jeho asistenta informovať, že kto navádza iného ako voliť, dopúšťa sa trestného činu, za ktorý môže byť postihnutý. Podľa Nicholsonovej za marenie prípravy a priebehu volieb a referenda hrozí trest odňatia slobody od šesť mesiacov do troch rokov, alebo v prísnejšej sadzbe jeden až päť rokov.

Ovplyvňovanie počas volieb

Poslanci za SaS, ktorí boli členmi volebnej okrskovej komisie v najväčšej rómskej osade v Jarovniciach počas druhého kola prezidentských volieb, videli viacero prípadov, keď asistenti voličov, ktorí nevedeli čítať a písať, ich mohli ovplyvňovať. Zároveň vidia potenciálnu manipuláciu s voličmi v domovoch sociálnych služieb. Poliačik a Nicholsonová pripomínajú, že niekoľko sto hlasov rozhoduje predovšetkým v komunálnych alebo regionálnych voľbách.

Obe témy zákonodarcovia liberálov predložia ako pozmeňujúce návrhy k volebným kódexom, ktoré parlament pravdepodobne v druhom čítaní prerokuje na májovej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia NicholsonováMartin Poliačik