Lídra opozície v Jemene poverili zostavením dočasnej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Demonštrácie v Jemene neustávajú
Protivládni demonštranti vyhadzujú do vzduchu malého chlapca. Tlak demonštrantov v Jemene na rezignáciu prezidenta Aliho Abdulláha Saleha ani po niekoľkých týždňoch neutícha. Demonštrácie, ktoré vypukli ešte v januári tohto roka si vyžiadali už minimálne 150 obetí. Protestujúci ľud, ktorý sa koncentruje najmä v meste Taíz, aj napriek tomu tvrdí, že z ulíc neodíde, kým Saleh neodstúpi. Foto: AP Photo/Hani Mohammed

SANÁ 27. novembra (WEBNOVINY) – Jemenský viceprezident Abd ar-Rahman Mansúr al-Hádí poveril v nedeľu lídra opozície Muhammada Basíndávu vytvorením dočasnej vlády, ktorá povedie krajinu až do konečného odchodu prezidenta Alího Andulláha Sáliha z funkcie.

Basindáva, bývalý člen Sálihovej vládnej strany Ľudový kongres, ktorého určili za oficiálneho predstaviteľa opozície, má do dvoch týždňov sformovať vládu národného zmierenia. Bývalý minister zahraničia vládu povedie až do februára, keď sa majú konať predčasné voľby.

Prezident Sálih v stredu po niekoľkomesačnom váhaní podpísal dohodu o odovzdaní právomocí v záujme ukončenia krízy v krajine. V súlade s požiadavkami opozície tak formálne ukončil svoje pôsobenie na poste hlavy štátu, ktorý zastával od roku 1990. Prezident a jeho rodina výmenou za odchod z funkcie získava imunitu pred trestným stíhaním. Prezidentské právomoci prevzal viceprezident al-Hádí, Sálih však symbolicky zostane hlavou štátu ďalších 90 dní.

Odchádzajúci prezident udelil amnestie

Odchádzajúci jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih vyhlásil v nedeľu všeobecnú amnestiu pre účastníkov protivládnych protestov, ktoré trvali od januára tohto roka. Informovala o tom štátna televízia, podľa ktorej Sálih vydal dekrét amnestujúci všetkých, ktorí sa „počas krízy dopustili chýb“.

Postup prezidenta okamžite napadla opozícia, podľa ktorej Sálih už nemá právomoci prijímať podobné rozhodnutia, keďže podpísal dohodu o odovzdaní moci a jeho funkciu dočasne prevzal viceprezident Abd ar-Rahman Mansúr al-Hádí. Amnestia sa netýka osôb, ktoré sa dopustili trestnej činnosti alebo sa zúčastnili na júnovom bombovom útoku na mešitu, pri ktorom utrpel Sálih ťažké zranenia.

Prezident Sálih v stredu po niekoľkomesačnom váhaní podpísal dohodu o odovzdaní právomocí, ktorú v záujme ukončenia krízy v krajine sprostredkovali Rada pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) a Organizácia Spojených národov. V súlade s požiadavkami opozície tak formálne ukončil svoje pôsobenie na poste hlavy štátu, ktorý zastával od roku 1990. Prezident a jeho rodina výmenou za odchod z funkcie získava imunitu pred trestným stíhaním.

Nebývalá vlna protivládnych protestov sa v Jemene začala ešte koncom januára a postupne sa rozšírila do celej krajiny. Opozícia požaduje odstúpenie prezidenta Sáliha, ktorý je na čele krajiny už 33 rokov. Krvavé zrážky s bezpečnostnými silami si doteraz vyžiadali stovky mŕtvych a zranených.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alí Abdulláh Sálih