Lídra nemeckého hnutia Pegida odsúdili na pokutu 9 600 eur

Demonštráciu PEGIDA v Antverpách zakázali, obávajú sa útokov
Demonštráciu PEGIDA v Antverpách zakázali, obávajú sa útokov Foto: SITA/AP

Drážďany 3. mája (WebNoviny.sk) – Lídra protiislamského a xenofóbneho nemeckého hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) Lutza Bachmanna (43) odsúdili dnes v Drážďanoch za podnecovanie nenávisti a štvanie proti utečencom na pokutu 9 600 eur.

Prokuratúra žiadala v súdnej sieni sedemmesačný trest väzenia, obhajoba oslobodenie obžalovaného v plnom rozsahu. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA. Základom žaloby boli Bachmannove vyjadrenia na sociálnej sieti Facebook, jeho komentáre o utečencoch plné dešpektu a podnecovania nenávisti, v ktorých nechýbali termíny ako „dotieravý hmyz“ alebo „špinavá bagáž“.

Obžalovaný, ktorého už v minulosti odsúdili za inú trestnú činnosť, a to krádež a obchodovanie s drogami, poprel, že by inkriminované komentáre napísal on. Proces sprevádzal mimoriadny záujem médií i verejnosti, miestnosť s kapacitou 100 miest bola už v úvodný deň procesu 19. apríla preplnená a desiatky ľudí zostali pred jej dverami.

Stúpenci Bachmanna demonštrovali pred dejiskom procesu požadujúc jeho prepustenie na slobodu, protidemonštranti zasa žiadali jeho uväznenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom