Libérijskí lekári nakazení ebolou dostanú pokusný liek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje
Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete. Najviac zasiahnutými krajinami sú Sierra Leone, Libéria a Guinea. Doteraz si epidémia vyžiadala už viac než 2400 obetí, pričom viac než polovicu z nich práve v Libérii. Foto: SITA/AP

DAKAR 12. augusta (WEBNOVINY) – Libéria dostane experimentálny liek na ebolu, ktorý však zatiaľ otestuje len na dvoch infikovaných doktoroch. Informoval o tom minister pre informácie Lewis Brown po tom, čo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil jeho export.

Obrazom: Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje

Brown uviedol, že libérijské ministerstvo zdravotníctva kontaktovalo amerického výrobcu lieku Zmapp spoločnosť Mapp Biopharmaceutical a požiadalo FDA, aby rýchlo schválil jeho vývoz.

Lekári s liečbou súhlasili

Podľa jeho slov si Libéria uvedomuje riziko spojené s liekom, za alternatívu jeho neotestovania však považuje „istú smrť“. Krok prišiel po priamej žiadosti prezidentky Ellen Johnsonovej-Sirleafovej americkej vláde. Lekári už s liečbou písomne súhlasili, dodal minister.

Epidémia eboly v západnej Afrike si podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyžiadala už najmenej 1 013 obetí. Stalo sa tak po tom, čo v priebehu troch dní do 9. augusta zomrelo v troch západoafrických krajinách ďalších 52 ľudí, informovala organizácia v pondelok.

Medzinárodný stav ohrozenia

Najviac nových úmrtí, až 29, hlási Libéria, nasledovaná 17 obeťami v Sierra Leone a šiestimi v Guinei, uvádza WHO na svojej webovej stránke. Celkový počet prípadov sa podľa je údajov vyšplhal na 1848.

Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete, keďže sa prakticky nedá liečiť a neexistuje proti nej schválená očkovacia látka. Prejavuje sa zvracaním a hnačkou ako aj vnútorným a vonkajším krvácaním.

WHO nedávno označila epidémiu eboly v západnej Afrike za dôvod na vyhlásenie medzinárodného stavu ohrozenia, ktorý si vyžaduje prijatie mimoriadnych opatrení s cieľom zastaviť šírenie vírusu.

Použiť netestovaný liek proti ebole je etické

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že je etické použiť netestovaný liek proti ebole v západnej Afrike, ak sú dodržané všetky náležité podmienky. Uviedla to v utorok organizácia patriaca do systému OSN v stanovisku po pondelňajšej konzultácii s expertmi.

Po doteraz najväčšom prepuknutí tohto infekčného ochorenia dostali dvaja Američania liek, ktorý nebol nikdy testovaný na ľuďoch. Liek bude podaný aj dvom nakazeným libérijským lekárom.

Podanie netestovaného lieku vyvolalo etické otázky, či je správne podať ho ľuďom nakazeným ebolou. WHO v utorok uviedla, že okrem etickej otázky, či možno netestovaný liek podať ľuďom, vznikne aj otázka, komu má byť limitovaný liek podaný a ako sa má o tom rozhodnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať