LÍBYA: O situácii bude rokovať Arabská liga, EÚ aj NATO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líbya, Ras Lanúf
Ras Lanúf Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) –

KÁHIRA 8. marca (WEBNOVINY) – Ministri zahraničia krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) sa v piatok stretnú na mimoriadnej schôdzke zameranej na situáciu v Líbyi. Stretnutie sa uskutoční v sídle LAŠ v Káhire. Mimoriadne stretnutie sa sústredí na vývoj a eskalujúce násilie v Líbyi. O tamojšej kríze budú v piatok v Bruseli hovoriť aj hlavy štátov a vlád členských krajín EÚ a stretnúť by sa tento týždeň mali aj ministri obrany členských štátov NATO.

Líbyu od 17. februára zmieta občianske povstanie proti vyše 40-ročnej vláde Muammara Kaddáfího. Ľudový vodca na revolúciou reagoval silou a opozíciu krvavo potláča. Boje vyvolali v na ropu bohatej severoafrickej krajine humanitárnu krízu a hromadný exodus do susedných krajín.

Stíhačky útočili východne od mesta Ras Lánúf

Bojové lietadlá uskutočnili v utorok 8. marca letecký útok na miesto v púšti východne od mesta Ras Lánúf, na čo tamojšiu diaľnicu zahalili oblaky tmavého dymu, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Strela pravdepodobne dopadla vo vzdialenosti okolo osem kilometrov od spomínaného strategického mesta, ktoré tvorí východný front povstalcov, ktorí chcú svojím bojom dosiahnuť pád režimu dlhoročného lídra Muammara Kaddáfího. Zatiaľ nie je jasné, či si posledný útok vyžiadal mŕtvych alebo zranených.

Líbyjské stíhačky denne útočia na povstalcov a hoci väčšinou ich rakety minú cieľ, v pondelok pri takomto útoku v Ras Lánúfe utrpeli zranenia otec so synom. Podľa spravodajcu AFP sa na stanovištiach v meste nachádzalo v utorok menej povstalcov ako predošlé dni.

Kolonialisti sa opäť vrátili

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Spojené štáty, Británia a Francúzsko cielene kontaktujú opozičných lídrov na východe Líbye, pričom ich jediným cieľom je „rozdeliť si krajinu„. Myslí si to líbyjský minister zahraničných vecí Mússa Kússa. „Je jasné, že Francúzsko, Veľká Británia a USA sa snažia spojiť so zradcami vo východnej Líbyi. To znamená, že tu existuje konšpirácia s cieľom rozdeliť Líbyu,“ povedal v pondelok reportérom v Tripolise. „Neexistujú o tom žiadne pochybnosti… Kolonialisti sa opäť vrátili. Je to jasné,“ dodal šéf líbyjskej diplomacie.

Kússa pravdepodobne reagoval na snahu britských diplomatov, ktorí sa cez víkend pokúsili o nadviazanie kontaktov s líbyjskou Národnou radou. Tá minulý týždeň deklarovala, že je jediným legitímnym orgánom reprezentujúcim Líbyu. Misia sa však skončila nezdarom. Namiesto plánovaného vyjednávania diplomatov spolu s ôsmimi príslušníkmi britských elitných jednotiek SAS zajali líbyjskí povstalci.

Svet sa nevie dohodnúť

Rusko je proti akejkoľvek forme vojenskej intervencie v Líbyi. V pondelok to vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, podľa ktorého si Líbya musí vyriešiť krízu sama. „Vojenskú intervenciu nepovažujeme za prostriedok na vyriešenie krízy v Líbyi,“ vyhlásil.Tesne predtým americký prezident Barack Obama povedal, že Severoatlantická aliancia zvažuje rôzne možnosti na vyriešenie situácie v Líbyi. Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, podľa ktorého aliancia síce neplánuje vojenskú intervenciu, no pripravuje sa na všetky eventuality.

OBRAZOM: PROTESTY V LÍBYI:

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Útoky proti civilistom v Líbyi sa dajú považovať za zločiny proti ľudskosti, na ktoré musí medzinárodné spoločenstvo reagovať. V pondelok v Bruseli to vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Situáciou v Líbyi sa bude tento týždeň podľa neho zaoberať schôdzka ministrov obrany členských krajín aliancie. Rasmussen zopakoval, že NATO nemá v úmysle v Líbyi vojensky intervenovať, no „musí sa pripraviť na všetky možnosti“. Zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo sa nemôže len prizerať, ako provládne jednotky pokračujú v systematických útokoch na civilné obyvateľstvo. Francúzsko a Británia navrhujú vytvorenie bezletovej zóny v líbyjskom vzdušnom priestore, aby zabránili leteckým útokom proti obyvateľstvu a povstalcom, na čo by dohliadali príslušníci vzdušných síl Severoatlantickej aliancie (NATO). Rasmussen však tento návrh nepodporuje, keďže ide „o veľmi komplexnú úlohu vyžadujúcu si širokú škálu vojenských zariadení“.

LAŠ: Arabskí lídri podporili bezletovú zónu pre Líbyu

Arabskí lídri z Ligy arabských štátov (LAŠ) podporili zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou. Týmto opatrením chce medzinárodné spoločenstvo zabrániť bezpečnostným zložkám lojálnym vodcovi Muammarovi Kaddáfímu útočiť na opozičných rebelov. S odvolaním sa na generálneho tajomníka LAŠ o tom v pondelok informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Francúzskej republiky Bernard Valero. Generálny tajomník LAŠ Amr Músá to podľa neho povedal šéfovi francúzskej diplomacie Alainovi Juppému.
Ras Lanúf
Foto: SITA/AP

Pán Músá potvrdil podporu zo strany Arabskej ligy pre bezletovú zónu nad severoafrickou krajinou,“ povedal hovorca Valero.

Francúzsky minister zahraničia Juppé v sobotu potvrdil, že jeho krajina pripravuje spolu s Britániou rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá by hovorila o uvalení bezletovej zóny nad Líbyou. Juppe a jeho britský kolega William Hague už minulý týždeň oznámili, že pripravujú opatrenia, ktoré navrhnú na piatkovom summite Európskej únie, ktorého hlavnou témou bude Líbya. Navrhované opatrenia budú podľa nich zahŕňať aj možné uvalenie bezletovej zóny.

Americký prezident Barack Obama vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina skúma „celú škálu“ vojenských možností vrátane bezletovej zóny. Tie by podľ aneho prišli do úvahy v prípade, že revolúcia v Líbyi prerastie do humanitárnej katastrofy a brutálneho krviprelievania.

Britský premiér David Cameron minulý týždeň počas vystúpenia na pôde britského parlamentu vyhlásil, že Londýn a jeho spojenci plánujú vyhlásenie bezletovej zóny v líbyjskom vzdušnom priestore, aby zabránili „ďalším otrasným krokom“ Kaddáfího proti svojim odporcom. Cameron pritom priznal, že vyhlásenie bezletovej zóny nad krajinou veľkosti Líbye nebude ľahké a vyžiada si „značný objem vojenských prostriedkov“.

Americká armáda začala koncom februára s presúvaním svojich námorných a leteckých jednotiek do oblastí okolo Líbye, informoval Pentagon. Svetoví lídri ešte predtým v reakcii na útok Kaddáfího jednotiek proti opozícii začali prvýkrát otvorene hovoriť aj o možnej vojenskej intervencii. Jednou z možností je, že vzdušný priestor nad Líbyou by vyhlásili za bezletovú zónu, na čo by dohliadali príslušníci vzdušných síl Severoatlantickej aliancie (NATO). Cieľom je zabrániť Kaddáfímu, aby s pomocou leteckých náletov útočil na rebelov. Líbyu od 17. februára zmieta občianske povstanie proti vyše 40-ročnej vláde Muammara Kaddáfího. Ľudový vodca na revolúciou reagoval silou a opozíciu krvavo potláča. Boje vyvolali v na ropu bohatej severoafrickej krajine humanitárnu krízu a hromadný exodus do susedných krajín.

Taliani rokujú s líbyjskou opozíciou

Talianska vláda sa rozhodla nadviazať „diskrétne rozhovory“ s predstaviteľmi líbyjskej opozície. V pondelok o tom v Ríme informoval šéf talianskej diplomacie Franco Frattini. „Máme tam lepšie kontakty ako iní,“ odôvodňuje minister snahu Ríma nadviazať spoluprácu s odporcami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
TALIANSKA LOD V LIBYI
Foto: SITA/AP

Líbya je bývalá talianska kolónia a Frattini tvrdí, že talianski diplomati majú veľmi dobré vzťahy s bývalým líbyjským ministrom spravodlivosti Mustafom Abdelom Džalílom, ktorý sa postavil na čelo opozičnej Národnej rady, ako aj s líbyjskými veľvyslancami v zahraničí, ktorí sa v posledných dňoch postavili chrbtom ku Kaddáfímu a vyjadrili svoje sympatie opozícii.

Frattini tvrdí, že prípadné vyslanie talianskych stíhačiek na pomoc líbyjskej opozícii by asi nebolo vhodné, keďže niektorí Líbyjčania by si to mohli vysvetľovať ako snahu o obnovenie kolónie. Rím si však vie podľa neho predstaviť napríklad to, že v prípade zásahu medzinárodných jednotiek v Líbyi im poskytne svoje vojenské základne a logistickú podporu.

O nadviazanie kontaktov s líbyjskou Národnou radou, ktorá minulý týždeň deklarovala, že je jediným legitímnym orgánom reprezentujúcim Líbyu, sa cez víkend snažili aj britskí diplomati, ich misia sa však skončila nezdarom. Namiesto plánovaného vyjednávania ich spolu s ôsmimi príslušníkmi britských elitných jednotiek SAS líbyjskí povstalci zajali.

Z Líbye už ušlo 213 tisíc cudzincov

Už viac ako 213 tisíc cudzincov pracujúcich v Líbyi opustilo krajinu a stovky tisíc ďalších sa ich snažia nasledovať, vyhlásila v pondelok vysokopostavená predstaviteľka humanitárnej organizácie. Jemini Pandyaová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu v pondelok uviedla, že potrebujú 49,2 milióna amerických dolárov (35 miliónov eur) na pomoc 65 tisícom migrantom-pracujúcim s tým, že ide iba o prvé odhady. Ako dodala, ide o časť výzvy na poskytnutie pomoci vo výške 160 miliónov eur (115 miliónov eur), ktorú v pondelok oznámia Organizácia Spojených národov a iné agentúry. Podľa jej slov sa v Líbyi pred bojmi nachádzalo 1,5 milióna migrantov-pracujúcich. Okrem nich sa však z krajiny snažia dostať aj desiatky tisíc ďalších ľudí – utečencov a žiadateľov o azyl.

MZV: Z Líbye pred nepokojmi ušlo 25 Slovákov, z toho päť detí

Ministerstvo zahraničných vecí prípadne zastupiteľský úrad v Tripolise evakuovali pred nepokojmi z Líbye celkovo 21 Slovákov vrátane dvoch diplomatov. Pre agentúru SITA to povedal hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Ďalší štyria Slováci sa z krajiny dostali individuálne, odišlo teda dohromady 20 dospelých a päť detí. „Celkovo bolo evidovaných 56 občanov SR – 36 dospelých, 18 detí a dvaja diplomati ZÚ SR v Tripolise. V Líbyi nám tak zostalo podľa zoznamov 31 občanov SR,“ vysvetlil Schwarzbacher.

Slovensko do Líbye na rozdiel od Egypta špeciál neposielalo, občanov evakuovalo ministerstvo prostriedkami iných krajín. „Na evakuácii našich občanov sme spolupracovali s partnermi v EÚ, ale aj mimo nej. Naši občania išli trajektami na Maltu, do Talianska alebo Turecka. Letecky išli do Kyjeva, Dubaja, Paríža,“ vymenoval Schwarzbacher. Už od nepokojov v Tunisku zasadá v rezorte asi dvadsaťčlenný krízový štáb, ktorý pracoval aj na evakuácii Slovákov.

