LÍBYA: Rebeli a Kaddáfího jednotky bojujú o dve mestá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líbya
Ras Lanúf Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 5. marca (WEBNOVINY) – Najmenej 10 ľudí zomrelo a vyše 20 ďalších utrpelo zranenia pri bojoch medzi líbyjskými rebelmi a jednotkami lojálnymi vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v prístavnom meste Ras Lanúf, ktoré je strategickým bodom na ceste líbyjskej nafty na svetové trhy. V Ras Lanúf situovanom 660 kilometrov východne od Tripolisu sa bojuje predovšetkým o ropný terminál, vojenskú základňu a letisko. O údajoch zo stretov, ktoré pretrvávajú od piatka, informovali v sobotu lekári z nemocnice v neďalekom meste Brega. Ropná oblasť leží na pobreží Stredozemného mora, kde rebeli odolávajú náporu vládnych zložiek.

Bojuje sa na dvoch miestach. Okrem Ras Lanúf situovanom v strednej časti severného pobrežia aj v západnom meste Zavíja. V meste Zavíja, ktoré leží iba 50 kilometrov od Tripolisu, Kaddáfího pevnosti, nasadili v sobotu ráno úrady proti povstalcom tanky a ďalšiu ťažkú techniku. Zavíja je zatiaľ najbližším mestom k Tripolisu, ktoré ovládli rebeli. Kaddáfího armáda s nimi bojuje už niekoľko dní. Obe strany striedavo vyhlasujú, že mesto prebrali do svojich rúk. Iba piatkové boje si vyžiadali 18 obetí a 120 zranených.

V najseverovýchodnejšom Bengází vybuchol v noci z piatka na sobotu muničný sklad. Pri explózii zomrelo 35 ľudí. Zatiaľ nie je jasné, kto je za výbuch zodpovední. Bengází bola pritom prvá bašta, ktorú sa rebelom podarilo prelomiť.

Počas násilností v Líbyi zomrelo podľa Organizácie Spojených národov od začiatku povstania 15. februára najmenej 1000 ľudí, niektorí diplomati hovoria až o 2000 obetí. Muammar Kaddáfí aj napriek domácemu i medzinárodnému tlaku odmieta odstúpiť. Líbyjská opozícia, ktorá ma pod kontrolou viacero významných miest, pritom odmieta vyjednávanie, pokiaľ bude hlavné mesto Tripolis Kaddáfího baštou.

Kaddáfího sily zaútočili na mesto ovládané povstalcami

Zavija
Foto: SITA/AP

Sily lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu zaútočili v piatok 4. marca na mesto Zavíja, ktoré držia v rukách opozičné vojenské jednotky. Pri útoku na Zavíju, ktorá z miest pod kontrolou opozičných síl leží k metropole Tripolis najbližšie, zahynulo podľa posledných informácií 18 ľudí. Bol medzi nimi aj veliteľ opozičných jednotiek Husajn Darbúk, plukovník Kaddáfího armády, ktorý dezertoval a postavil sa na opačnú stranu na začiatku protestov. Informuje o tom s odvolaním na miestne zdroje agentúra AP. Líbyjská štátna televízia večer vyhlásila, že Kaddáfího silám sa podarilo mesto získať do svojich rúk, opozícia to však popiera a tvrdí, že boje naďalej pokračujú.

Opozičné vojenské jednotky, zložené prevažne z bývalých príslušníkov Kaddáfího armády, ktorí sa postavili na stranu opozície, sa až doteraz najmä bránili pred útokmi zo strany Kaddáfího síl, v piatok však podnikli prvú veľkú ofenzívu. Zaútočili na prístavné mesto Ras Lanúf, ktoré je strategickým bodom na ceste líbyjskej nafty na svetové trhy. Podľa obyvateľov mesta hlavné boje prebiehali na miestnom letisku, kde sa proti opozičným vojskám postavilo zhruba 3 000 Kaddáfího vojakov. Večer boje ustali a momentálne podľa svetových agentúr nikto nevie, kto má mesto pod kontrolou.

Útok na Ras Lanúf podnikli opozičné jednotky z neďalekého prístavného mesta Brega, ktoré sa stalo tento týždeň bránilo neustálym útokom zo strany Kaddáfího armády, no opozícii sa ho podarilo udržať. O nadobudnutie kontroly nad Bregou sa Kaddáfí pokúšal najmä preto, že sa v ňom nachádza strategické zariadenie na spracovanie ropy.

Z Líbye už ušlo viac ako 172 tisíc ľudí

Viac ako 172 tisíc ľudí prekročilo za posledný týždeň hranice Líbye do Tuniska a Egypta, oznámila v piatok predstaviteľka Organizácie Spojených národov Valerie Amosová, ktorá zároveň vyzvala režim Muammara Kaddáfího, aby nechal svoje hranice otvorené. Po tom, ako sa objavili informácie, že Kaddáfího sily nechcú púšťať cez hranice ľudí utekajúcich z krajiny, záchranárska koordinátorka OSN Amosová vyhlásila, že organizácia študuje satelitné snímky, aby zistila, či sa na hraniciach nehromadia davy ľudí.

„Ku včerajšiemu dňu odišlo z Líbye viac ako 172 tisíc ľudí, väčšinou zamestnancov-migrantov vracajúcich sa domov,“ uviedla Amosová pre novinárov. Ako spresnila, väčšinu z migrantov tvoria muži. „Naše obavy sa teraz týkajú počtu (ľudí) opúšťajúcich Líbyu, ktorý včera náhle poklesol. UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) hlásil, že hranice sú teraz na líbyjskej strane obsadené ťažko vyzbrojenými provládnymi silami,“ povedala a dodala: „Dúfame, že pohyb ľudí sa obnoví.“

Loď viezla z Líbye dináre v hodnote 115 miliónov eur

Líbya_dinar
Foto: flagpedia.net

Loď, ktorá z Líbye viezla tamojšiu menu – líbyjské dináre – v hodnote 115 miliónov eur, zadržali britské úrady, keď sa vracala z naplánovanej cesty do spomínanej africkej krajiny, informovala v piatok vláda v Londýne. Predstaviteľka vlády, ktorú tlačová agentúra Associated Press nemenovala, uviedla, že loď, ktorej majiteľa ani krajinu pôvodu neuviedla, sa vracala do Veľkej Británie po tom, ako sa jej kapitán rozhodol nezakotviť v Tripolise pre tamojšie nepokoje.

Plavidlo sa v stredu vrátilo do prístavu Harwich vo východnom Anglicku s eskortou pohraničných síl, pričom kontajnery plné peňazí presunuli z lode na zabezpečené miesto. Loď sa údajne do Líbye vyplavila ešte pred uvalením medzinárodných sankcií na túto krajinu.

Spomínaná úradníčka neuviedla, odkiaľ peniaze pochádzali, no v Británii sa nachádza medzinárodná tlačiarenská spoločnosť De La Rue PLC, ktorá tlačí bankovky vo viac ako 150 menách. Spoločnosť incident však v piatok odmietla komentovať.

Londýn zakázal export líbyjských bankoviek do Afriky na základe sankcií Organizácie Spojených národov. Tento týždeň sa prípad s objavením bankoviek už odohral. Britským úradom sa podarilo zadržať loď s líbyjskými dinármi v hodnote viac ako 1 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muammar Kaddáfí