Opozícia strategicky ustupuje, armáda útočí na Ras Lanúf

Jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu postupujú ďalej na východ krajiny, ktorý doteraz držala opozícia. Agentúra Reuters s odvolaním sa na viacerých svedkov v pondelok informovala, že vojenské vozidlá Kaddáfího armády sa pohybujú smerom k mestu Ras Lanúf, ovládanom jednotkami opozície. Už predtým prichádzali správy, že mesto masovo opúšťajú jeho obyvatelia, zrejme v obave z blížiaceho sa útoku. Podľa agentúry AFP podnikli Kaddáfího stíhačky v pondelok aj útok na pozície opozičných jednotiek na východ od Ras Lanúf.

Mesto Ras Lanúf, ktoré je strategickým bodom na ceste líbyjskej nafty na svetové trhy, sa dostalo do rúk opozície iba v piatok, pričom opozičné sily plánovali čoskoro podniknúť ofenzívu ďalej na západ. Namiesto toho podľa posledných správ takticky ustupuje aj z mesta Ras Lanúf. Podľa predstaviteľa opozičných síl, ktorého cituje agentúra Reuters, povstalci už podstatnú časť svojich zbraní odviezli na juh do púšte, aby ich uchránili pred likvidáciou pri očakávanom útoku vládnych jednotiek.

Posledné boje si vyžiadali 12 mŕtvych a 50 zranených

Najmenej 12 ľudí prišlo o život a viac ako 50 ďalších utrpelo zranenia pri ozbrojených stretoch medzi líbyjskými povstalcami a stúpencami dlhoročného lídra Muammara Kaddáfího v prímorskej dedine Bin Džawád, informovali v pondelok miestne nemocnice. Na zozname obetí, ktorý zverejnila nemocnica v Adždabíji, kde po nedeľňajších bojoch previezli väčšinu zranených, je sedem mŕtvych a 52 zranených. Ako nemocnica uviedla, mŕtvi patrili k bojovníkom-dobrovoľníkom väčšinou z Bengází. Doktor Isam Bubur z nemocnice al-Džalal v bašte povstalcov Bengází pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že z Bin Džawádu k nim priviezli ďalších piatich mŕtvych.

Na Lampedusu pricestovalo ďalších 850 utečencov z Tuniska

Celkovo jedenásť lodí spolu s 850 väčšinou tuniskými imigrantmi zakotvilo v pondelok pri talianskom ostrove Lampedusa. Médiá o tom informovali pobrežné hliadky. V prístave sa v tom čase už nachádzalo ďalších 100 imigrantov z nepokojného Tuniska, ktorí sa na Lampedusu dopravili už cez víkend aj napriek zlému počasiu a rozbúrenému moru. Talianske úrady očakávajú v priebehu nasledujúcich 24 hodín príchod ďalších lodí najmä s líbyjskými utečencami na palube.

Utečencov úrady presúvajú do prijímacieho centra. Stredisko disponuje s približne 850 posteľami, pričom už teraz v ňom dočasne býva 1 000 imigrantov. Taliansky minister vnútra Roberto Maroni uistil v nedeľu starostu ostrova o tom, že v pondelok bude pokračovať letecký prevoz imigrantov do iných záchytných centier v krajine. Taliansko v posledných dňoch čelí masovému prílevu nelegálnych migrantov, ktorí sa plavia do Európskej únie z Tuniska. Talianska vláda v súvislosti s mimoriadnou situáciou požiadala úniu o pomoc.

Šéf OSN sa dohodol s Líbyou na prijatí humanitárneho tímu

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa v nedeľu dohodol s líbyjským ministrom zahraničných vecí Mússom Kússom na návšteve humanitárneho tímu OSN v hlavnom meste Tripolise. Stalo sa tak prostredníctvom telefonického rozhovoru s Kússom, šéfom diplomacie režimu kontroverzného vodcu Muammara Kaddáfího. O ich dohode informoval hovorca šéfa OSN Martin Nesirky. Pan sa Kússom zároveň dohodol na príchode vyslanca OSN, ktorým bude bývalý jordánsky minister zahraničných vecí Abdilíláh Al-Chatíb. Jeho poslaním bude viesť rokovania s líbyjským režimom, ktorého ozbrojené sily podľa ľudskoprávnych organizácii zabili už stovky ľudí počas protivládnych protestov za Kaddáfího odstúpenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenBarack ObamaDavid CameronFranco FrattiniMuammar KaddáfíPan Ki-munRoberto MaroniSergej LavrovWilliam Hague